StoryEditor
Twarz
05.09.2023 12:23

Pielęgnacja skóry wokół oczu – jak zniwelować zmęczenie i przywrócić blask spojrzeniu ?

Skóra wokół oczu jest niezwykle wrażliwa i delikatna, co bezpośrednio wynika z jej budowy. To w tym miejscu widzimy pierwsze oznaki starzenia się oraz niezbyt estetyczne cienie pod oczami. Dlatego niezwykle ważna jest odpowiednia jej pielęgnacja. Jak powinniśmy dbać o skórę wokół oczu, czym wyeliminować zmarszczki, opuchliznę i worki pod oczami? Na wszystkie te pytania znajdziecie odpowiedź w naszym poradniku. Zapraszamy do lektury.

Dlaczego skóra wokół oczu jest bardziej narażona na zmiany i uszkodzenia?

Skóra pod oczami jest bardzo cienka, bo ma od 0,5 do 1 mm grubości – spokojnie możemy porównać to do grubości kartki papieru.

Pod spodem właściwie nie ma podściółki tłuszczowej, gdyż w tych miejscach mamy znacznie mniej gruczołów łojowych – stąd też możliwe są znaczne przesuszenia tych okolic. Dodatkowo skóra pod oczami jest mniej ukrwiona, dlatego mogą występować na niej opuchnięcia. Do tego mniejsze ilości kolagenu, elastyny i glikozaminoglikanów – to wszystko powoduje większe tendencje do szybszego starzenia się skóry.

W okolicy oczu pojawiają się duże nagromadzenia mastocytów, które odpowiadają za reakcje alergiczne. Nawet mruganie powoduje uszkodzenia skóry i zmęczenie, gdyż okoliczny mięsień jest często angażowany.

Widzimy więc, jak bardzo skóra wokół oczu narażona jest na uszkodzenia. Czy możemy nad tym zapanować? Jak najbardziej. Wcześniej jednak musimy poznać czynniki, które powodują cienie pod oczami lub inne niedoskonałości.

Czynniki wpływające na wygląd skóry wokół oczu

Na naszą skórę w okolicach oczu wpływa wiele czynników, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Z niektórymi możemy walczyć, ponieważ mamy na nie bezpośredni wpływ, a z niektórymi musimy się pogodzić lub starać się im zapobiegać. Co więc może powodować problemy ze skórą wokół oczu?

  • Czynniki zewnętrzne, tj. wiatr i zanieczyszczenie powietrza, słońce, klimatyzacja, sztuczne oświetlenie, długie przebywanie przed monitorem/TV/telefonem, dym papierosowy, alkohol.
  • Czynniki wewnętrzne, czyli: przemęczenie i nieodpowiednia ilość snu, stres, zła dieta, odwodnienie organizmu, choroby serca, nerek, układu krążenia i tarczycy, choroby skóry (atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, alergia), nieodpowiednia pielęgnacja.

Już na pierwszy rzut oka widać, że nad większością powodów, przez które nasza skóra wokół oczu wygląda źle, jesteśmy w stanie zapanować. Jeśli zwrócimy uwagę na odpowiednią dietę, nawodnienie i sen – co jest podstawą prawidłowego funkcjonowania całego organizmu – już możemy zauważyć pozytywne efekty na naszej twarzy.

image
FOTO:

Do tego odpowiednia pielęgnacja oraz zabezpieczenie skóry i możemy być właściwie pewni, że zapanujemy nad workami pod oczami bądź opuchlizną. No właśnie, co dokładnie „grozi” nam, gdy nieodpowiednio dbamy o skórę w okolicach oczu?

Najczęstsze problemy ze skórą wokół oczu

Z czym możemy mieć do czynienia, gdy narażamy naszą skórę na wyżej wymienione czynniki? Przede wszystkim najczęstszym objawem są worki pod oczami, które wymieniliśmy wcześniej. Podkrążone oczy często są wynikiem zmęczenia, niewyspania, braku przebywania na powietrzu, ale też mogą stanowić obciążenie genetyczne. Bardzo często cieniom w okolicach oczu towarzyszą obrzęki.

>>Czytaj więcej o tym, jak pozbyć się worków i opuchlizny pod oczami.

Kolejnym problemem jest suchość skóry i uczucie „ściągnięcia”. Wspominaliśmy już, że wynikają one z małej liczby gruczołów łojowych w okolicach oczu, dlatego miejsca te bardzo łatwo się przesuszają, zwłaszcza gdy stosujemy nieodpowiednie kosmetyki. Dodatkowo wrażliwa i delikatna skóra okolic oczu jest nadreaktywna i możemy odczuwać na niej uczucie swędzenia lub pieczenia.

Zmarszczki to zmora każdej kobiety, niestety w okolicach oczu bardzo łatwo i szybko mogą nam się pokazać tzw. kurze łapki. Mięsień okrężny oka jest bardzo często wykorzystywany do mrugania oraz mrużenia oczu, dlatego też już w okolicach 30. roku życia możemy zauważyć zmarszczki mimiczne.

Niezależnie od przyczyny powstania niedoskonałości skóry wokół naszych oczu warto skupić się na ich wyeliminowaniu, nie tylko poprzez zmianę nawyków, ale i odpowiednią pielęgnację. Dokładniej opiszemy ten proces w dalszej części poradnika.

Pielęgnacja skóry wokół oczu – na co zwrócić uwagę?

Na samym początku musimy zaznaczyć, że pielęgnacja okolicy oczu nie równa się pielęgnacji twarzy. Aby osiągnąć jak najlepszy efekt pod oczami, powinniśmy stosować inne kosmetyki niż do pozostałej części naszej buzi. Przed wyborem odpowiedniego środka musimy zdiagnozować problem, z którym chcemy walczyć, aby wiedzieć, na jakie składniki kremów zwrócić uwagę.

Jakich więc substancji aktywnych szukać, aby skutecznie dbać o skórę pod oczami?

  • Witamina F, która zapewni nam odpowiednie nawilżenie.
  • Witamina C – rozjaśnia cienie pod oczami, stymuluje syntezę kolagenu, wygładza drobne zmarszczki.
  • Witamina E – chroni przed wolnymi rodnikami.
  • D-pantenol – działa przeciwzapalnie, zmniejsza rumień, chroni przed promieniami UV, łagodzi podrażnienia. W połączeniu z witaminą C – rozjaśnia skórę.
  • Dodatkowe: aloes, kolagen, kofeina, zielona herbata, ceramidy, kwas hialuronowy, witamina A.

image
FOTO: Tołpa

Prawidłowy demakijaż – podstawa codziennej pielęgnacji

Tak, bardzo często zapominamy o dokładnym demakijażu twarzy. W przypadku osób, które nie stosują makijażu – tutaj należy zwrócić uwagę na prawidłowe mycie skóry twarzy.

Demakijaż oczu musi być bardzo delikatny, pod żadnym pozorem nie możemy trzeć wacikiem oczu. Powinniśmy delikatnie przyłożyć płatki nawilżone płynem micelarnym lub innym środkiem, a po chwili lekko zetrzeć tusz i inne pozostałości makijażu.

Prawdą jest też to, że stosując dobry środek, wcale nie musimy wkładać wielkiego wysiłku w zmywanie make-upu. Warto więc wybrać łagodny płyn micelarny.

Jakie kosmetyki wybrać do pielęgnacji skóry pod oczami?

Nakreśliliśmy Wam, jak w teorii wygląda tematyka problemów ze skórą wokół oczu, nieco praktyki pojawiło się przy informacji o prawidłowym demakijażu. Teraz przejdźmy do właściwiej części praktycznej, czyli wyboru odpowiedniego kremu pod oczy, który – po zapoznaniu się z naszym poradnikiem – powinniście stosować.

Gdy chcemy skutecznie walczyć z sińcami pod oczami, a jednocześnie odpowiednio nawodnić skórę w tych okolicach, warto wybrać krem pod oczy, w którego składzie znajdziemy m.in. kofeinę i kwas poliglutaminowy, które skutecznie pozwolą nam walczyć z wyżej wymienionymi dolegliwościami.

W walce z pierwszymi zmarszczkami pomoże nam również krem z formułą wzbogaconą o antyoksydacyjny olej kurkumowy oraz przeciwstarzeniowy peptyd w nośnikach z masła shea. Taki produkt skutecznie zatrzyma pierwsze oznaki starzenia się skóry wokół oczu. Dodatkowo zapewni wysoką ochronę antyoksydacyjną i da uczucie głębokiego nawilżenia.

Pamiętajcie, gdy wybieracie dla siebie krem pod oczy, koniecznie wcześniej zdiagnozujcie problem, z którym chcecie walczyć. Jest to podstawą przy wyborze odpowiedniego kosmetyku.

>>Poznaj pełną ofertę na pielęgnacyjne kremy do skóry wokół oczu.

Nasz krótki poradnik zapoznał Was ze środkami, które należy zastosować, aby Wasze spojrzenie było pełne blasku, a skóra wokół oczu wyglądała zdrowo i naturalnie. Poprzez zmianę swoich nawyków, zarówno żywieniowych, jak i związanych z aktywnością w ciągu dnia, a także pielęgnacyjnych, możecie osiągnąć wspaniały efekt w krótkim czasie. Bo przecież w ostatecznym rozrachunku każdy z nas chce być zdrowy, czuć się dobrze i wyglądać pięknie!

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Twarz
11.08.2023 16:50

Jak pozbyć się włosków z twarzy? Domowe sposoby depilacji twarzy

Czy Twoją bolączką jest nieestetyczny meszek na twarzy? Wąsik nad ustami czy włoski na podbródku to wbrew pozorom problem wielu kobiet. Jeśli owłosienie twarzy jest dla Ciebie krępujące i chcesz się go skutecznie pozbyć, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Znajdziesz w nim kilka sprawdzonych sposobów na to, jak pozbyć się włosków z twarzy. Wybierz najlepszą dla siebie metodę i ciesz się idealnie gładką i kobiecą skórą nawet przez wiele miesięcy.

Innowacyjna depilacja światłem

Jeśli szukasz nowoczesnej i jednej z najskuteczniejszych metod depilacji twarzy, która zapewni Ci długotrwały efekt idealnie gładkiej skóry, koniecznie rozważ zakup depilatora IPL. Dla wielu kobiet, IPL to sposób na pozbycie się włosków nawet na 12 miesięcy. W tym przypadku delikatne i bezpieczne dla skóry impulsy światła, które są emitowane przez depilator, docierają do cebulek włosa, następnie wytwarzają ciepło i stymulują mieszki włosowe do przejścia w stan spoczynku. Z czasem włoski zaczynają wypadać i przestają odrastać, dzięki czemu możesz na długi czas zapomnieć o depilacji. Ta innowacyjna metoda usuwania owłosienia z twarzy oraz całego ciała jest wygodna, łatwa w użyciu, a do tego – w odróżnieniu od innych metod – całkowicie bezbolesna. Dzięki niej możesz zapomnieć o kosztownych wizytach i dojazdach do salonów kosmetycznych, czy uczuciu skrępowania podczas zabiegu wykonywanego przez inną osobę. Depilacja światłem to także znakomity sposób na zwalczenie problemu wrastających włosków, zapalenia mieszków włosowych i szybko odrastających włosków, które trzeba usuwać co kilka dni. Więcej na ten temat znajdziesz na: https://www.philips.pl/c-m-pe/usuwanie-wlosow/lumea-ipl.

Depilacja laserowa twarzy

Skuteczną, ale jednocześnie najdroższą metodą na pozbycie się owłosienia z twarzy oraz innych okolic ciała jest depilacja laserowa. W tym przypadku konieczne będą jednak systematyczne wizyty u kosmetyczki, która przeprowadzi zabieg w bezpiecznych warunkach. Laser uszkadza cebulki włosa, dzięki czemu efekty są długotrwałe, przy czym najlepsze rezultaty mogą zauważyć panie z ciemnymi włosami. Dla osiągnięcia optymalnych efektów, konieczne jest wykonanie serii zabiegów. Cena pojedynczej depilacji w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym to wydatek rzędu 200-300 zł. Przeciętnie seria depilacji laserowej niezbędna do osiągnięcia oczekiwanych efektów to 6-8 zabiegów, które po pewnym czasie należy powtórzyć.

Jak pozbyć się włosków z twarzy – maszynka manualna

Najbardziej podstawową, najtańszą, ale też najmniej skuteczną metodą na pozbycie się włosków z twarzy jest maszynka manualna. Kupisz ją w każdej drogerii za około kilka-kilkanaście złotych. Nie jest to jednak dobra metoda w przypadku kobiet, które chcą usunąć meszek z twarzy. Golenie delikatnej skóry twarzy z jednej strony może prowadzić do mechanicznego uszkodzenia naskórka, infekcji i bolesnych podrażnień. Z drugiej strony, efekty stosowania maszynki są krótkotrwałe (już następnego dnia możesz poczuć, że skóra nie jest gładka), a odrastające włoski stają się grubsze i coraz bardziej widoczne.

Usuwanie włosków pęsetą

Kolejną, podstawową metodą usuwania np. niechcianego wąsika jest pęseta. O ile dobrze sprawdzi się do wyrwania pojedynczych włosków choćby w okolicy brwi i pozwoli zapomnieć o problemie na jakiś czas, o tyle jest to metoda bolesna i czasochłonna, a dodatkowo może powodować podrażnienia skóry.

Jak usunąć meszek z twarzy – kremy do depilacji

W popularnych drogeriach bez problemu kupisz też różnego rodzaju kremy do depilacji. To prosta i skuteczna metoda depilacji, ale dająca krótkotrwałe efekty (utrzymujące się maksymalnie kilka dni). Kremy tego typu nie są też odpowiednie do pozbycia się włosków z twarzy – mogą prowadzić do poparzeń, zwłaszcza jeśli nie będziesz stosować preparatu zgodnie z instrukcją. Rozwiązanie to nie jest także polecane osobom, ze skłonnością do alergii, a także paniom, których skóra jest delikatna i skłonna do podrażnień.

Depilacja twarzy woskiem

Wosk to jeden z popularniejszych domowych sposobów na pozbycie się niechcianego owłosienia. Metoda ta jest skuteczna, a jej efekty utrzymują się nawet do kilku tygodni. Do wyboru masz m.in. plastry z woskiem, które podgrzewa się w dłoniach, nakleja zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, a następnie energicznym ruchem zrywa pod włos. Zabieg ten jest jednak bolesny, a wykonany bez odpowiedniego doświadczenia, może okazać się mało skuteczny.

Depilacja twarzy pastą cukrową

Jeśli depilacja woskiem jest dla Ciebie zbyt bolesna, pewną alternatywą jest w tym przypadku depilacja twarzy pastą cukrową. Zabieg możesz wykonać samodzielnie w domu lub w gabinecie kosmetycznym. To dobra opcja dla kobiet z cerą wrażliwą i naczynkową m.in. dlatego, że pasta cukrowa okleja włos, a nie skórę. Trzeba jednak pamiętać, że nieumiejętnie wykonany zabieg, może doprowadzić do powstania zaczerwienienia, podrażnień, a nawet późniejszego wrastania włosków.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Twarz
09.08.2023 14:33

Ceramidy – niezbędne w letniej pielęgnacji

Latem często dochodzi do uszkodzenia naturalnej bariery hudrolipidowej skóry. W jej naparwie pomóc mogą kosmetyki z ceramidamiShutterstoc
Latem warto szczególnie zadbać o kondycję skóry. Promieniowanie UV podrażnia jej naturalną barierę ochronną, co w konsekwencji prowadzi do zaczerwienienia, pojawienia się niedoskonałości oraz przyspieszenia procesów fotostarzenia. Dlatego, gdy tylko skóra staje się przesuszona i napięta, warto sięgnąć po produkty z ceramidami – uszczelnią barierę i ochronią skórę przed nadmierną utratą wody, poprawiając jej wchłanianie. O składniku opowiadają ekspertki z kanału Urodomaniaczki by Hebe na YouTube.

Ceramidy są naturalną substancją lipidową, która występuje w naszej barierze hydrolipidowej. Razem z cholesterolem i kwasami tłuszczowymi są trzonem cementu międzykomórkowego oraz budulcem skóry – pomagają w jej nawilżeniu oraz dbają o zdrowy i promienny wygląd. Natomiast niedobór ceramidów, choleresterolu i kwasów tłuszczowych może prowadzić do problemów skóry, takich jak: wysuszenie, uwrażliwienie zaczerwienienie czy trądzik.

Jeśli zaburzone jest działanie bariery hydrolipidowej skóry, to najprawdopodobniej problemem jest niedobór ceramidów. Wato wtedy dostarczyć je w kosmetykach. Dzięki temu zatrzymujemy wodę i chronimy skórę przed szkodliwym wpływem środowiskowym.

Zagadniernia dotyczace ceramidów poruszyły w swoim filmie na YouTube Urodomaniaczki by Hebe.

    

Ceramidy - kiedy stosować? 

Po kosmetyki z ceramidami warto sięgnąć, gdy skóra jest przesuszona – odczuwalnie napięta lub na jej powierzchni pojawiają się suche skórki. Świetnie sprawdzą się też przy kuracjach dermatologicznych, których celem jest leczenie niedoskonałości, co z reguły wiąże się z wysuszeniem skóry. Ceramidy skuteczne zastosowanie będą mieć także podczas kuracji kwasami złuszczającymi, tymi wykonywanymi w profesjonalnych gabinetach, jak i w domowym zaciszu.

Na wakacyjny wyjazd fajnie jest zabrać maskę z ceramidami, która znakomicie sprawdzi się jako produkt doraźny w przypadku zbyt długiej ekspozycji na słońce lub niekorzystnego działania soli morskiej. Na reszcie ciała sprawdzi się balsam z ceramidami, który nie tylko złagodzi dolegliwości, ale i pomoże ujędrnić skórę.

Jak szybko działają ceramdy? 

Do odbudowy bariery hydrolipidowej można wykorzystać kosmetyki zawierające niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Jednak jeśli dodamy do nich produkty z ceramidami w składzie, możemy liczyć na dużo szybszy efekt i poprawę kondycji skóry w tempie ekspresowym. Nawet odpowiednio nawilżona cera dostrzeże korzyści ze stosowania tych substancji, a w przypadku pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej to absolutne must have.

Jakie są rodzaje ceramidów?

Wyróżniamy aż 12 typów ceramidów, które w kosmetykach oznaczane są najczęściej numerkami lub literami. Czego więc szukać na sklepowych półkach? Agnieszka, ekspertka z kanału Urodomaniaczki by Hebe mówi, że najczęściej w składach kosmetyków umieszczane są ceramidy z oznaczeniem 3, 6, 9 lub AP, EOP. Warto wiedzieć, że ceramidy są podawane w tabeli składów praktycznie na samym końcu – to właśnie tam ich szukajmy i nie przejmujmy się ich niską zawartością procentową. To i tak wystarczy do osiągniecia oczekiwanych efektów.

Czy ceramidy nawilżają?

Ceramidy same w sobie nie mają właściwości nawilżających, mogą jednak hamować odparowywanie wody ze skóry. Warto wiedzieć, że jeżeli pomimo odbudowy bariery nadal odczuwalne jest napięcie skóry i jest ona matowa lub nawet poszarzała, będzie to oznaczać, że w pielęgnacji brakuje składników stricte nawilżających i trzeba je natychmiast wprowadzić do codziennych rytuałów. Dobrze funkcjonująca bariera, czyli szczelny mur hydrolipidowy naskórka powoduje, że woda nie ucieka ze skóry. Staje się wiec ona prawidłowo nawilżona, ale tylko wtedy, gdy zadbamy o dostarczenie jej składników nawilżających.

Ceramidy na trądzik?

Ceramidy nie leczą trądziku, choć faktycznie po użyciu ceramidów widać wyraźną różnicę w kondycji cery trądzikowej. Wynika to jednak z poprawy jej nawilżenia, bo produkty zwalczające trądzik zwykle mocno wysuszają. Ceramidy na takiej cerze mają okazję się „wykazać”, odżywiając zmęczoną skórę. Uszczelniając barierę hydrolipidową, ceramidy przyczyniają się też do przywrócenie normalnej produkcji sebum, a co za tym odzie do ograniczenia pojawiających się na skórze stanów zapalnych.

Z czym łączyć ceramidy?

Ceramidy można łączyć praktycznie ze wszystkimi innymi składnikami kosmetyków. Szczególnie dobrze sprawdzą się jako uzupełnienie pielęgnacji z retinolem, kwasami AHA i BHA.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
25. wrzesień 2023 08:20