REKLAMAKonferencja Politechnika Wrocławska konferencja ISEO

PRODUCENCI I MARKI

Biznes

Prawo i finanse

PRAWO

 

7 października 2021, 15:23wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹

(fot. shutterstock)

4 października 2021 Komisja Europejska przedstawiła plan długo oczekiwanej rewizji rozporządzenia kosmetycznego 1223/2009/WE – podał Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego. Pierwszym etapem będą konsultacje głównych kierunków zmian. Rewizja ma przede wszystkim wdrożyć do rozporządzenia Strategię ws. Zrównoważonych Chemikaliów (Chemicals Sustainability Strategy, CSS), która jest jednym z kluczowych elementów Zielonego Ładu.

REKLAMATestowane przez WK baner w artykule

Zmiany w rozporządzeniu kosmetycznym 1223/2009/WE będą jednym z najważniejszych projektów regulacyjnych dla branży w najbliższym roku. Konsultacje mapy drogowej, czyli I etap prac Komisji – trwają do 1 listopada 2021. Jeszcze w IV kwartale 2021 Komisja ma przeprowadzić konsultacje publiczne konkretnych rozwiązań. Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie kosmetyczne ma się pojawić pod koniec 2022.

Jak informuje Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego, komisja nie planuje w tym procesie przeglądu całego rozporządzenia, a jedynie tych elementów, które wynikają z CSS. Będą to przede wszystkim:

 • przepisy dotyczące endocrine disruptors,
 • definicja nanomateriału,
 • zapisy dotyczące essentiality – czyli zarządzania chemikaliami w zależności od tego, na ile są one niezbędne do stosowania, i na ile produkty, które je zawierają są niezbędne dla społeczeństwa,
 • rola SCCS w procesie oceny bezpieczeństwa składników,
 • wdrożenie zasady one substance – one assessment,
 • oznakowanie w wersji cyfrowej.

Rozporządzenie kosmetyczne ma już 12 lat i od dłuższego czasu spodziewaliśmy się jego otwarcia. Proces ten nie jest dla nas zaskoczeniem, ale tempo prac, jak zapowiada Komisja, będzie bardzo duże. Działania KosmetycznychPL będą prowadzone w ścisłej współpracy z ekspertami firm członkowskich. Kluczową rolę będzie miała w procesie Grupa Legislacyjna, zaś w pozostałych obszarach będą nas wspierać Grupa Składniki (EDC i nanomateriały) oraz Grupa Ocena Bezpieczeństwa (essentiality,one substance-one assessment) – czytamy na stronie Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego.  

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony