StoryEditor
Producenci
06.02.2020 00:00

Helena Helmersson została nową szefową H&M. Czy uratuje znaną markę?

Helena Helmersson została nowym dyrektorem generalnym (CEO) w H&M. Zastąpi na tym stanowisku Karla-Johana Perssona, wnuka założyciela firmy, który przechodzi do rady nadzorczej. Helmersson jest pierwszą kobietą na tak wysokim stanowisku w szwedzkim koncernie modowym.

Hennes & Mauritz AB wyznaczyła Helenę Helmersson na pierwszą kobietę dyrektor naczelną pionierskiej marki z kategorii "szybkiej mody", zastępując  Karla-Johana Perssona, który walczył z konkurencją ze strony tańszych rywali i platform internetowych, które zrewolucjonizowały zakupy. Nowa CEO nie należy do rodziny Perssonów, która wciąż kontroluje jedną z największych firm odzieżowych świata.

Helena Helmersson była wcześniej szefową operacji, a Karl-Johan Persson po ponad dekadzie prowadzenia koncernu przechodzi do rady nadzorczej, gdzie zastępuje swojego ojca Stefana Perssona na stanowisku prezesa. Sztokholmska spółka H&M ogłosiła zmiany, podając kwartalne zyski, które przekroczyły szacunki analityków, co sprawiło, że akcje spółki odnotowały największy wzrost od ponad siedmiu miesięcy.

H&M to popularna marka inspirowana stylem scandi, która w ostatnim czasie boryka się z takimi konkurentami jak Zara koncernu Inditex oraz tańszy Primark, który podcina ją cenowo  oraz sprzedawcy internetowi, tacy jak Asos  i Zalando, którzy obiecali kupującym więcej. Inditex jest pionierem koncepcji podziału na sub-marki dla różnych gustów i kieszeni. H&M naśladował ten pomysł, zapewniając szeroki zakres asortymentu - od odzieży, przez makijaż, aż po drobiazgi do dekoracji wnętrz, takie jak świece i doniczki.

Kiedy Karl-Johan Persson przejął rządy w 2009 roku, miał około 30 lat i spędził kilka lat w zarządzie firmy, nadzorując ekspansję, rozwój biznesu, a także marki i nowy biznes. W tym czasie H&M odniósł duże sukcesy w rekrutacji sezonowej znanych projektantów gościnnie, od Karla Lagerfelda do Roberto Cavalli'ego - współpracy, która była ogromnym hitem, ponieważ oferowała luksusowe marki mody w bardzo konkurencyjnych cenach.

Ale z biegiem lat sytuacja stała się trudniejsza. Sklepy stacjonarne H&M zaczęły wyglądać na przestarzałe, koncepcja gościa-projektanta zaczynała tracić moc, a przejęcia, takie jak marki Cheap Monday, pierwszy w historii firmy, zakończyły się niepowodzeniem. Przejście do dekoracji wnętrz, lukratywnej niszy, w której Zara i inne znane marki, takie jak Armani, od dawna się rozwijają, okazało się trudne, podobnie jak e-commerce. W rezultacie zgromadzono zapasy, zmuszając firmę do szeregu nieudanych ruchów i w konsekwencji do utraty zysków w ostatnich latach.

Helena Helmersson ma 47 lat i jest absolwentką Uniwersytetu w Umeå. W 2004 r. szwedzki magazyn „Veckans Affärer” uznał ją za najbardziej wpływową kobietę biznesu w Szwecji. Helmersson dołączyła do H&M w 1997 r. jako kontroler budżetu w biurze zakupów, potem pełniła w koncernie wiele innych funkcji, z tego 5 lat spędziła za granicą w azjatyckich oddziałach firmy.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
02.07.2025 16:35
Kosmetyki marki Runmageddon? Marka eventowo-sportowa wkracza w nowe segmenty
Czy Runmageddon stanie się konkurentem globalnych graczy w segmencie kosmetyków sportowych?DALL-E

Do zarządu spółki Runmageddon S.A. wszedł Milivoj Puškar, obejmując nowo utworzone stanowisko chief commercial & brand officera (CC&BO). To pierwszy od dwóch lat awans na poziomie zarządu i jednocześnie jedyna zmiana personalna ogłoszona w 2025 r. przez organizatora największych w Polsce biegów z przeszkodami.

Wprowadzenie Puškara zbiega się z wdrożeniem nowej strategii biznesowej. Runmageddon deklaruje odejście od modelu stuprocentowo eventowego na rzecz kompleksowego rozwoju marki i jej filarów. – „Uświadomienie sobie wartości brandu skłoniło mnie do komercjalizacji Runmageddonu” – podkreśla założyciel spółki Jarosław Bieniecki. Firma zamierza uporządkować portfolio tak, aby przychody nie zależały wyłącznie od kalendarza imprez.

Założyciel marki Runmageddon w wypowiedzi dla Wirtualnemedia.pl tłumaczy swoje zamierzenia:

Filary naszego brandu można podzielić na dwie kategorie [...] Po pierwsze to retail, w którym chcemy wprowadzać na rynek produkty z brandem Runmageddon, takie jak żywność funkcjonalna, suplementy, zdrowe słodycze, kosmetyki. Po drugie — stawiamy mocno na Generację Runmageddonu, pod którą kryje się m.in. organizacja darmowych wydarzeń dla ponad 40 tys. dzieci w 2026 roku.

Kluczowym krokiem jest przesunięcie 7 obszarów kompetencyjnych – komunikacji, brandingu, sprzedaży, SSC, B2C, B2B oraz IT – do holdingu Runmageddon. Natomiast spółka zależna Extreme Events skoncentruje się wyłącznie na logistyce cyklu biegów w kilkunastu lokalizacjach w całym kraju. Pozwoli to, według zarządu, ograniczyć koszty operacyjne nawet o kilkanaście procent i równolegle zwiększyć tempo prac nad nowymi przedsięwzięciami.

Jednocześnie spółka buduje fundamenty pod przyszłe projekty w obszarach sportu, rekreacji, edukacji oraz e-commerce, deklarując, że pierwsze nowe inicjatywy zostaną ogłoszone w II półroczu 2026 r.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
02.07.2025 13:30
Yves Rocher zamyka zakłady produkcyjne swojej marki w Izraelu – 270 osób straci pracę
Plaza Poznań

Marka kosmetyczna Sabon, należąca do francuskiego koncernu Yves Rocher, ogłosiła decyzję o zamknięciu swojego zakładu produkcyjnego, centrum logistycznego oraz globalnej siedziby w Izraelu. Zmiany te wiążą się z likwidacją około 270 miejsc pracy i mają na celu konsolidację działalności produkcyjnej w już istniejącym zakładzie we Francji.

Zamknięcie obejmie zakład produkcyjny i globalne centrum logistyczne w Kiryat Gat. Operacje logistyczne zostaną zakończone do października 2025 roku, natomiast całkowite zamknięcie planowane jest na czerwiec 2026 roku. Firma prowadzi rozmowy w sprawie sprzedaży zakładu i podpisała niewiążący list intencyjny z potencjalnym nabywcą. W przypadku niepowodzenia transakcji, zakład zostanie całkowicie zamknięty.

Sabon planuje również sprzedaż swoich 22 sklepów detalicznych w izraelskich centrach handlowych. Zgodnie z planem, przyszły nabywca miałby pełnić rolę wyłącznego dystrybutora produktów marki Sabon na rynku izraelskim. Na ten moment nie wiadomo, czy negocjacje zakończą się podpisaniem wiążącej umowy.

Zamknięcie izraelskich struktur obejmie 60 pracowników centrali, 104 osoby zatrudnione w fabryce, 16 pracowników logistyki oraz około 90 pracowników sklepów, których przyszłość zależy od powodzenia procesu sprzedaży. Firma uzasadnia swoją decyzję koniecznością redukcji kosztów i uproszczenia działalności poprzez likwidację dwóch równoległych ośrodków produkcyjnych – w Izraelu i we Francji.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
03. lipiec 2025 06:17