StoryEditor
Producenci
08.05.2020 00:00

Polski pomysł – maska z powłoką zabijającą wirusy

Na pomysł estetycznej i bezpiecznej maski wpadł Norbert Duczmal, autor wielu rozwiązań i wdrożeń w dziedzinie nanotechnologii. Stworzył nanomaseczkę, której powierzchnia pokryta jest specjalną powłoką: zabijającą wirusy, unicestwiającą bakterie i zabezpieczającą przed alergenami, pyłami, grzybami i pleśnią. Teraz zbiera pieniądze na jej produkcję.

– Maseczki ochronne stały się nieodłącznym elementem naszej codzienności. Akcesorium, z którym, dopóki nie zostanie wynaleziona szczepionka, nie rozstaniemy się podczas codziennych zakupów, spacerów czy w pracy – pisze Norbert Duczmal, nanotechnolog na crowfundingowym portalu wspietam.to. Zwraca też uwagę, że z reguły zależny nam, aby maska była estetyczna i niedroga. Jednak najważniejsze powinno być, aby maska dawała prawdziwe bezpieczeństwo.

Jego HalloyNano to rozwiązania oparte o najnowsze zdobycze nauki. Są to nanopłytki, innowacyjne włókna i powłoki o właściwościach neutralizujących i blokujących. To z nich mają powstać certyfikowane nanomaseczki. Ich powierzchnia będzie zabijać wirusy, unicestwiać bakterie i zabezpieczać przed zanieczyszczeniami, alergenami, pyłami, grzybami i pleśnią.

Twórca włókna zwraca też uwagę na jeszcze jedną zaletę nanopowłoki. Sprawia ona, że nie trzeba pamiętać, by nie dotykać maski podczas jej noszenia czy zdejmowania. Wszystko co szkodliwe, zostaje bowiem zneutralizowane. – Powłoka z nanopłytek neutralizuje to, co przeszkadza cieszyć się życiem. Blokuje patogeny i neutralizuje je. A następnie sama się czyści i aktywuje swoje właściwości pod wpływem światła dziennego lub sztucznego – czytamy we wpisie zachęcającym do przekazywania pieniędzy na produkcję masek. Działanie maski jest przewidziane na 15 tygodni, a w zaleceniach znalazło się jedno pranie na tydzień.

Twórca HalloyNano przewiduje, że powierzenia użyta w maskach będzie mogła być wykorzystana także przy produkcji rękawiczek, odzieży czy zabezpieczeń dla szpitali – kombinezonów lub śluz. Na razie zachęca do wspierania produkcji i dystrybucji maseczek, obiecując przy tym przekazanie produktów wybranym placówkom na terenie Polski – małym szpitalom i domom opieki społecznej.

Dotychczas antywirusowe nanomaski Halloy Nano zebrały ponad 82 tys. zł (z potrzebnych 50 tys. zł). Zatem na 41 dni przed zakończeniem zbiórki na jej koncie jest już ponad 160 proc. potrzebnej kwoty. Projekt uzyskał 771 wpłat, a rozsyłanie maseczek jest planowanie na czerwiec 2020 roku.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
02.07.2025 16:35
Kosmetyki marki Runmageddon? Marka eventowo-sportowa wkracza w nowe segmenty
Czy Runmageddon stanie się konkurentem globalnych graczy w segmencie kosmetyków sportowych?DALL-E

Do zarządu spółki Runmageddon S.A. wszedł Milivoj Puškar, obejmując nowo utworzone stanowisko chief commercial & brand officera (CC&BO). To pierwszy od dwóch lat awans na poziomie zarządu i jednocześnie jedyna zmiana personalna ogłoszona w 2025 r. przez organizatora największych w Polsce biegów z przeszkodami.

Wprowadzenie Puškara zbiega się z wdrożeniem nowej strategii biznesowej. Runmageddon deklaruje odejście od modelu stuprocentowo eventowego na rzecz kompleksowego rozwoju marki i jej filarów. – „Uświadomienie sobie wartości brandu skłoniło mnie do komercjalizacji Runmageddonu” – podkreśla założyciel spółki Jarosław Bieniecki. Firma zamierza uporządkować portfolio tak, aby przychody nie zależały wyłącznie od kalendarza imprez.

Założyciel marki Runmageddon w wypowiedzi dla Wirtualnemedia.pl tłumaczy swoje zamierzenia:

Filary naszego brandu można podzielić na dwie kategorie [...] Po pierwsze to retail, w którym chcemy wprowadzać na rynek produkty z brandem Runmageddon, takie jak żywność funkcjonalna, suplementy, zdrowe słodycze, kosmetyki. Po drugie — stawiamy mocno na Generację Runmageddonu, pod którą kryje się m.in. organizacja darmowych wydarzeń dla ponad 40 tys. dzieci w 2026 roku.

Kluczowym krokiem jest przesunięcie 7 obszarów kompetencyjnych – komunikacji, brandingu, sprzedaży, SSC, B2C, B2B oraz IT – do holdingu Runmageddon. Natomiast spółka zależna Extreme Events skoncentruje się wyłącznie na logistyce cyklu biegów w kilkunastu lokalizacjach w całym kraju. Pozwoli to, według zarządu, ograniczyć koszty operacyjne nawet o kilkanaście procent i równolegle zwiększyć tempo prac nad nowymi przedsięwzięciami.

Jednocześnie spółka buduje fundamenty pod przyszłe projekty w obszarach sportu, rekreacji, edukacji oraz e-commerce, deklarując, że pierwsze nowe inicjatywy zostaną ogłoszone w II półroczu 2026 r.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
02.07.2025 13:30
Yves Rocher zamyka zakłady produkcyjne swojej marki w Izraelu – 270 osób straci pracę
Plaza Poznań

Marka kosmetyczna Sabon, należąca do francuskiego koncernu Yves Rocher, ogłosiła decyzję o zamknięciu swojego zakładu produkcyjnego, centrum logistycznego oraz globalnej siedziby w Izraelu. Zmiany te wiążą się z likwidacją około 270 miejsc pracy i mają na celu konsolidację działalności produkcyjnej w już istniejącym zakładzie we Francji.

Zamknięcie obejmie zakład produkcyjny i globalne centrum logistyczne w Kiryat Gat. Operacje logistyczne zostaną zakończone do października 2025 roku, natomiast całkowite zamknięcie planowane jest na czerwiec 2026 roku. Firma prowadzi rozmowy w sprawie sprzedaży zakładu i podpisała niewiążący list intencyjny z potencjalnym nabywcą. W przypadku niepowodzenia transakcji, zakład zostanie całkowicie zamknięty.

Sabon planuje również sprzedaż swoich 22 sklepów detalicznych w izraelskich centrach handlowych. Zgodnie z planem, przyszły nabywca miałby pełnić rolę wyłącznego dystrybutora produktów marki Sabon na rynku izraelskim. Na ten moment nie wiadomo, czy negocjacje zakończą się podpisaniem wiążącej umowy.

Zamknięcie izraelskich struktur obejmie 60 pracowników centrali, 104 osoby zatrudnione w fabryce, 16 pracowników logistyki oraz około 90 pracowników sklepów, których przyszłość zależy od powodzenia procesu sprzedaży. Firma uzasadnia swoją decyzję koniecznością redukcji kosztów i uproszczenia działalności poprzez likwidację dwóch równoległych ośrodków produkcyjnych – w Izraelu i we Francji.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
03. lipiec 2025 05:24