StoryEditor
Producenci
27.05.2021 00:00

Avon Garwolin z nowymi inwestycjami. 100 mln złotych na technologię i ekologię

Fabryka Avon Operations Polska w Garwolinie rozpoczęła kilkuletni plan transformacji technologicznej. W najbliższym czasie zakład zainwestuje ponad 100 milionów złotych w park maszynowy, ekologiczne rozwiązania techniczne oraz digitalizację procesów produkcyjnych i zwiększy produkcję kosmetyków.

Zmiany w fabryce Avon w Garwolinie obejmą liczne, różnej wielkości projekty i dotyczą wielu obszarów działalności zakładu. Avon Operations Polska skupi się na rozwoju technologii i zwiększy produkcję kosmetyków o 25 proc. Jednym z priorytetów fabryki jest wprowadzanie rozwiązań typu „smart/industry 4.0”. Równie ważne dla firmy będzie wprowadzanie zmian przyjaznych dla środowiska.

- Dzięki wprowadzeniu podejścia „smart” możliwe będzie np. natychmiastowe pozyskiwanie danych, niezbędnych do podejmowania właściwych decyzji operacyjnych. Takie rozwiązanie wpływa na wzrost efektywności prowadzonych procesów i pozwala jeszcze lepiej identyfikować obszary do poprawy. Planujemy uruchomić monitorowanie pracy wszystkich linii produkcyjnych w czasie rzeczywistym oraz wdrożenie zintegrowanego systemu do zarządzania znakowaniem wyrobów – mówi Piotr Mikołajski, dyrektor fabryki Avon Operations Polska.

Branża kosmetyczna jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się obszarów gospodarki na świecie. Plan inwestycji w Avon Garwolin jest już w trakcie wprowadzania w życie. W drugim kwartale 2021 roku zostanie uruchomiony automatyczny system paletyzacji, który docelowo będzie obsługiwał 17 najbardziej obciążonych linii produkcyjnych. Inwestycja obejmie również zaplecze do mieszania nowych receptur, dzięki czemu fabryka rozszerzy produkcję kremów i emulsji. Pierwsza nowa linia ruszy w III kwartale obecnego roku, a kolejne będą uruchamiane w latach 2022-2023.

- Program transformacji fabryki Avon w Garwolinie powstał w duchu odpowiedzialnego biznesu. To szansa, aby istotnie poprawić produktywność, elastyczność i konkurencyjność cenową, jednocześnie dbając o dobro planety. Będziemy wdrażali sprawdzone na rynku patenty, ale równocześnie pozostajemy otwarci na rozwiązania pilotażowe o sporym potencjale. Planowane zmiany to również ogromna szansa rozwoju dla pracowników, która pozwoli im zdobywać nowe umiejętności i korzystać z nowoczesnych narzędzi – dodaje Piotr Mikołajski.

W zakresie ekologicznych rozwiązań fabryka Avon Garwolin może pochwalić się w ostatnich latach wieloma osiągnięciami.

Tylko w 2020 roku blisko 95 proc. oświetlenia wymieniono na technologię LED, a  obecnie współczynnik odpadów w pełni przetwarzanych wynosi 98 proc., a ostatecznym celem jest 100 proc.. Powstaje również mapa drogowa zredukowania śladu węglowego.

Zdecydowano też o inwestycji w nowoczesną instalację kogeneracyjną, która dostarczy część niezbędnej energii elektrycznej oraz cieplnej do procesów produkcyjnych. Pozwoli ona na redukcję śladu węglowego o ponad 20 proc. już w pierwszym roku od uruchomienia. Instalacja ruszy już na początku 2022 roku.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
28.04.2025 15:39
Procter & Gamble planuje podwyżki cen w odpowiedzi na taryfy handlowe
Na zdj. siedziba Procter&Gamble.Shutterstock

Procter & Gamble (P&G) zapowiedziało możliwe podwyżki cen w związku z nowymi taryfami handlowymi wprowadzonymi przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Koncern, właściciel takich marek jak Pampers, Olay czy Head & Shoulders, obniżył swoją prognozę sprzedaży na bieżący rok. Firma szacuje, że skutki wojny handlowej oraz spowolnienia konsumpcji z powodu niepewności gospodarczej mogą kosztować ją od 1 do 1,5 miliarda dolarów.

Jak poinformował dyrektor finansowy P&G, Andre Schulten, w rozmowie o wynikach finansowych za trzeci kwartał, przedsiębiorstwo będzie zmuszone sięgnąć po wszystkie dostępne środki, by ograniczyć wpływ taryf na strukturę kosztów i wynik finansowy. Najbardziej prawdopodobnymi działaniami są podwyżki cen oraz cięcia kosztów, choć rozważane jest również modyfikowanie składu produktów lub zmiana źródeł surowców spoza Chin. Schulten zaznaczył jednak, że zmiana dostawców będzie trudna do szybkiego wdrożenia.

Obecnie około 90 proc. produktów sprzedawanych przez P&G w Stanach Zjednoczonych jest wytwarzanych lokalnie, jednak firma importuje z Chin surowce, opakowania oraz część gotowych produktów. Mimo że Chiny odpowiadają za jedynie 10 proc. importu, P&G spodziewa się obciążenia kosztowego w wysokości 1,5 miliarda dolarów. Taryfy na towary eksportowane z Chin do USA sięgają nawet 145 proc. Dyrektor generalny P&G, Jon Moeller, przyznał w rozmowie z CNBC, że podwyżki cen będą zależały od konkretnej marki i mogą zostać wprowadzone w nowym roku fiskalnym rozpoczynającym się w lipcu.

image

Ceny perfum w USA wzrosną o 6-7 proc. – to odpowiedź Interparfums na cła Trumpa

W ciągu trzech miesięcy do marca 2025 roku sprzedaż netto P&G spadła o 2 proc. rok do roku, osiągając poziom 19,8 miliarda dolarów, co było poniżej oczekiwań analityków. Sprzedaż organiczna, wyłączająca wpływ kursów walut i zmian w portfelu marek, wzrosła o 1 proc., głównie dzięki wyższym cenom. Wzrost sprzedaży odnotowano w segmencie kosmetyków (2 proc.) oraz produktów do pielęgnacji osobistej (wysokie jednocyfrowe wzrosty), natomiast sprzedaż pielęgnacji skóry spadła o 3 proc., a sprzedaż produktów zdrowotnych o 4 proc. Pomimo trudnego otoczenia rynkowego, P&G utrzymuje inwestycje w innowacje i prognozuje, że roczna sprzedaż będzie na poziomie zbliżonym do wyniku z 2024 roku, podczas gdy wcześniej spodziewano się wzrostu o 2–4 proc.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
28.04.2025 14:39
Eurofragrance odnotowuje rekordowe wyniki – 180 mln euro przychodu w 2024 roku
CEO Eurofragrance, Laurent Mercier, chwali konsekwentne działania swojej firmy.Eurofragrance

Hiszpańska firma Eurofragrance zamknęła rok finansowy 2024 z przychodem na poziomie 180 milionów euro. Wzrost sprzedaży o 27 proc. w porównaniu do roku 2023 obejmował wszystkie regiony i kategorie produktowe, co firma przypisuje rosnącemu zainteresowaniu perfumami luksusowymi oraz ekspansji na rynkach Indii, Bliskiego Wschodu i Afryki.

W segmencie perfum luksusowych sprzedaż wzrosła aż o 28 proc., natomiast produkty do pielęgnacji domu i ciała zanotowały 20 proc. wzrostu. Jak podkreślił dyrektor finansowy Eurofragrance, Juan Ramón López Gil, osiągnięcie poziomu 180 milionów euro jest efektem zaangażowania zespołów oraz skutecznej realizacji przyjętych strategii finansowych i operacyjnych.

Największy wzrost firma zanotowała w regionach Indii, Bliskiego Wschodu i Afryki – o 30 proc., z najsilniejszymi wynikami w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Arabii Saudyjskiej. Eurofragrance korzysta tam z dynamicznego rozwoju sektora detalicznego produktów beauty, wspieranego przez znaczące inwestycje w regionie. Dodatkowo, rosnące dochody rozporządzalne w Indiach, Indonezji i Turcji napędzają dalsze wzrosty sprzedaży.

Prezes firmy, Laurent Mercier, podkreślił, że kluczowe znaczenie dla sukcesu miało konsekwentne podejście do rozwoju i strategiczne inwestycje. Zapowiedział też dalsze inwestycje w innowacje, które mają zapewnić Eurofragrance stabilny wzrost i utrzymanie pozycji wiodącego gracza na rynku perfumeryjnym w kolejnych latach.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
28. kwiecień 2025 20:13