StoryEditor
Prawo
13.06.2019 00:00

Resort zdrowia i GIS chcą się rozprawić z wyspami manicure’u w centrach handlowych

Główny Inspektorat Sanitarny i Ministerstwo Zdrowia chcą by klienci gabinetów kosmetycznych, w tym wysp manicure’u w centrach handlowych, byli bezpieczniejsi. W tym celu przygotowano projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarno-higienicznych przy świadczeniu usług fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej. Projekt właśnie przekazano do opiniowania – informuje „Rzeczpospolita”.

Powodem planowanego zaostrzenia przepisów jest wzrost liczby zakażeń i chorób zakaźnych u osób, które korzystają z usług pielęgnacji i zdobienia ciała. Według Ministerstwa Zdrowia chodzi o wirusowe zapalenie wątroby typu B i typu C oraz zakażenie wirusem HIV – dodaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zagrożenie wzrasta, bo gabinetów przybywa. Szacunki mówią, że w tej chwili usługi kosmetyczne i fryzjerskie świadczy ponad 100 tys. firm. Najbardziej dynamicznie rozwija się segment usług depilacji oraz pielęgnacji i zdobienia paznokci. Wartość tego rynku jest wyceniana na 1,5-2 mld zł, a dynamika jego wzrostu na ponad 10 proc. rocznie. Prawdziwą plagą są wyspy stylizacji paznokci w centrach handlowych – ocenia „Dziennik Gazeta Prawna”.

– Problem polega na tym, że nie mają one dostępu do bieżącej wody – mówi jeden z ekspertów GIS cytowany przez gazetę. Według niego przed każdą nową klientką stylistka powinna umyć ręce, a tego nie robi. Same rękawiczki nie wystarczą. Tymczasem kontrole sanepidu w centrach handlowych wykazały, że są to miejsca z jednymi z największych ognisk bakterii kałowych.

Rozporządzenie ma wprowadzić przepisy zakazujące prowadzenia działalności, podczas której dochodzi lub może dochodzić do naruszenia ciągłości tkanek, w punktach bez dostępu do bieżącej wody. Tego rodzaju gabinety czy wyspy muszą też być wyposażone w urządzenia do sterylizacji narzędzi wielorazowego użytku (np. cążek do manicure’u) lub zlecać taką usługę na zewnątrz. W takim przypadku niezbędny będzie dokument potwierdzający wykonanie dekontaminacji.

Przegląd prasy
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
08.05.2025 12:36
Konsultacje publiczne ws. przepisów kosmetycznych w UE rozpoczęte – czas na opinie do 28 lipca 2025 r.
Od 5 maja do 28 lipca 2025 roku zainteresowane strony z branży kosmetycznej mogą zgłaszać swoje opinie na temat obowiązujących przepisów Unii Europejskiej dotyczących produktów kosmetycznych. Shutterstock

Od 5 maja do 28 lipca 2025 roku zainteresowani przedstawiciele sektora kosmetycznego mogą przesyłać swoje uwagi dotyczące obowiązujących przepisów unijnych regulujących kosmetyki. Konsultacje są częścią trwającej oceny Rozporządzenia w sprawie produktów kosmetycznych i stanowią kontynuację pierwszego etapu – tzw. „call for evidence” – który odbył się w lutym i marcu bieżącego roku.

Celem aktualnej fazy konsultacji publicznych jest zebranie danych i opinii na temat funkcjonowania unijnego Rozporządzenia kosmetycznego. Komisja Europejska poszukuje odpowiedzi na pytania dotyczące skuteczności, efektywności, spójności oraz adekwatności przepisów w kontekście celów wyznaczonych na poziomie UE. Szczególny nacisk położony jest na walidację obszarów objętych oceną oraz zebranie informacji o praktycznym wdrażaniu przepisów.

W ramach konsultacji analizowana będzie również aktualność przepisów w świetle zmian naukowych, ekonomicznych i społecznych, jakie zaszły od czasu ich wprowadzenia. Zgromadzone dane mają pomóc w ocenie, czy obecne regulacje nadążają za rozwojem branży oraz czy skutecznie chronią zdrowie konsumentów i środowisko.

Do udziału w konsultacjach zaproszeni są wszyscy zainteresowani – w tym administracje publiczne, organy nadzoru rynku, organizacje branżowe, małe i średnie przedsiębiorstwa, grupy konsumenckie, instytucje naukowe, producenci, importerzy, dystrybutorzy, firmy logistyczne, a także organizacje pozarządowe działające w obszarze zdrowia, środowiska i ochrony konsumentów.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
06.05.2025 15:34
Alert RAPEX Safety Gate: woda toaletowa z Polski wycofana z rynku przez zagrożenie chemiczne
Wycofanym produktem jest woda toaletowa wyprodukowana przez City Cosmetics.RAPEX Safety Gate

W systemie Safety Gate opublikowano ostrzeżenie dotyczące produktu kosmetycznego, który stwarza zagrożenie chemiczne. Chodzi o wodę toaletową z serii City Cosmetics HOMME collection, wariant St George, w opakowaniu o pojemności 100 ml. Produkt pochodzi z Polski, a jego data produkcji to lipiec 2017 roku. Ostrzeżenie zostało zgłoszone przez Czechy pod numerem SR/01738/25.

Zgodnie z informacją zawartą w zgłoszeniu, produkt zawiera substancję 2-(4-tert-butylobenzylo) propionaldehyd (BMHCA), która jest zakazana w kosmetykach w Unii Europejskiej. Związek ten może negatywnie wpływać na układ rozrodczy, stanowić zagrożenie dla zdrowia nienarodzonego dziecka oraz powodować uczulenia skórne. W związku z tym produkt nie spełnia wymagań rozporządzenia UE dotyczącego produktów kosmetycznych.

image
RAPEX Safety Gate
Produkt sprzedawany był w kartonowym pudełku w kolorach białym, niebieskim i czerwonym, owiniętym celofanem. Na opakowaniu znajdował się kod kreskowy 5060053112698, a numer partii to 17158A. Produkt został uznany za niezgodny z przepisami i podjęto decyzję o jego wycofaniu z rynku przez sprzedawcę detalicznego.

Decyzja o usunięciu produktu z rynku weszła w życie 4 kwietnia 2025 roku. Ostrzeżenie ma charakter prewencyjny i ma na celu ochronę konsumentów przed szkodliwym działaniem substancji chemicznych w produktach codziennego użytku. Władze apelują o zwrócenie szczególnej uwagi na skład kosmetyków oraz zgłaszanie podejrzanych przypadków do odpowiednich instytucji nadzorczych. 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
11. maj 2025 13:46