StoryEditor
Producenci
09.01.2023 00:00

Coty powołuje Lubomirę Rochet do swojego zarządu

Globalna firma kosmetyczna Coty powołała Lubomirę Rochet do swojej Rady Dyrektorów ze skutkiem od 2 stycznia 2023 r. Powołanie zwiększa reprezentację kobiet w Radzie Dyrektorów Coty do 50 proc.

Lubomira Rochet dołączyła oficjalnie do Rady Dyrektorów Coty. Rochet jest partnerką w JAB Holding Company i wnosi ponad dwudziestoletnie doświadczenie w transformacji biznesowej i cyfrowej do kosmetycznego koncernu; wcześniej przez siedem lat (2014-2021) pełniła funkcję dyrektorki ds. cyfrowych i członkini Komitetu Wykonawczego L’Oréal. Przekształciła podówczas firmę kosmetyczną obejmującą 35 międzynarodowych marek kosmetycznych i 120 rynków w przedsiębiorstwo „digital first”. Praca i wpływ Rochet zostały docenione w 2019 r., kiedy Światowa Federacja Reklamodawców przyznała jej tytuł Marketerki Roku.
 


Przed dołączeniem do L’Oréal Rochet zajmowała również stanowiska kierownicze w CapGemini i Microsoft. W 2010 roku została zastępczynią dyrektora generalnego Valtech, agencji marketingu cyfrowego, w której pracowała w różnych sektorach, w tym luksusowym, modowym i FMCG, aby przyspieszyć transformację cyfrową, danych i technologii. Ta nominacja zwiększa reprezentację kobiet w Radzie Dyrektorów Coty do 50 procent, a łączną liczbę dyrektorów do dwunastu. Pięcioosobowy Komitet Wykonawczy Coty, kierowany przez CEO Sue Y. Nabi, ma już większość kobiet.

Sue Y. Nabi, dyrektorka generalny Coty, powiedziała: „Cieszymy się, że możemy powitać Lubomirę w naszym zarządzie. Jej głębokie doświadczenie w branży i bogate doświadczenie w kierowaniu transformacją cyfrową będą nieocenionym atutem, gdy będziemy ulepszać nasze podejście omnichannel. Z niecierpliwością czekam na bliską współpracę z Lubomirą w przyszłości oraz na wykorzystanie jej cennej perspektywy i spostrzeżeń na temat przyszłości integracji cyfrowej dla branży i naszej firmy”.

Czytaj także: Lacoste odkupuje licencję od Coty i podpisuje nową umowę licencyjną z Inter Parfums

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
25.04.2025 11:27
Unilever tnie etaty i oszczędza – pierwszy kwartał 2025 pod znakiem restrukturyzacji
Unilever szuka oszczędności w zasobach ludzkich.Shutterstock

Unilever, jeden z największych koncernów dóbr konsumenckich na świecie, ogłosił redukcję około 6 tysięcy miejsc pracy w pierwszym kwartale 2025 roku. Cięcia są częścią globalnego planu restrukturyzacyjnego zapowiedzianego jeszcze w 2024 roku, którego celem jest likwidacja łącznie około 7,5 tysiąca etatów. Dzięki tym działaniom firma spodziewa się oszczędności rzędu 550 milionów euro do końca bieżącego roku.

W opublikowanym raporcie kwartalnym Unilever wykazał mieszane wyniki finansowe. Pomimo trudnych warunków rynkowych, skorygowany wzrost sprzedaży bazowej wyniósł 3 proc., co przypisano wzrostowi wolumenu sprzedaży oraz cen. Dobrze poradziły sobie tzw. „power brands” spółki – takie jak Dove i Rexona – co miało szczególne znaczenie dla wzrostu w segmencie Beauty & Wellbeing (wzrost o 4,1 proc.) oraz Personal Care (wzrost o 5,1 proc.), zwłaszcza na rynku północnoamerykańskim.

Całkowity przychód koncernu spadł jednak o 0,9 proc., do poziomu 14,8 miliarda euro. Na wynik ten wpływ miały głównie koszty związane z wyprzedażą aktywów oraz negatywne różnice kursowe. Mimo to dyrektor generalny firmy, Fernando Fernandez, ocenił początek roku jako „zahartowany” i wyraził optymizm co do dalszego wzrostu, zwłaszcza dzięki strategii premiumizacji i innowacji produktowej na rynkach rozwiniętych.

W ujęciu kategorii produktowych, segment pielęgnacji włosów utrzymał się na stabilnym poziomie, z minimalnym wzrostem, który częściowo zrekompensował ponowny debiut Dove z technologią odbudowy włókien. W Brazylii marka Sunsilk odnotowała spadki związane z ograniczaniem zapasów, podczas gdy Nexxus zanotował dwucyfrowy wzrost dzięki premierze linii HY-Volume. Segment dezodorantów – w tym nowości do całego ciała – szczególnie umocnił pozycję działu Personal Care, w którym sama marka Dove odpowiadała za 40 proc. przychodu.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
25.04.2025 10:15
Oriflame opublikowało wyniki finansowe za Q1; sprzedaż w euro spadła o 7 proc.
Szwedzki MLM zanotował w pierwszym kwartale roku spadek sprzedaży w euro.Oriflame

Oriflame opublikowało wyniki finansowe za pierwszy kwartał zakończony 31 marca 2025 roku, wskazując na dalsze wyzwania w zakresie sprzedaży i rentowności. Sprzedaż w euro spadła o 7 proc., osiągając poziom 145,6 milionów euro w porównaniu do 156,5 milionów euro w analogicznym okresie ubiegłego roku. W walutach lokalnych spadek wyniósł 6 proc. Skorygowana EBITDA osiągnęła poziom -1 milion euro wobec 6,7 milionów euro rok wcześniej, co przełożyło się na marżę -1,4 proc. Skorygowany wynik operacyjny zamknął się stratą 7,2 milionów euro, a marża operacyjna wyniosła -5,0 proc.

Pomimo słabszych wyników sprzedażowych, firma odnotowuje pewne postępy strategiczne. Spadek sprzedaży w porównaniu do poprzedniego roku (-7 proc.) był znacznie mniejszy niż w pierwszym kwartale 2024 roku (-25 proc.), co może wskazywać na stabilizację. EBITDA została osłabiona głównie przez niższy poziom sprzedaży oraz wzrost kosztów sprzedaży i marketingu jako procent sprzedaży. Jednocześnie koszty administracyjne nadal malały dzięki wcześniejszym działaniom restrukturyzacyjnym. Model “Beauty Community Model” (BCM), który obecnie funkcjonuje w 48 krajach odpowiadających za ponad 80 proc. sprzedaży grupy, został w pełni wdrożony i przynosi pozytywne rezultaty.

W ramach reorganizacji działalności produkcyjnej, Oriflame ogłosiło kontynuację procesu przenoszenia produkcji z fabryki w Polsce do sieci wybranych, wysokojakościowych producentów w Europie. Inicjatywa ta została ogłoszona w styczniu i będzie realizowana przez najbliższe dwa lata. W międzyczasie firma zakończyła kwartał z saldem gotówki wynoszącym 56,2 milionów euro (spadek z 62 milionów euro), a wykorzystanie linii kredytowej RCF osiągnęło 65 milionów euro po zwiększeniu zadłużenia o 20 milionów euro w ciągu kwartału.

Istotnym wydarzeniem było osiągnięcie porozumienia z akcjonariuszami oraz konsorcjum obligatariuszy reprezentujących ponad 91 proc. niespłaconych obligacji. Planowana transakcja rekapitalizacyjna ma na celu znaczne zmniejszenie zadłużenia oraz kosztów odsetkowych, a także dostarczenie dodatkowego kapitału. Zarząd Oriflame uważa, że pomimo trudności związanych z wynikami finansowymi i płynnością, wdrożenie rekapitalizacji oraz dalsze działania operacyjne pozwolą ograniczyć niepewności dotyczące zdolności kontynuowania działalności.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
25. kwiecień 2025 12:16