StoryEditor
Włosy
06.07.2023 00:00

Cassia, henna i indygo - ziołowe barwniki do włosów na dobre wróciły do łask

Hennowanie włosów może być doskonałą alternatywą dla tradycyjnych farb. / Shutterstock
Ziołowe barwniki do włosów powróciły do łask ze względu na wzrastające zainteresowanie naturalnymi alternatywami, jednak ich użycie wymaga więcej zachodu i przygotowania niż tradycyjne farby chemiczne. Osoby decydujące się na ziołowe barwniki muszą być gotowe na dodatkowy wysiłek i czas potrzebny do odpowiedniego przygotowania mieszanki, aplikacji oraz kontroli ostatecznego efektu kolorystycznego.

W ostatnich latach henna i inne ziołowe barwniki zyskały ogromną popularność jako naturalne alternatywy dla standardowych farb dostępnych w drogeriach. Coraz więcej osób szuka bezpiecznych i ekologicznych opcji do koloryzacji włosów, unikając szkodliwych chemikaliów obecnych w tradycyjnych farbach. Henna, wraz z innymi ziołowymi barwnikami, oferuje nie tylko naturalne kolory, ale również różnorodne korzyści dla włosów, takie jak pielęgnacja, dodanie połysku i wzmocnienie ich struktury. To sprawia, że wiele osób decyduje się na wypróbowanie tych naturalnych alternatyw, aby osiągnąć piękny kolor włosów, jednocześnie dbając o ich zdrowie i dobrostan.

Co to jest henna?

Wielu ludzi, którzy są zainteresowani hennowaniem włosów, zastanawia się, czym dokładnie jest henna i skąd pochodzi. Powód tego pytania często wynika z różnorodności dostępnych produktów w sklepach, gdzie można znaleźć hennę w proszku, ale także w formie past, emulsji, a nawet gotowych farb. Warto jednak wiedzieć, że "prawdziwa" henna to produkt w postaci proszku, który jest wykonany z wysuszonych pędów i liści rośliny o nazwie lawsonia bezbronna (łac. Lawsonia inermis).
 

Henna sprzedawana na kilogramy na targu egipskim w Stambule, Egil Kvaleberg, CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Henna od wieków była wykorzystywana, i nadal jest, do tworzenia charakterystycznych tatuaży, które kojarzą się z misternymi ornamentami o odcieniach rudy, brązu i czerwieni. To wynika z obecności barwnika o nazwie Lawson w hennie (nazwa pochodzi od wspomnianej rośliny), który nadaje tym konkretnym kolorom. Na włosach natomiast czysta, prawdziwa henna nadaje płomienną rudą barwę.

Jakie rodzaje ziół barwiących dostępne są w sklepach?

W sklepach i drogeriach często spotykamy produkty o nazwach takich jak "henna bezbarwna", "henna złota", "henna brązowa" czy "henna czarna" (oraz wiele innych odcieni). Jednakże stosowanie takiego nazewnictwa jest nieprecyzyjne, ponieważ henna, jak wcześniej wspomniano, naturalnie barwi włosy na odcienie czerwieni i rudości.

Cassia, znana również jako "henna bezbarwna" w języku potocznym, jest ziołowym barwnikiem, który nadaje delikatny żółty odcień, a na blond włosach tworzy złote, ciepłe refleksy. Ze względu na swój kolor, jest szczególnie polecana dla blondynek, do nakładania na jasne włosy. Jednak osoby o ciemniejszych włosach mogą używać cassii, aby zwiększyć ich połysk, chociaż nie zmieni to koloru — cassia podkreśli jedynie naturalny odcień włosów.

Indygo, znane potocznie jako "czarna henna" lub "brązowa henna", może w zależności od konkretnego produktu, zapewnić różne odcienie — od jasnych, promienistych brązów po głęboką czerń z granatowym połyskiem. Dodanie niewielkiej ilości indygo do mieszanki przeznaczonej dla blondynek delikatnie zmniejsza ciepłe tony i nadaje chłodniejszy efekt końcowy.

Zakwaszanie henny

Głównym czynnikiem odstraszającym od używania henny (i jej mieszanek z innymi ziołami) jako barwnika do włosów jest jej niestabilność w uzyskiwaniu spójnych efektów kolorystycznych. Henna, jako produkt naturalny, może reagować różnie na różne rodzaje włosów i skóry głowy. Wynikające stąd zmienne rezultaty utrudniają precyzyjne kontrolowanie odcieni i intensywności koloru. Co więcej, henna ma tendencję do blaknięcia w wyniku ekspozycji na czynniki zewnętrzne, takie jak światło słoneczne czy częste mycie włosów. To sprawia, że niektórzy zwracają się ku bardziej stabilnym i przewidywalnym opcjom farbowania, które oferują większą pewność co do uzyskania pożądanego efektu kolorystycznego i trwałości.
 


Niestabilność kolorystyczna henny wynika również z konieczności zakwaszenia przed użyciem. Henna jest roślinnym barwnikiem, który wymaga odpowiedniego przygotowania przed nałożeniem na włosy. Proces ten polega na zakwaszeniu henny poprzez dodanie soku z cytryny, octu lub innych kwasów, co ma na celu uaktywnienie barwników zawartych w roślinie. Kwaśny dodatek ułatwia odłączenie się molekuły lawsonu z cząstki taniny i przyłączenie do keratyny we włosie.

Jednak ilość i jakość użytego zakwaszającego składnika mogą znacząco wpływać na ostateczny efekt kolorystyczny. Nieprawidłowe zakwaszenie może prowadzić do niestabilności koloru, niejednolitego zabarwienia lub nawet braku efektu. To wymaga precyzyjnego eksperymentowania i dostosowywania proporcji, aby osiągnąć pożądane rezultaty. Dlatego niektórzy preferują bardziej stabilne i łatwiejsze w użyciu farby do włosów, które oferują większą kontrolę nad ostatecznym kolorem i trwałością.

Specjalistki zajmujące się hennowaniem włosów podają następujące zależności między wagą ziół a kwaśnego dodatku:

  • Amla: 25 gramów na 100 gramów ziół
  • Kwasek cytrynowy: 6 gramów kwasku na 100 gramów ziół
  • Napary z owoców suszonych: 4-6 łyżek stołowych na 50 gramów ziół
  • Ocet jabłkowy: 4-6 łyżek stołowych na 50 gramów ziół
  • Soki z owoców: 4-6 łyżek stołowych na 50 gramów ziół


Jakie marki oferują obecnie produkty na bazie henny?

Obecnie wiele marek kosmetycznych oferuje produkty do koloryzacji włosów oparte na hennie, które zdobyły popularność jako naturalna alternatywa dla farb chemicznych. Marki takie jak Lush, Radico Colour Me Organic, Khadi Natural, Indus Valley, czy Rainbow Research oferują szeroki wybór henny w różnych odcieniach i formach, aby zaspokoić potrzeby różnych klientów. W Polsce dostępne są również henny i mieszanki ziołowe marek Sattva, Orientana, Tazarine czy Venita.

Czytaj także: Henna czy farba – co wybrać? To zależy, jaki efekt chcesz osiągnąć.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Włosy
24.04.2024 16:31
Czy skóra głowy podlega procesowi starzenia tak jak inne części ciała?
Starzenie się skóry głowy to rzadko dyskutowany, ale nie nieistotny problem.Anwen
Skóra głowy, podobnie jak cała skóra na naszym ciele, ulega procesom starzenia, chociaż nie jest to tak widoczne jak na przykład na twarzy. Aby zachować zdrowie włosów, które są wytwarzane przez mieszki włosowe znajdujące się w skórze głowy, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja tego obszaru. Ignorowanie potrzeb skóry głowy i skupienie się tylko na włosach może przekreślić szanse na osiągnięcie pożądanych efektów, takich jak grube i gęste włosy, ponieważ ich jakość jest ustalana już w fazie wzrostu.

Starzenie jest nieuniknionym procesem biologicznym, który wpływa na wszystkie tkanki ciała, w tym skórę, kości, szkliwo zębów oraz stawy. Każdy z tych elementów wymaga odpowiedniej troski i prewencji w miarę starzenia się, aby zachować ich funkcjonalność jak najdłużej. Niestety, proces starzenia się skóry głowy często jest ignorowany, co jest wynikiem braku specjalistycznych produktów na rynku oraz niewystarczającej edukacji konsumenckiej. Dostępne środki do pielęgnacji skóry zazwyczaj koncentrują się na skórze twarzy, pozostawiając skalp bez odpowiedniej opieki.

Jakie kroki należy podjąć, aby prawidłowo dbać o skalp?

Kluczowe jest stosowanie odpowiednio dobranego szamponu, który odpowiada potrzebom skóry głowy. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak ważny jest ten wybór. Kolejnym ważnym elementem są regularne peelingi, które pomagają usunąć martwy naskórek, nadmiar sebum oraz resztki kosmetyków, które mogą zatykać mieszki włosowe.

Peelingi te nie tylko oczyszczają i odświeżają skórę, ale również zwiększają jej dotlenienie i umożliwiają lepsze przyswajanie odżywczych składników dostarczanych np. przez wcierki czy specjalistyczne sera. To właśnie serum stanowi trzeci, kluczowy element w pielęgnacji skalpu. Zawiera składniki, które mogą działać nawilżająco, stymulować wzrost włosów, łagodzić podrażnienia, wspierać mikrobiom skóry, a nawet przeciwdziałać procesom starzenia.

Czy serum przeciwstarzeniowe do skóry głowy jest rzeczywiście konieczne?

Proces starzenia się skóry to złożony zjawisko obejmujące zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Starzenie wewnętrzne jest naturalnym efektem upływu czasu i ma podłoże genetyczne. Charakteryzuje się zmniejszaniem się liczby i funkcjonalności komórek skóry, co prowadzi do utraty kolagenu, elastyny oraz substancji międzykomórkowych, takich jak kwas hialuronowy. To z kolei powoduje zmniejszenie elastyczności i jędrności skóry, pojawienie się zmarszczek oraz ogólne wiotczenie skóry.

Starzenie zewnętrzne jest wynikiem ekspozycji na czynniki środowiskowe, takie jak promieniowanie UV, zanieczyszczenia, palenie papierosów oraz dieta. Te czynniki mogą przyspieszać procesy starzenia poprzez generowanie wolnych rodników, które uszkadzają DNA komórek skóry, białka strukturalne oraz lipidowe bariery skóry. Skutkiem tego są pogłębienie zmarszczek, przebarwienia oraz zwiększona suchość skóry. Skóra głowy starzeje się mniej zauważalnie niż skóra twarzy, ale nieuchronnie przechodzi przez procesy starzenia, które negatywnie wpływają na mieszki włosowe. Może to prowadzić do siwienia, przerzedzenia włosów, a także do ich wolniejszego wzrostu i zmniejszenia ich grubości. W odpowiedzi na te problemy marka Anwen stworzyła serum Aware Scalp Care z peptydem miedziowym, które ma na celu spowolnienie procesu starzenia i zapobieganie przedwczesnym zmianom w skórze głowy.

Dlaczego wybrano peptyd miedziowy do tego serum?

Tripeptyd miedzi to małocząsteczkowy związek, składający się z trzech aminokwasów połączonych z jonami miedzi. Jego właściwości przeciwstarzeniowe i stymulujące regenerację skóry czynią go popularnym składnikiem w kosmetykach do pielęgnacji skóry. Tripeptyd miedzi wspomaga syntezę kolagenu i elastyny, co przekłada się na poprawę jędrności i elastyczności skóry, a także przyspiesza gojenie się ran. Ponadto, stosowany jest w produktach mających na celu stymulację wzrostu włosów, gdyż potrafi wzmacniać mieszki włosowe, co przyczynia się do gęstszych i zdrowszych włosów. Jego wszechstronne działanie sprawia, że jest ceniony w dermatologii oraz kosmetologii. Jest to substancja, która już sprawdziła się w produktach do pielęgnacji twarzy, jednak jej zastosowanie w pielęgnacji skóry głowy jest pionierskim podejściem w Europie. Mimo wysokiej ceny, wartość tego składnika potwierdzają liczne badania, potwierdzające jego efektywność.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Włosy
22.03.2024 13:53
Długo wyczekiwane premiery 2023/24 od Veoli Botanica. Innowacje w trychologii i szerokie spectrum fotoprotekcji.
Długo wyczekiwane premiery 2023/24 od Veoli Botanica. Innowacje w trychologii i szerokie spectrum fotoprotekcji.
Długo wyczekiwane premiery 2023/24 od Veoli Botanica. Innowacje w trychologii i szerokie spectrum fotoprotekcji. / Materiał Partnera
Długo wyczekiwane premiery 2023/24 od Veoli Botanica. Innowacje w trychologii i szerokie spectrum fotoprotekcji.
Długo wyczekiwane premiery 2023/24 od Veoli Botanica. Innowacje w trychologii i szerokie spectrum fotoprotekcji. / Materiał Partnera
Długo wyczekiwane premiery 2023/24 od Veoli Botanica. Innowacje w trychologii i szerokie spectrum fotoprotekcji.
Długo wyczekiwane premiery 2023/24 od Veoli Botanica. Innowacje w trychologii i szerokie spectrum fotoprotekcji. / Materiał Partnera
Długo wyczekiwane premiery 2023/24 od Veoli Botanica. Innowacje w trychologii i szerokie spectrum fotoprotekcji.
Długo wyczekiwane premiery 2023/24 od Veoli Botanica. Innowacje w trychologii i szerokie spectrum fotoprotekcji. / Materiał Partnera
Długo wyczekiwane premiery 2023/24 od Veoli Botanica. Innowacje w trychologii i szerokie spectrum fotoprotekcji.
Długo wyczekiwane premiery 2023/24 od Veoli Botanica. Innowacje w trychologii i szerokie spectrum fotoprotekcji.
Długo wyczekiwane premiery 2023/24 od Veoli Botanica. Innowacje w trychologii i szerokie spectrum fotoprotekcji.
Długo wyczekiwane premiery 2023/24 od Veoli Botanica. Innowacje w trychologii i szerokie spectrum fotoprotekcji.
Gallery
W 2023/2024 marka Veoli Botanica, której produkty znane są z efektywności działania i wysokiej jakości składników naturalnego pochodzenia — nie tylko podąża za trendami, ale wręcz staje na ich czele, wprowadzając innowacje w dziedzinie trychologii i ochrony przeciwsłonecznej.

Premierowa linia trychologiczna, oparta na najnowszych osiągnięciach naukowych i bogatej wiedzy eksperckiej, nie tylko rewitalizuje włosy, ale również dba skutecznie o skórę głowy. Specjalne formuły produktów to prawdziwe bogactwo składników aktywnych. Znajdują się w nich kompleksy naturalnych ekstraktów roślinnych, które redukują utratę włosów, stymulują ich wzrost i zwiększają gęstość. Zawierają m.in. łagodząca inulinę, pobudzającą kofeinę, cynk PCA o właściwościach regenerujących oraz kompleks kwasów AHA — przywracający równowagę i regulujący procesy odnowy.

 

W skład nowej linii trychologicznej wchodzą:

 

  • nabłyszczająca maska laminująca do włosów z 3% VegeKer – Plus i 2% oleju z nasion piany łąkowej MAKE ME SHINE
  • złuszczająco – nawilżający peeling do skalpu z 3,2% kompleksem kwasów AHA/BHA i 1% sokiem z aloesu FEEL THE PEEL
  • normalizująco – łagodząca wciarka wodna z 3% Polyplant Hair i 3% ProRenew Complex CLR TM HAIR THE BALANCE
  • stymulująco – wzmacniająca wcierka wodna do skalpu z 3% Baicapil TM i 2% Sangmodanem GROW ME FASTER
  • stymulująco – wzmacniająco – regenerująca wcierka olejowa z 3% Natura-Tec Searenew TM i 3% Apiscalp ™ HAIRLY EVER AFTER

 

Produkty są sprawdzonym rozwiązaniem na aktualne problemy trychologiczne, a ich wysoką skuteczność potwierdzają niezależne laboratoria.

 

Drugą, długo wyczekiwaną premierą marki jest produkt z filtrem, który spełnia wszechstronne oczekiwania. To szerokopasmowy, lekki krem ochronny przeciw fotostarzeniu BUT FIRST, SUNSCREEN o działaniu nawilżająco-łagodzącym. Posiada bardzo wysokie filtry (SPF 50+ i PPD 28.9) i zapewnia szerokie spektrum ochrony zarówno przed UVA i UVB, jak i przed promieniowaniem podczerwonym (IR) oraz niebieskim (HEV) emitowanym przez słońce i monitory. Zawarte w nim trehaloza i witamina E znakomicie przeciwdziałają fotostarzeniu, odpowiedzialnemu nawet w 80% za procesy starzenia skóry.

Dzięki kompleksowi z bazylii azjatyckiej (tulsi), ostropestu plamistego i zielonej algi krem doskonale nawilża i koi skórę, także wrażliwą. Świetnie sprawdza się również pod makijaż, nie pozostawiając efektu bielenia i wyświecania. To bardzo wysoki standard w dziedzinie ochrony przeciwsłonecznej, zadowalający potrzeby nawet najbardziej wymagających klientów.

 

Zachęcamy do eksploracji możliwości, jakie oferuje marka Veoli Botanica w dziedzinie fotoprotekcji oraz pielęgnacji włosów i skóry głowy. Nowe produkty to absolutne hity w branży kosmetycznej, które z dnia na dzień cieszą się coraz większym powodzeniem wśród użytkowników. Oferując kosmetyki Veoli Botanica — oparte na najnowszych badaniach i jakościowych składnikach pochodzenia naturalnego — zbudujesz lojalność klientów i wzmocnisz swoją pozycję na rynku kosmetycznym.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
16. maj 2024 11:19