Inicjatywa wolontariacka Henkla „Wywieraj wpływ na jutro” (MIT - Make an Impact on Tomorrow) obchodzi swoje 25. urodziny. Jej celem jest promowanie wolontariatu pracowników (ale też emerytów) w projektach społecznych. Wsparcie otrzymał już ponad 17 300 projektów w ponad 100 krajach na całym świecie.
Inicjatywa MIT została uruchomiona w 1998 roku, a Henkel stał się jedną z pierwszych niemieckich firm, które uczyniły dobrowolne zaangażowanie społeczne kluczowym elementem swoich działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.
– MIT znajduje się w centrum naszych działań społecznych. Jesteśmy przekonani, że możemy coś zmienić w społeczeństwie, jeśli zaangażujemy się osobiście. Dlatego oferujemy naszym pracownikom i emerytom różnorodne możliwości zaangażowania, zarówno indywidualnego, jak i zespołowego – mówi Karol-Monique Westhoff, global head of corporate citizenship w Henklu.
Wsparcie firmy Henkel obejmuje darowizny finansowe i rzeczowe, a także możliwość wzięcia płatnego czasu wolnego w celu poświęcenia się projektowi społecznemu. Pracownicy mogą wspierać własne projekty, a także uczestniczyć w projektach, które zostały już sfinansowane.
– Reakcja na nasz program MIT zawsze była bardzo dobra, a zainteresowanie rośnie: ponad 10 tys. pracowników i emerytów na całym świecie zaangażowało się już społecznie dzięki programowi – dodaje Karol-Monique Westhoff.
W 2022 roku jeden z projektów koncentrował się na działaniach na rzecz Ukrainy. Objął współpracę z organizacją pozarządową „Habitat for Humanity”. Czterech pracowników Henkla wspierało organizację przez miesiąc w Warszawie, pomagając uchodźcom dzięki płatnemu urlopowi. Wolontariusze pomagali zarówno przy zakładaniu schronisk, jak i przy czynnościach administracyjnych.
Ponadto dwa zespoły Henkla ponownie zaangażowały się w budowę schronisk dla potrzebujących rodzin w Rumunii. Henkel wspiera ten projekt od ponad 8 lat, podczas których ponad 250 pracowników firmy budowało i remontowało domy.
Innym przykładem jest globalna inicjatywa pracownicza „Trashfighter”, która jest częścią stałego zaangażowania Henkla w zrównoważoną gospodarkę o obiegu zamkniętym i zapobieganie powstawaniu odpadów z tworzyw sztucznych w środowisku.
W tym roku Henkel ponownie wsparł inkluzywną imprezę sportową Światowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Berlinie w tym roku i był na miejscu z 60 wolontariuszami.