REKLAMAWebinarium DZP_baner główny_maj-czerwiec 2022
Naukowcy odkryli białko, które pobudza konkurencję komórkową

Naukowcy odkryli białko, które pobudza konkurencję komórkową (fot. Adobe)

Producenci kosmetyków zastanawiają się jak dzięki produktom beauty zachować młodą skórę. Tymczasem naukowcy mogli znaleźć odpowiedź na to pytanie w postaci białka, które pobudza konkurencję komórkową.

REKLAMAWebinarium DZP_belka w artykule_maj-czerwiec 2022

Nowe badanie sugeruje, że białko nazwane COL17A1 wpływa na utrzymanie nienaruszonej upływem czasu skóry. Działa inicjując konkurencję komórkową, kluczowy proces utrzymania sprawności tkanek. To skutecznie „wypędza” słabsze komórki, jednocześnie zachęcając do replikacji silniejszych. 

Proces starzenia się powoduje wyczerpanie COL17A1, podobnie jak inni znani wrogowie młodej skóry, na przykład promieniowanie UV. Wtedy słabsze komórki replikują się, pozostawiając skórę cieńszą, bardziej podatną na uszkodzenia i wolniej się gojącą. 

Wyniki opublikowane niedawno w czasopiśmie Nature opierają się na badaniach z użyciem ogonów myszy, które mają wiele takich samych cech jak ludzka skóra. Po potwierdzeniu znaczenia COL17A1, zespół naukowców zdecydował się zbadać, czy mogą one stymulować białko po jego wyczerpaniu, skutecznie poszukując związków, które mogłyby uruchomić proces starzenia się skóry. Wyizolowali dwa związki chemiczne - Y27632 i apocyninę - i przebadali oba na komórkach skóry, uzyskując pozytywne wyniki.

- Te dwa związki wskazują na sposoby „ułatwienia regeneracji skóry i zmniejszenia się jej starzenia”- podali naukowcy. - Przyszłe badania są potrzebne, aby określić mechanizmy konkurencji komórkowej w innych tkankach i zidentyfikować związki zdolne do odwrócenia starzenia się w innych narządach -  dodali.


 

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony