StoryEditor
Producenci
18.04.2023 00:00

Cosnova usuwa cząsteczki mikroplastiku ze wszystkich swoich produktów

Cosnova, właściciel marek kosmetycznych takich jak Essence i Catrice, ogłosił, że usunął 100 proc. mikroplastiku ze swoich produktów. To ważny krok w kierunku ochrony środowiska, ponieważ mikroplastik zanieczyszcza ocean i szkodzi faunie i florze. / materiały marketingowe Cosnova
Cosnova ogłosiła, że od marca 2023 r. wszystkie produkty marek Essence i Catrice są całkowicie wolne od mikrocząstek plastiku. To efekt decyzji z 2020 roku, kiedy to niemiecki gracz kosmetyczny postanowił usunąć cząsteczki mikroplastiku ze wszystkich swoich linii produktów kosmetycznych.

Według Cosnova, każdego roku w Niemczech 977 ton mikrodrobin plastiku przedostaje się do środowiska wraz ze ściekami pochodzącymi ze zmywania kosmetyków i środków czystości. – Nawet kosmetyki do makijażu przyczyniają się do zanieczyszczenia wody cząsteczkami mikroplastiku. Jestem bardzo dumna, że udało nam się teraz trwale usunąć cząsteczki z produktów naszych marek – powiedziała Katrin Steinbach, specjalistka ds. odpowiedzialności korporacyjnej działu technicznego w firmie Cosnova.

Jednak kosmetyki stanowią tylko niewielką część mikrodrobin plastiku uwalnianych do środowiska (od 0,1 do 4 proc. całości): na przykład najwyższy odsetek mikrodrobin plastiku w Niemczech jest spowodowany zużyciem opon.

Mikroplastiki to bardzo małe kawałki tworzyw sztucznych o wielkości mniejszej niż 5 milimetrów. Powstają na skutek rozpadu większych plastikowych przedmiotów, takich jak butelki, opakowania czy sieci rybackie, jak również z kosmetyków, które zawierają mikroplastikowe drobinki. Mikroplastiki są bardzo szkodliwe dla środowiska, ponieważ trudno je usunąć z wody i gleby, a kiedy są spożywane przez zwierzęta, mogą prowadzić do zanieczyszczenia całego łańcucha pokarmowego, włącznie z ludźmi.

Aby ograniczyć ogromny wpływ tych drobnych, stałych, nierozpuszczalnych i nieulegających biodegradacji cząstek plastiku, firma Cosnova zaczęła aktualizować swoje formuły w 2020 r. Jednak przejście na formuły wolne od mikroplastików o tej samej jakości nie jest łatwe. Rzeczywiście, cząsteczki mikroplastiku od dawna cieszą się dużą popularnością w przemyśle kosmetycznym. Mikroplastiki są dodawane do wielu kosmetyków, takich jak peeligi, żele pod prysznic, mydła, szampony, pasty do zębów, kremy do twarzy i ciała, kosmetyki do opalania i wiele innych. Są to najczęściej polimery, takie jak polietylen (PE), polipropylen (PP), polimetakrylan metylu (PMMA) i nylon. Mikroplastiki mają na celu zapewnienie efektu ściernego, matującego, wypełniającego lub połyskującego.
 


– Mikroplastiki nie mogą być wymieniane jeden do jeden ani usuwane retroaktywnie. Musieliśmy całkowicie zmienić nasze formuły, aby działały poprawnie bez cząstek plastiku. Razem z partnerami projektu i naszym własnym zespołem projektowym przejrzeliśmy każdy pojedynczy produkt i przetestowaliśmy alternatywne składniki, zwłaszcza naturalne substancje, takie jak skrobia kukurydziana czy ryżowa. Ale wysiłek się opłacił – powiedziała dalej Katrin Steinbach.

Produkty Cosnova dostępne są, oprócz rynku europejskiego i USA, także w Ameryce Południowej, na Bliskim Wschodzie, w Azji, Oceanii i Afryce. Co roku wymienia się 50 proc. standardowego asortymentu w obu markach Cosnoiva – Catrice i Essence. 90 proc. wszystkich produktów Cosnova jest wytwarzanych w Europie. Wraz z Essence i Catrice, Cosnova znajduje się na liście PETA Germany oraz PETA international.

Czytaj także: Ponad 15 marek kosmetycznych wzywa do szybszego wprowadzenia unijnego zakazu stosowania mikrodrobin plastiku

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
22.05.2024 11:46
Stara Mydlarnia otwiera kolejne firmowe sklepy
Stara Mydlarnia w Sadyba Best Mall w Warszawiefot. wiadomoscikosmetyczne.pl
Stara Mydlarnia, rodzinna firma produkująca naturalne kosmetyki, inwestuje w kolejne firmowe sklepy. Najnowszy otworzy w warszawskiej Galerii Północnej, gdzie dołączy do takich najemców, jak Sephora, Douglas, Hebe i Rossmann.

Stara Mydlarnia jest dużą rodzinną firmą produkującą naturalne kosmetyki do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Ważną częścią jej działalności jest produkcja ręcznie wyrabianych mydeł w blokach, muffinek, creamersów i kul do kąpieli - „hand made by Stara Mydlarnia".  

Swoje kosmetyki firma sprzedaje online i w firmowych sklepach. Na dziś dysponuje siecią 24 stacjonarnych salonów, większość z nich jest ulokowana w popularnych centrach handlowych m.in. w Krakowie, Bydgoszczy, Warszawie, Poznaniu, Gdańsku czy Rzeszowie.

Wkrótce kolejny sklep dołączy do lifestylowej oferty warszawskiej Galerii Północnej. 

– Rozwój oferty lifestylowej, zwłaszcza o nowe marki kosmetyczne, jest jednym z ważniejszych aspektów naszej strategii leasingowej. Obok doskonale znanych na rynku sieciowych marek drogeryjnych i perfumeryjnych, które obecne są u nas od lat, coraz częściej w ofercie Północnej pojawiają się nowe, rodzime koncepty, które wyróżnia pomysł, jakość produktów oraz szeroki asortyment. Stara Mydlarnia, która coraz wyraźniej zaznacza się na polskim rynku centrów handlowych, jest tego najlepszym przykładem – stwierdza Katarzyna Żuchowska, leasing manager w GTC S.A.

Stara Mydlarnia produkuje kosmetyki do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów oraz produkty do aromaterapii. W ofercie sklepu, który powstanie w Północnej znajdą się produkty takich serii, jak m.in. Eco Botanica, Eco Trendy, Eco Receptura, Home Spa, For Men czy Handmade. Będą to także akcesoria, produkty do aromaterapii i zapachy do domu.  

– Brand wpisuje się w obecne trendy i rosnącą świadomość konsumenta. Fakt, że w jego ofercie znaleźć można naturalne produkty, kierowane do osób ceniących sobie ekologię i wysoką jakość, jest mocnym atutem najemcy. Wzbogaca także naszą ofertę kosmetyczną o kolejny wyróżnik – dodaje Katarzyna Żuchowska.

W Galerii Północnej Stara Mydlarnia zmierzy się ze sporą konkurencją. W kategorii zdrowia i urody działają tu takie marki jak m.in. Sephora (w tym roku zwiększyła powierzchnię najmu z 286 m kw. do 320 m kw.), Douglas, Rossmann, Hebe, Inglot, Ziaja, Super-Pharm. Dodatkowo można taki asortyment kupić w salonach TK Maxx, HalfPrice, czy Sinsay. 

Otwarcie Starej Mydlarni zaplanowano na lipiec. W kwietniu w Północnej został otwarty mający aż 1,5 tys. m kw. sklep marki JYSK. Ponadto od początku 2024 roku leasing przedłużył umowy z 9 najemcami, opiewające łącznie na 1627 m kw. W gronie tym była także Sephora, która dodatkowo zwiększyła powierzchnię najmu z 286 m kw. do 320 m kw. 

Galeria Północna należąca do Grupy GTC to centrum handlowe położone w północnej części Warszawy. Ma  powierzchnię 64,8 tys. mkw., około 200 najemców oraz 11-salowe kino. Posiada jedne z jednej z największych w stolicy ogrody na dachu, w których można znaleźć m.in. unikalną w skali światowej tężnię solankową, ogromne murale, w tym 3D i place zabaw dla dzieci. W obiekcie można podziwiać także światowej klasy sztukę - w centralnym punkcie galerii wznosi się najwyższa w Polsce, 22-metrowa rzeźba ze stali nierdzewnej „Wir” autorstwa Oskara Zięty. Obiekt posiada środowiskowy certyfikat LEED (Leadership in Energy & Environmental Design).

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
21.05.2024 17:10
Paryski event Vichy połączył lekarzy i medinfluencerów
Do Paryża zostali zaproszeni twórcy współpracujący z marką. Ambasadorka Liftactiv B3 – Aleksandra Żebrowska oraz Liftactiv Collagen Specialist – Paulina Krupińska, a także influencerzy i osobowości medialne, takie jak Lila Grochowska, Klaudia El Dursi oraz Łukasz Trochonowicz.fot. Stephane Sby Balmy
Ponad 250 osób z 20 krajów wzięło udział w międzynarodowym evencie V.I.C (Vichy Integrative Center) w Paryżu, którego celem było stworzenie przestrzeni do dyskusji o dążeniu do kompleksowego podejścia do zdrowia. Organizująca event marka Vichy Laboratoires zaprezentowała także swoje innowacje, w tym narzędzie diagnostyczne oparte na sztucznej inteligencji.

Francuska marka dermokosmetyczna Vichy Laboratoires, działająca na rynku od 93 lat, zorganizowała w Paryżu dwudniowe wydarzenie V.I.C (Vichy Integrative Center), by podjąć dyskusję o kompleksowym podejściu do zdrowia. W międzynarodowym evencie wzięło udział ponad 250 osób z 20 krajów.

Celem V.I.C (Vichy Integrative Center) było stworzenie przestrzeni do dyskusji o kompleksowym podejściu do zdrowia.  

image
fot. Stephane Sby Balmy
Edukacyjny panel “Integrative Talks" otworzył globalny prezes Vichy, Vincent Chauvière, omawiając misję marki, którą jest wspieranie w dążeniu do poprawy zdrowia skóry, niezależnie od etapu życia. Pochodząca z Polski międzynarodowa dyrektor komunikacji medycznej Vichy, Paulina Andrycz, wyjaśniła, w jaki sposób marka realizuje swoją misję w obszarze integracyjnego podejścia do zdrowia. Jessie Inchauspé,  biochemiczka i autorka bestsellera Glucose Revolution, która w social mediach występuje jako @glucosegoddesl, odpowiedziała na najważniejsze pytania dotyczące zdrowia i odżywiania.

Medfluencerzy: dr Mamina Turegano (dermatolożka i internistka), dr Luke J. Maxfield (dermatolog), dr Aamna Adel (dermatolożka), a także psychiatra dr Judith Joseph dzielili scenę  z zespołem komunikacji medycznej Vichy, wspólnie obalając mity na temat kolagenu w pielęgnacji skóry i wypadaniu włosów.

image
Stephane Sby Balmy
Na paryskim wydarzeniu polską medycynę reprezentowali dr n. med. Marcin Zakrzewski, dermatolog oraz lekarz medycyny estetycznej, dr n.med. Joanna Kuschill-Dziurda, lekarka medycyny estetycznej, a także farmaceutki – Magdalena WieliczkoKatarzyna Silczuk.

Czytaj także: Dermokosmetyki na fali. Apteki rozszerzają asortyment beauty

Uczestnicy spotkania poznali także innowacje, które Vichy Laboratoires właśnie wprowadza na rynek. Wśród nich znalazło się narzędzie diagnostyczne oparte na sztucznej inteligencji z 50-krotnym przybliżeniem oraz trzema różnymi trybami oświetlenia ScalpConsult Pro, które ma za zadanie pomóc farmaceutom i dermatologom analizować osiem najczęstszych problemów związanych z włosami i skórą głowy, wesprzeć w diagnozowaniu ich i rekomendowaniu najbardziej dopasowanych do potrzeb produktów.

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. maj 2024 20:25