Była to piąta odsłona konkursu Drogeria Roku, do którego napłynęło ponad 60 zgłoszeń przede wszystkim z sieci zrzeszających sklepy kosmetyczne. Na podstawie danych zadeklarowanych przez właścicieli sklepów wybraliśmy szczęśliwą jedenastkę, która stanęła do rywalizacji w trzech kategoriach – placówek do 100, do 200 i powyżej 200 mkw. powierzchni sprzedaży. Do ostatniej chwili nominowanym towarzyszyły ogromne emocje, ponieważ jury złożone z ekspertów obradowało w dniu Kongresu, a werdykt do końca pozostał tajemnicą. Największe poparcie jury uzyskały i zwycięzcami zostały:
– Drogeria Laboo, ul. Mickiewicza 1d, Kraśnik Fabryczny, właściciel: F.H.U. „Stokrotka” Krystyna Pilecka, Stanisław Pilecki (kategoria do 100 mkw.);
– Drogerie Polskie, ul. Wodzisławska 14, Żory, właściciel: Visage Sp. z o.o. Bartosz Jonas (kategoria od 101 do 200 mkw.);
– Drogeria Vica, ul. Szeroka 11, Grodzisk Wielkopolski, właściciel: Vica, Sp. z o.o. Dariusz Tomczak (kategoria powyżej 200 mkw.).
Nasza bratnia redakcja „Wiadomości Handlowych” przyznała też swoje tytuły Market Roku 2014 w czterech kategoriach. W siódmej edycji konkursu, w kategorii mały sklep spożywczy (do 100 mkw.) zwycięzcą został Piotr i Paweł z Poznania przy ul. Głogowskiej. W kategorii średni sklep spożywczy (101-250 mkw.) triumfował należący do Zbigniewa Paczóskiego Topaz ze Stoczka Łukowskiego, zaś dużym sklepem spożywczym (251-800 mkw.) został Vobiano Niny i Andrzeja Obałków z Łasku. W kategorii sklep wielkopowierzchniowy (powyżej 800 mkw.) statuetka powędrowała do warszawskiej Almy przy ul. Rzeczpospolitej.
Od 10 lat redakcja „Wiadomości Handlowych” przyznaje także prestiżową nagrodę Złotego Orzecha dla osobowości w handlu detalicznym i hurtowym. Tym razem laureatami zostali bracia Piotr i Paweł Wosiowie.
Kongres to także kilka bardzo ciekawych wykładów, jakie zebrani usłyszeli ze sceny. Pośród prelegentów znaleźli się prof. Dariusz Rosati kreślący makroekonomiczny obraz świata, Europy i Polski, prof. Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha, który bardzo krytycznie spojrzał na naszą krajową rzeczywistość, prof. Henryk Mruk z Uniwersytetu Ekonomicznego z Poznania z zajmującą wypowiedzią o psychologii sprzedaży czy szef agencji Stratosfera, Krzysztof Najder, opowiadający o przyszłości marek.
Zwycięzcom i finalistom jeszcze raz serdecznie gratulujemy. Kandydatom dziękujemy za udział w konkursie i już dziś zapraszamy do jego kolejnej edycji! Dziękujemy także Partnerom Kongresu, których wsparcie finansowe umożliwiło jego organizację.
Marka suplementów diety Lemme, założona przez Kourtney Kardashian Barker, wprowadziła na rynek nowy produkt – Lemme Play. To codzienny suplement w formie żelków, który ma wspierać dobrostan seksualny. Premiera nowości wpisuje się w rosnący trend poszerzania oferty wellness o produkty poprawiające jakość życia intymnego.
W składzie Lemme Play znalazły się m.in. kompleks tlenku azotu S7, buzdyganek naziemny (znany również jako „Horny Goat Weed”) oraz korzeń maca – składniki powszechnie wykorzystywane w suplementach wspierających krążenie krwi, nastrój oraz libido. Produkt stanowi kolejne rozszerzenie funkcjonalnej linii marki, która już wcześniej wprowadziła suplementy na sen, trawienie i koncentrację.
Wprowadzenie Lemme Play odzwierciedla rosnące zainteresowanie tematyką zdrowia seksualnego w ramach codziennej profilaktyki i pielęgnacji ciała. Wraz z postępującym odtabuizowaniem tej kategorii, coraz więcej marek traktuje ją jako integralny element holistycznego podejścia do zdrowia psychicznego i fizycznego.
Rynek suplementów wspierających zdrowie seksualne zyskuje na znaczeniu zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i globalnie. Według danych Global Market Insights, wartość globalnego rynku suplementów wspomagających libido przekroczyła 2,4 mld USD w 2023 roku i prognozuje się jej dalszy wzrost w nadchodzących latach.
Globalny rynek produktów z kategorii sexual wellness, obejmujący suplementy diety, urządzenia intymne oraz kosmetyki, odnotowuje dynamiczny wzrost. Według danych Transparency Market Research, wartość tego sektora wyniosła 32,9 miliarda dolarów w 2023 roku, a prognozy wskazują na osiągnięcie 65,1 miliarda dolarów do 2034 roku. W Stanach Zjednoczonych rynek ten również rośnie – z 11 miliardów dolarów w 2022 roku do prognozowanych 20 miliardów dolarów w 2030 roku.
Wzrost ten napędzany jest przez rosnącą akceptację społeczną tematów związanych z dobrostanem seksualnym, szczególnie wśród kobiet. Coraz więcej marek inwestuje w produkty wspierające zdrowie intymne, co prowadzi do destygmatyzacji tej kategorii i integracji z szerszym rynkiem wellness. Jednakże, mimo postępów, branża nadal napotyka na przeszkody, takie jak ograniczenia w reklamie na platformach cyfrowych. Badania Center for Intimacy Justice wykazały, że w 2025 roku Google odrzucił 66 proc. reklam dotyczących zdrowia seksualnego kobiet, TikTok 48 proc., a Meta aż 84 proc.
Chanel, globalny producent kosmetyków i perfum premium, nawiązał współpracę z indyjską firmą Nykaa, aby wzmocnić swoją markę na tamtejszym rynku.
Nykaa sprzedaje produkty kosmetyczne, prozdrowotne i fashion za pośrednictwem własnej strony internetowej, aplikacji mobilnej i ponad 100 sklepów stacjonarnych. Dzięki nawiązaniu tej współpracy perfumy i kosmetyki Chanel będą dostępne w wybranych sklepach Nykaa Luxe, aplikacji Nykaa i sklepie online.
Do końca 2025 roku Chanel chce sukcesywnie rozszerzać swoją ekspansję w detalu do ponad dziesięciu sklepów Nykaa Luxe w całym kraju.
– Opierając się na fundamencie, położonym przez naszą sieć butików z perfumami i kosmetykami, a także platformę e-commerce Chanel India, partnerstwo z Nykaa stanowi potężną synergię naszych wspólnych wartości. Ta współpraca inspiruje nas do rozwijania jeszcze szerszej oferty naszych perfum i kosmetyków w Indiach – ocenia Amit Goyal, dyrektor zarządzający Chanel India.
– Jako Nykaa jesteśmy niezmiernie dumni z tego partnerstwa, dającego po raz pierwszy możliwość wprowadzenia oferty Chanel Fragrance & Beauty w Indiach w luksusowych sklepach kosmetycznych Nykaa, a także online. Wczesne rozpoznanie przez Chanel potencjału rynku w Indiach w dużym stopniu przyczyni się do tworzenia i rozwoju segmentu luksusowego w nadchodzących dekadach – komentuje Anchit Nayar, dyrektor wykonawczy i CEO w Nykaa Beauty.
Obecnie w Indiach Chanel posiada siedem butików, a ponadto trzy sklepy na lotniskach oraz dedykowany dedykowany portal e-commerce.