StoryEditor
Producenci
21.10.2019 00:00

Jak osiągnąć sukces w biznesie kosmetycznym?

Wszyscy znamy firmy kosmetyczne, które wydają się mieć ten sam potencjał – ale jedna jest na pewnej drodze do sukcesu, a druga utknęła na etapie walki o przetrwanie. Dlaczego tak jest – tłumaczy Adrienne Varga, australijska ekspertka i właścicielka salonu kosmetycznego.

Dlaczego niektóre firmy odnoszą sukcesy, a inne nie? Odpowiedź nie brzmi tak, jak powinna, czyli że prężnie rozwijająca się firma znajduje się w lepszej lokalizacji, wydała fortunę na duży branding lub podcinała rynek ceną. Nie – rozwiązanie leży po stronie właściciela firmy. Przyjrzyjmy się zatem, co odróżnia odnoszącego sukcesy właściciela biznesu kosmetycznego od tego, którzy walczy. Co możesz od razu wdrożyć, aby rozpocząć pozytywne zmiany w swojej firmie? Co robią, ci, którzy zwyciężają?

1. Szukają odpowiedzi. Zatrzymaj się na chwilę i spójrz w lustro. To właśnie robią ludzie sukcesu - nie spiesz się, zastanawiaj się i bądź otwarty na to, w jaki sposób możesz przyspieszyć i dokonać prawdziwej, trwałej zmiany. Jeśli nie jesteś tam, gdzie chcesz być w swojej firmie, to dlatego, że jeszcze nie nauczyłeś się, co musisz wiedzieć, aby się tam dostać. Przypatrz się jakim jesteś liderem? Czy Twój zespół wie, czego oczekujesz? Czy im ufasz? Może uważasz, że to pech, że twój zespół osiąga gorsze wyniki, klienci narzekają, a Twój sklep zbiera kurz na półce? Możesz robić wszystkie wymówki na świecie, ale prawda jest taka, że ​​patrzysz na siebie - musisz być zmianą. To, co stoi między tobą a sukcesem, to ty.

2. Mają jasny plan. Przedsiębiorcy planują przyszłość – zawsze, codziennie, co tydzień, każdego miesiąca. Niezależnie od tego, czy jest to harmonogram szkolenia zespołu, kalendarz marketingowy na następne dwanaście miesięcy, czy lista kontrolna na dziś, przejrzysty plan stanowi ramy potrzebne do wykonania zadań. Doświadczeni ludzie biznesu uwzględniają swój zespół w planowaniu, aby każdy rozumiał cele i oczekiwania. Jeśli zmieniasz zdanie, cały czas zmieniasz kierunek lub czujesz się przytłoczony od rana, to dlatego, że nie masz jasnego planu.

3. Znają różnicę między liderem a szefem. Czy zastanawiasz się kiedyś, czy jesteś szefem, czy przywódcą? Czy rozumiesz różnicę? Szefowie zarządzają członkami swojego zespołu, przydzielają zadania i mówią im, co mają robić, nie wyjaśniając dlaczego, a nawet jak. Bossowie nie proszą o wkład zespołu ani wysiłek. Nie zachęcają do szkolenia ani tworzenia ścieżek kariery. Liderzy komunikują się otwarcie i wyraźnie. Liderzy zabierają swój zespół w podróż, inspirując ich do kreatywności i innowacyjności. Wydobywają to, co najlepsze w otaczających ich ludziach. Ludzie lubią podążać za liderami, poświęcają się im. I nic nie przebije lojalnego członka zespołu, który chce przyczynić się do sukcesu firmy. Zaangażowani członkowie zespołu dzielą się Twoimi celami, rozumieją twoje aspiracje i pracują z Tobą, aby magia się wydarzyła. Włączają taki sposób myślenia.

4. Odnoszący sukcesy właściciele firm mają zupełnie inny sposób myślenia, który je wyróżnia. Kiedy sprawy stają się trudne i napotykają przeszkodę, nie poddają się. Rozumieją, że kiedy mówisz do siebie „Nie mogę”, tak naprawdę mówisz swojemu mózgowi, by „przestał nad tym pracować”. Wiedzą zadać właściwe pytanie: „Jak mogę?” To wysyła sygnał do mózgu: „Zacznij nad tym pracować”. Twój mózg jest magiczny. Będzie wymyślał dla ciebie świetne pomysły w kółko. Pytaj, a ostatecznie pojawi się rozwiązanie twojego problemu.

5. Zarządzają czasem i przekazują swoje zadania. Ludzie sukcesu rozumieją znaczenie zarządzania czasem. Są wytrwali, zdyscyplinowani i potrafią skupić się na tym, co ważne. Przedsiębiorcy delegują zadania osobom wokół nich. Uznają, że inni ludzie są zdolni i godni zaufania, a próba zrobienia wszystkiego samemu to przepis na katastrofę. Otaczają się wspaniałym zespołem - ludźmi chętnymi i zdolnymi, a następnie prowadzą ich do sukcesu. Próba kontrolowania każdej rzeczy w twoim biznesie zapewni ci gorzkie doświadczenia. Wkrótce poczujesz się przytłoczony i bardzo samotny. Naucz się ufać swojemu zespołowi. Pozwól im udowodnić, co potrafią. Zdziwisz się, jak bardzo są utalentowani. Nigdy nie przestają się uczyć.

6. Odnoszący sukcesy właściciele firm wierzą w innych. Są otwarci na nowe informacje, świeże pomysły i mądrzejsze sposoby realizacji. Dzień, w którym zdecydujesz, że wiesz wszystko, to dzień, w którym wydasz na siebie wyrok śmierci. Wszystko w życiu podlega ciągłej zmianie. Aby odnieść sukces, musisz kształcić się na wielu poziomach. Możesz być pięciogwiazdkowym stylistą fryzjerskim lub wysoko wykwalifikowaną kosmetyczką, ale czy naprawdę wiesz, jak zarządzać zespołem, finansami i biznesem? Nie? No to zacznij się uczyć.

7. Są elastyczni. Odnoszący sukcesy właściciele firm wiedzą, jak wyjść poza sytuację i zobaczyć ją bez emocjonalnego przywiązania. Jeśli muszą zmienić sposób myślenia o czymś, aby osiągnąć lepszy wynik, robią to. Przeszli poza stan „ego”, gdzie nie ma już znaczenia, kto ma rację, a kto nie. Liczy się to, co należy zmienić, aby przenieść działalność we właściwym kierunku. Im bardziej jesteś elastyczny, tym bardziej prawdopodobne jest to, że wykorzystasz nawet najbardziej niewygodną sytuację.

8. Odnoszący sukcesy właściciele firm wiedzą, że upadek jest częścią prowadzenia firmy. Biorą każdą sytuację, analizują ją, wykorzystują to, co ważne, a resztę pozostawiają. Są pewni, że zawsze znajdą rozwiązanie, bez względu na to, jak duże lub małe wydaje się to wyzwanie.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
25.04.2025 15:51
Coty ogłasza globalne cięcia etatów – 700 miejsc pracy do likwidacji
Firma, która ma w portfolio między innymi Bourjois, Hugo Boss i Kylie Cosmetics, zapowiedziała redukcje zasobów ludzkich.Coty

24 kwietnia firma Coty poinformowała o planowanym zwolnieniu 700 pracowników na całym świecie. Decyzja ta jest częścią trwającej od 2020 roku transformacji strategicznej pod nazwą „All-in to Win”, której celem jest poprawa rentowności i uproszczenie struktur operacyjnych. Choć nie wskazano, które stanowiska zostaną objęte redukcją, Coty zadeklarowało, że przestrzegać będzie wszystkich wymaganych przepisów prawnych wobec osób dotkniętych zmianami.

Koszty związane z najnowszym etapem restrukturyzacji wyniosą 80 mln dolarów w formie jednorazowej płatności gotówkowej. Mimo tego wydatku, firma oczekuje rocznych oszczędności w wysokości 130 mln dolarów przed opodatkowaniem – w tym 80 mln dolarów już w 2026 roku oraz 50 mln dolarów w 2027. Dodatkowo, w ramach programu produktywności, Coty planuje wygenerować 120 mln dolarów oszczędności w łańcuchu dostaw i obszarze zakupów w 2025 roku.

Transformacja Coty opiera się na czterech filarach. Należy do nich uproszczenie struktury organizacyjnej w kluczowych regionach operacyjnych, co ma ograniczyć dublowanie funkcji i zwiększyć efektywność działania. Firma planuje również scentralizowanie funkcji wsparcia w celu ich lepszego dopasowania do nowych struktur regionalnych. Trzecim elementem jest skoncentrowanie zasobów na mniejszej liczbie inicjatyw innowacyjnych, które mają przynieść większy wpływ rynkowy.

Czwarty filar reformy zakłada optymalizację wydatków poprzez strukturalne ograniczenie kosztów stałych niezwiązanych z zatrudnieniem. Dyrektor generalna Coty, Sue Nabi, podkreśliła, że nadrzędnym celem programu „All-in to Win” jest stworzenie bardziej odpornej i rentownej organizacji, zdolnej do trwałego wzrostu i dalszych inwestycji w rozwój marek.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
25.04.2025 13:41
Kiril Marinov, Henkel: Stawiamy na gospodarkę obiegu zamkniętego
Henkel Polska na 17. Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.Henkel Polska

Podczas 17. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Kiril Marinov, dyrektor zarządzający Henkel Consumer Brands, wziął udział w panelu poświęconym gospodarce obiegu zamkniętego. Dyskusja skupiła się na wpływie nadchodzących regulacji unijnych na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Eksperci podkreślali konieczność traktowania odpadów jako cennych zasobów, projektowania procesów produkcyjnych z myślą o cyrkularności oraz minimalizowania powstawania odpadów.

Podczas panelu Kiril Marinov przedstawił konkretne działania, które Henkel podejmuje w odpowiedzi na nadchodzące rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). W ubiegłym roku 26 proc. plastiku użytego w opakowaniach Henkel pochodziło z recyklingu, a w 2025 roku firma planuje osiągnąć poziom 30 proc. Tym samym Henkel wyprzedzi o pięć lat regulacje unijne, które będą obowiązywać dopiero od 2030 roku.

W kontekście cyrkularności Polska wypada korzystnie na tle średniej światowej. Jak zaznaczył Kiril Marinov, poziom ponownego wykorzystania materiałów w Polsce wynosi 10,2 proc., podczas gdy średnia światowa to 8,6 proc.. Ekspert podkreślił, że nasz kraj ma potencjał, by stać się jednym z liderów gospodarki obiegu zamkniętego w Europie, na wzór Holandii, gdzie recykling materiałów osiągnął poziom 25 proc.

Transformacja opakowań w Henklu obejmuje całe portfolio produktów. Obecnie 91 proc. opakowań firmy nadaje się do ponownego użycia lub recyklingu, a celem na 2025 rok jest osiągnięcie 100 proc. Henkel zmniejszył także wykorzystanie surowców ropopochodnych o 35 proc. i dąży do dalszej redukcji o połowę. Dodatkowo wszystkie europejskie zakłady produkcyjne Henkla osiągnęły neutralność pod względem emisji CO₂.

Jeszcze kilka lat temu butelki płynu do prania [Persil] były wykonywane z przezroczystego materiału, a konsumenci mogli zobaczyć, jak produkt wygląda wewnątrz opakowania. Od dwóch lat stosujemy polietylen o wysokiej gęstości, włączając w proces produkcyjny 50 proc. recyklowanego plastiku. [...] Obecnie butelki są białe, ze względu na brak możliwości znalezienia na rynku wysoce przezroczystego materiału dla recyklowanego polietylenu. Zdecydowaliśmy się na ten kompromis, stawiając zrównoważony rozwój ponad dotychczasowy wygląd produktu

wytłumaczył Kiril Marinov.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
25. kwiecień 2025 16:24