StoryEditor
Producenci
12.02.2021 00:00

Do testowania w domu. Próbki kosmetyczne w świecie unikającym dotyku

W ubiegłym roku koncepcja „Wypróbuj zanim kupisz” została wystawiona na próbę, szczególnie w przypadku testowania kosmetyków. Tradycyjne pobieranie próbek w sklepach jest niewskazane ze względu na kwestie bezpieczeństwa i higieny, nie wspominając o zakazach obowiązujących w handlu detalicznym na całym świecie. Jak sobie można z tym poradzić?

Pandemia postawiła wielu członków łańcucha dostaw kosmetyków – od producentów opakowań i marek po detalistów – w punkcie zwrotnym. Ci, którzy wkraczają w nową rzeczywistość i aktywnie dostosowują się do wymagań, które będą obowiązywać w przyszłości, są liderami w obecnie trudnej i niepewnej rzeczywistości biznesu kosmetycznego.

W przeszłości większość doświadczeń w sklepach opierała się na zdolności konsumentów do dotykania i odczuwania produktu, co napędzało sprzedaż. Teraz, kiedy przechodzimy do prawdopodobnie zmienionej, „nowej normalności”, wątpliwe jest, aby testowanie kosmetyków mogło się odbywać w takiej samej formie, jak dotychczas – uważa Erin Wall, wiceprezeska ds. sprzedaży w HatchBeauty Brands.

Podobnie jak w przypadku wielu usług, które obecnie są świadczone w domu z powodu pandemii COVID-19, próbki kosmetyków zaczęły być przygotowywane przez firmy na użytek domowy, zwłaszcza gdy marka ma solidną strategię.

I tak na przykład HatchBeauty Brands, jedna z najgorętszych i najbardziej popularnych marek w Stanach Zjednoczonych, zobowiązała się do oferowania wersji próbnych wybranych produktów podczas wszystkich swoich premier w 2021 roku. Firma współpracuje z dostawcami próbek, aby zaoferować tę opcję za pośrednictwem witryn internetowych swoich marek.

Dzięki temu konsumenci będą mieli okazję przetestować produkt przed zakupem bezpiecznie i wygodnie, we własnym domu. Ponadto opracowujemy przykładowe systemy miniproduktów dla konsumentów. Pozwoli to im na zakup tygodniowego zapasu produktów, zanim zdecydują się na zakup kosmetyku w pełnym, standardowym rozmiarze – mówi Gina Kohler, wiceprezeska ds. rozwoju marki w HatchBeauty.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
02.12.2024 11:08
Kosmetyki do makijażu w sklepach Flying Tiger — sieć wchodzi w nową kategorię
Do tej pory na półkach Flying Tiger znajdowały się tylko pojedyncze kosmetyki.Agata Grysiak

Sieć Flying Tiger Copenhagen, znana z niedrogich produktów w rodzaju ozdób do domu, zabawek i artykułów papierniczych, rozszerzyła swoją ofertę o kosmetyki do makijażu marki 7Days. Nowa linia produktów obejmuje pomadki, tusze do rzęs, cienie do powiek oraz akcesoria, dostępne w sklepach sieci od niedawna.

Flying Tiger Copenhagen, popularna sieć sklepów znana z oryginalnych akcesoriów i gadżetów, zdecydowała o wprowadzeniu do swojej oferty kosmetyków do makijażu. Klienci mogą znaleźć w asortymencie m.in. cienie do powiek w naturalnych i intensywnych kolorach, tusze do rzęs, olejki i balsamy do ust, a także zestawy pędzli i inne akcesoria. Produkty są zaprojektowane w maksymalistycznym, kolorowym stylu, który jest charakterystyczny dla innych towarów sprzedawanych w sieci Flying Tiger.

Kosmetyki są sygnowane marką 7DAYS; nie jest to marka własna Flying Tiger i dostępna jest ona także chociażby w Makeup.pl, na Amazonie czy Zalando. Do tej pory w ofercie Flying Tiger pojawiały się pojedyncze kosmetyki w rodzaju balsamu do ciała, mydła czy żelu pod prysznic, które produkowały na zlecenie sieci podmioty zewnętrzne w ramach produkcji private label.

Redakcja zwróciła się do Flying Tiger z prośbą o komentarz, czy segment kosmetyczny i makijażowy będzie rozwijany w ramach marki własnej, lub czy na półkach pojawią się SKU innych brandów.

Czytaj także: The Body Shop stoi na finansowym rozdrożu — również w Polsce

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
02.12.2024 10:03
Marta Iwanowska-Giler, OnlyBio.life: Wyzwaniem będzie kreowanie wyróżniających się na rynku poduktów [SONDA: Prognozy 2025]
Marta Iwanowska-Giler, dyrektor ds. kreacji OnlyBio.lifefot. OnlyBio.life

Personalizacja produktów, formuły clean beauty, zainteresowanie kosmetykami profesjonalnymi, funkcjonalnymi – to trendy, które będą wpływać na kosmetyczny rynek w 2025 roku. Jego siłą napędową w Polsce będą konkurencyjność i przedsiębiorczość dostawców, a wyzwaniem kreowanie wyróżniających się produktów – uważa Marta Iwanowska-Giler, dyrektor ds. kreacji OnlyBio.life.

Jakich tendencji spodziewa się Pani na rynku kosmetycznym w nadchodzącym roku? Jaki to będzie rok dla branży uwzględniając uwarunkowania gospodarcze, polityczne, konkurencyjność polskiego rynku?

Spodziewamy się, że rok ten będzie okresem dalszej profesjonalizacji branży kosmetycznej, słuchaniem potrzeb konsumenta.

W obliczu rosnących kosztów surowców i energii, konsumenci jeszcze bardziej docenią produkty, które oferują wysoką jakość, dobre składniki i przystępne ceny.

Globalne uwarunkowania gospodarcze i polityczne, takie jak inflacja czy zmiany legislacyjne związane z ochroną środowiska, zapewne nadal będą mieć duży wpływ na rynek kosmetyczny, ale w Polsce to konkurencyjność i przedsiębiorczość nadal będą jego siłą napędową.

Mimo wyzwań oczekujemy, że sektor kosmetyków do pielęgnacji włosów, w którym się specjalizujemy, nadal będzie w silnym kręgu zainteresowań klientów, którzy oprócz wyboru produktów funkcjonalnych i dopasowanych do ich potrzeb, mają potrzebę pogłębiania wiedzy za zakresu zdrowia włosów i skóry głowy.

Co będzie największym wyzwaniem?

Na pewno wyzwaniem zawsze jest i będzie spełnienie rosnących oczekiwań konsumentów oraz kreowanie produktów, które będą się wyróżniać na tle konkurencji, zarówno pod kątem zastosowania, jak designu opakowań i komunikacji marketingowej. Ważne będzie także przyciągnięcie i utrzymanie lojalności konsumentów. Konsumenci coraz bardziej świadomie podejmują decyzje zakupowe, kierując się zarówno składnikami produktów, jak i transparentnością marek.

Jakie trendy konsumenckie będą kluczowe dla dalszego rozwoju rynku?

W mojej ocenie jest kilka takich kluczowych trendów.

Pierwszy to personalizacja produktów – zapotrzebowanie na kosmetyki dopasowane do indywidualnych potrzeb konsumentów, szczególnie w obszarze pielęgnacji skóry głowy i włosów.

Kolejny – rosnące zainteresowanie kosmetykami profesjonalnymi, produktami funkcjonalnymi, które łączą pielęgnację z właściwościami terapeutycznymi, np. kosmetykami trychologicznymi.

Następny trend to clean beauty – przejrzystość składu i minimalizm formuł są coraz bardziej cenione przez konsumentów

Istotne znaczenie, według mnie, będzie miał także rozwój własnych sklepów internetowych marek – sprzedaż własnych produktów we własnych sklepach online.

W jakie obszary będzie inwestować Państwa firma, jakie cele są dla Was najważniejsze?

Naszym celem jest utrzymanie dynamiki wzrostu, dostarczanie konsumentom produktów, które są nie tylko skuteczne, ale także zgodne z ich wartościami oraz dalsza popularyzacja polskich marek na globalnej arenie.

Czytaj także: Iwona Białas, Cosmetosafe Consulting: Potrzebna będzie elastyczność i zdolność adaptacji do nowych realiów regulacyjnych [SONDA: Prognozy 2025]

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
02. grudzień 2024 11:20