StoryEditor
Producenci
16.01.2017 00:00

Andrzej Kozłowski, prezes zarządu, Verona Products Professional: Kierunki rozwoju będzie wyznaczać zdrowie

Redakcja magazynu „Wiadomości Kosmetyczne” i portalu wiadomoscikosmetyczne.pl zapytała menadżerów z sektora kosmetycznego o wyzwania stojące przed branżą w 2017 r. Sytuację komentuje Andrzej Kozłowski, prezes zarządu, Verona Products Professional.

Przed nami rok… intensywnej pracy. Jesteśmy w końcowej fazie porządkowania asortymentu, który jest doskonale dopasowany do potrzeb i oczekiwań współczesnego konsumenta. W 2017 roku, przy użyciu licznych narzędzi marketingowo-sprzedażowych, będziemy starali się wpływać na jego decyzje zakupowe.

Największym wyzwaniem dla branży kosmetycznej będzie… zrozumienie dynamicznych zmian, które zachodzą na rynku. Zmiany te dotyczą różnych płaszczyzn – sieci dystrybucji, punktów sprzedaży, marketingu oraz finalnie także zachowań konsumenckich.

Największej dynamiki spodziewamy się w... kategoriach kosmetyki kolorowej oraz pielęgnacji. Są grupy produktowe, które rosną systematycznie i łatwo to przewidzieć. Są jednak i takie obszary, które zauważone odpowiednio wcześnie są w stanie pozytywnie wpłynąć na słupki sprzedaży i zdobycie pozycji lidera. Przykładem jest choćby kategoria produktów do brwi. Jeszcze kilka sezonów temu nikt nie przypuszczał, iż ten segment w tak szybkim tempie jest w stanie wygenerować dwucyfrowe wzrosty obrotów.

Dystrybucja kosmetyków ewoluuje w kierunku… nowoczesnego konsumenta i smart sprzedaży. Każdego dnia „pani Kowalska” jest atakowana milionem przekazów reklamowych. Tylko wysokiej jakości produkty w relatywnie niskiej cenie, właściwie rozlokowane w sklepie, o których klient jest odpowiednio informowany, są w stanie trafić do jego koszyka zakupowego.

Najważniejsze trendy, które będą wyznaczać kierunki rozwoju w branży kosmetycznej, to… zdrowie i wszystko, co się z tym wiąże – natura i naturalność, minerały, eko, hipoalergiczność. Od kosmetyków wymagamy przede wszystkim bezpieczeństwa stosowania oraz skuteczności działania. Coraz częściej to w domowych zaciszach chcemy uzyskać efekty „wow”, jak z profesjonalnych salonów kosmetycznych, a te muszą być łatwo osiągalne. Wszystko to ułatwią zaawansowane i mocno skoncentrowane formuły. Ważna pozostanie także oszczędność czasu, stąd potrzeba wielozadaniowości i wielofunkcyjności kosmetyku.

Spodziewamy się, że hitami roku 2017 wśród składników będą… w każdej kategorii nadal oleje. Na popularności będą też zyskiwały minerały oraz naturalne ekstrakty. Są także składniki, które rządzą głównie w jednej kategorii, jak na przykład kofeina w kosmetykach męskich lub keratyna w pielęgnacji włosów.

W makijażu zapanuje moda na… klasykę z połyskiem. To nowe wydanie uwielbianego przez wszystkie kobiety makijażu. Cienka, czarna kreska, mocno wytuszowane rzęsy, muśnięte różem policzki i, uwaga, błyszczyk o złotym wykończeniu na ustach. Taki makijaż możemy nosić od rana do wieczora. Nadal popularnością będzie cieszył się makijaż typu nude oraz akcent na usta, który doda każdej kobiecie pazura. Wszystko to pasować będzie do trendów modowych, w których królować będą kwiaty, radosne boho, morskie klimaty i romantyczne akcenty.

Konsumenta 2017 charakteryzuje... przede wszystkim szeroko rozumiana mądrość. Współczesny konsument jest wyedukowany i wymagający. Jest świadomy swoich oczekiwań, a przy tym jest otwarty na nowości. Aby zaspokoić swoje potrzeby, korzysta ze wszystkich źródeł, które mogą mu ułatwić dokonanie wyboru – czyta etykiety, przeszukuje internet, ale często też oczekuje doradztwa najbliższych oraz personelu sklepu.

Główne cele, które nasza firma chce zrealizować w 2017 r., to... rozwój sprzedaży na rynku tradycyjnym z naciskiem na wykorzystanie nowoczesnych narzędzi marketingowo-sprzedażowych. Równolegle będziemy rozwijać sprzedaż na  rynku nowoczesnym i utrzymywać tendencję wzrostową z 2016 r. Zamierzamy pozyskiwać nowe kraje eksportowe oraz odbudować relacje na Wschodzie. Już teraz dopasowujemy strategię sprzedaży do kanału dystrybucji, co przynosi nam wymierne korzyści.

Obawiamy się… nieprzemyślanych decyzji politycznych, które mają bezpośrednie przełożenie na działania naszej branży.

W 2016 r. udało nam się… opracować  nowe portfolio oraz zaplanować precyzyjnie strategię rozwoju rynku.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
25.04.2025 13:41
Kiril Marinov, Henkel: Stawiamy na gospodarkę obiegu zamkniętego
Henkel Polska na 17. Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.Henkel Polska

Podczas 17. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Kiril Marinov, dyrektor zarządzający Henkel Consumer Brands, wziął udział w panelu poświęconym gospodarce obiegu zamkniętego. Dyskusja skupiła się na wpływie nadchodzących regulacji unijnych na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Eksperci podkreślali konieczność traktowania odpadów jako cennych zasobów, projektowania procesów produkcyjnych z myślą o cyrkularności oraz minimalizowania powstawania odpadów.

Podczas panelu Kiril Marinov przedstawił konkretne działania, które Henkel podejmuje w odpowiedzi na nadchodzące rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). W ubiegłym roku 26 proc. plastiku użytego w opakowaniach Henkel pochodziło z recyklingu, a w 2025 roku firma planuje osiągnąć poziom 30 proc. Tym samym Henkel wyprzedzi o pięć lat regulacje unijne, które będą obowiązywać dopiero od 2030 roku.

W kontekście cyrkularności Polska wypada korzystnie na tle średniej światowej. Jak zaznaczył Kiril Marinov, poziom ponownego wykorzystania materiałów w Polsce wynosi 10,2 proc., podczas gdy średnia światowa to 8,6 proc.. Ekspert podkreślił, że nasz kraj ma potencjał, by stać się jednym z liderów gospodarki obiegu zamkniętego w Europie, na wzór Holandii, gdzie recykling materiałów osiągnął poziom 25 proc.

Transformacja opakowań w Henklu obejmuje całe portfolio produktów. Obecnie 91 proc. opakowań firmy nadaje się do ponownego użycia lub recyklingu, a celem na 2025 rok jest osiągnięcie 100 proc. Henkel zmniejszył także wykorzystanie surowców ropopochodnych o 35 proc. i dąży do dalszej redukcji o połowę. Dodatkowo wszystkie europejskie zakłady produkcyjne Henkla osiągnęły neutralność pod względem emisji CO₂.

Jeszcze kilka lat temu butelki płynu do prania [Persil] były wykonywane z przezroczystego materiału, a konsumenci mogli zobaczyć, jak produkt wygląda wewnątrz opakowania. Od dwóch lat stosujemy polietylen o wysokiej gęstości, włączając w proces produkcyjny 50 proc. recyklowanego plastiku. [...] Obecnie butelki są białe, ze względu na brak możliwości znalezienia na rynku wysoce przezroczystego materiału dla recyklowanego polietylenu. Zdecydowaliśmy się na ten kompromis, stawiając zrównoważony rozwój ponad dotychczasowy wygląd produktu

wytłumaczył Kiril Marinov.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
25.04.2025 11:27
Unilever tnie etaty i oszczędza – pierwszy kwartał 2025 pod znakiem restrukturyzacji
Unilever szuka oszczędności w zasobach ludzkich.Shutterstock

Unilever, jeden z największych koncernów dóbr konsumenckich na świecie, ogłosił redukcję około 6 tysięcy miejsc pracy w pierwszym kwartale 2025 roku. Cięcia są częścią globalnego planu restrukturyzacyjnego zapowiedzianego jeszcze w 2024 roku, którego celem jest likwidacja łącznie około 7,5 tysiąca etatów. Dzięki tym działaniom firma spodziewa się oszczędności rzędu 550 milionów euro do końca bieżącego roku.

W opublikowanym raporcie kwartalnym Unilever wykazał mieszane wyniki finansowe. Pomimo trudnych warunków rynkowych, skorygowany wzrost sprzedaży bazowej wyniósł 3 proc., co przypisano wzrostowi wolumenu sprzedaży oraz cen. Dobrze poradziły sobie tzw. „power brands” spółki – takie jak Dove i Rexona – co miało szczególne znaczenie dla wzrostu w segmencie Beauty & Wellbeing (wzrost o 4,1 proc.) oraz Personal Care (wzrost o 5,1 proc.), zwłaszcza na rynku północnoamerykańskim.

Całkowity przychód koncernu spadł jednak o 0,9 proc., do poziomu 14,8 miliarda euro. Na wynik ten wpływ miały głównie koszty związane z wyprzedażą aktywów oraz negatywne różnice kursowe. Mimo to dyrektor generalny firmy, Fernando Fernandez, ocenił początek roku jako „zahartowany” i wyraził optymizm co do dalszego wzrostu, zwłaszcza dzięki strategii premiumizacji i innowacji produktowej na rynkach rozwiniętych.

W ujęciu kategorii produktowych, segment pielęgnacji włosów utrzymał się na stabilnym poziomie, z minimalnym wzrostem, który częściowo zrekompensował ponowny debiut Dove z technologią odbudowy włókien. W Brazylii marka Sunsilk odnotowała spadki związane z ograniczaniem zapasów, podczas gdy Nexxus zanotował dwucyfrowy wzrost dzięki premierze linii HY-Volume. Segment dezodorantów – w tym nowości do całego ciała – szczególnie umocnił pozycję działu Personal Care, w którym sama marka Dove odpowiadała za 40 proc. przychodu.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
25. kwiecień 2025 14:53