StoryEditor
Producenci
20.06.2024 09:33

L‘Occitane rewiduje ofertę dla akcjonariuszy. Zamiast gotówki da im akcje nowej spółki

L‘Occitane oferuje swoje produkty w 2774 sklepach zloklizowanych w 90 krajach / fot. archiwum wiadomoscikosmetyczne.pl
​L‘Occitane zrewidował swoją ofertę prywatyzacyjną, oferując dotychczasowym akcjonariuszom udziały w nowej spółce. To odpowiedź firmy dla tych, którzy uważają, że obecna oferta gotówkowa zaniża wartość spółki.

Po tym jak akcjonariusze firmy L‘Occitane  odrzucili ofertę jej wykupu w celu przeniesienia akcji z giełdy w Hongkonku na giełdę europejską, gigant kosmetyczny zrewidował swoją pierwotna propozycję.

 

Czytaj też: Właściciel L’Occitane nie będzie kontynuował wykupu (wiadomoscikosmetyczne.pl)

 

Utrzymana została dotychczasowa propozycja 34 dol. hongkońskich za akcję w gotówce. Jednak opcją alternatywną dziesięć akcji nowej prywatnej firmy za każdy udział.

Przypomnijmy, że wstępną ofertę prywatyzacji L‘Occitane złożyło w kwietniu tego roku, a prezes miliarder Reinold Geiger – który ma ponad 70proc. udziałów – współpracował z Blackstone i Goldman Sachs, aby sfinansować przejęcie za 1,8 mld dol.

Swoją decyzję tłumaczy tym, że wycofanie firmy z giełdy w Hongkongu, na której jest ona obecna od 2010 roku, stworzyłoby większą wartość dla akcjonariuszy mniejszościowych i zapewniłoby większą elastyczność w podejmowaniu długoterminowych decyzji biznesowych.

 

Czytaj też: Reinold Geiger chce wycofać L’Occitane z giełdy w Hong Kongu (wiadomoscikosmetyczne.pl)

 

L‘Occitane to francuska marka kosmetyczna, która jest znana z luksusowych produktów do pielęgnacji skóry, ciała i włosów. Firma została założona przez Oliviera Baussana w 1976 roku. Obecnie jej produkty są sprzedawane w 2774 sklepach w 90 krajach. Jest właścicielem marek L‘Occitane en Provence, Melvita i Erborian. Zatrudnia ponad 8,5 tys. pracowników.

W ostatnich latach wzmocniła swoje portfolio, przejmując Elemis w transakcji o wartości 900 mln dol. w 2019 roku i przejmując większościowe udziały w Sol de Janeiro w 2021 roku. Na początku tego roku sfinalizowała też przejęcie Grown Alchemist.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
16.07.2024 14:40
Unilever zwolni tysiące pracowników biurowych
Unilever (fot. unilever.pl)
Unilever do końca przyszłego roku zwolni ponad 3 tys. pracowników biurowych w swoich spółkach w Europie – podał Financial Times. Docelowo jednak redukcje zatrudnienia będą jeszcze większe. To konsekwencja słabszych wyników finansowych koncernu i planu restrukturyzacji, który pod koniec 2023 r. zapowiedział Hein Schumacher, dyrektor generalny koncernu.

Wyniki finansowe Unilevera za trzeci kwartał 2023 r. nie były zadowalające dla zarządu i akcjonariuszy firmy. Obroty koncernu spadły o -3,8 proc. do 15,2 miliarda euro. Hein Schumacher, dyrektor generalny koncernu, stwierdził wówczas, że wyniki firmy nie odpowiadają jej potencjałowi i ogłosił nowy plan działania, skupiający się na szybszym rozwoju, większej wydajności i produktywności oraz prostocie. Jak zapowiedział, szybszy wzrost ma być napędzany poprzez innowacje i inwestycje w najsilniejsze marki.

Czytaj więcej: Szef Unilevera niezadowolony z wyników przedstawia nowy plan na szybszy wzrost

Plan ten wiąże się także z redukcją zatrudnienia. Financial Times podał właśnie, że Unilever do końca 2025 r. zwolni 3200 pracowników z około 10-11 tys. zatrudnionych w biurach w Europie. Cięcia mają nie obejmować osób zatrudnionych w fabrykach. Jak pisze brytyjski dziennik „spółka znajduje się pod presją akcjonariuszy, w tym inwestora-aktywisty Nelsona Peltza” i dyrektor generalny będzie realizował swój plan pobudzenia wzrostu.

Unilever nie poinformował, jak będą przebiegać zwolnienia, wiadomo jedynie, że proces konsultacji z pracownikami rozpocznie się w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Natomiast wg Financial Times, Hermann Soggeberg, przewodniczący Europejskiej Rady Zakładowej Unilever, powiedział, że prawie wszystkie europejskie spółki zostaną dotknięte w równym stopniu, ale szczególnie centra korporacyjne w Londynie i Rotterdamie.

Na tym jednak się nie skończy. Program restrukturyzacji docelowo obejmie redukcję aż 7500  stanowisk na całym świecie. Unilever zatrudnia łącznie obecnie 128 tys. pracowników.

Jak pisalismy, koncern zredukował zatrudnienie także w swoich fabrykach i magazynach w USA.

Czytaj więcej: Unilever zaczyna zwolnienia w związku z restrukturyzacją i optymalizacją portfolio

Unilever jest jednym z największych światowych koncernów działających na rynku FMCG. W swoim portfolio posiada blisko 400 marek, jednak koncentruje się na trzynastu swoich najbardziej zyskownych markach – tzw. bilion-dollar brands, których średnia roczna sprzedaż przekracza miliard dolarów.  25 najlepszych marek daje firmie Unilever ponad 70 proc. całego rocznego dochodu. Poprzez swoje spółki i fundusze firma inwestuje także w innowacyjne marki i start-upy. 

Czytaj także:

Unilever inwestuje w markę Luna Daily

Unilever sprzedawał. Teraz kupuje – biotechnologiczną markę do włosów K18

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
16.07.2024 13:51
Nivea dołączyła do grona marek, które wspierają Pride
Nowe, tęczowe puszki to ukłon w stronę queerowej flagi.Beiersdorf
Nivea Polska dołączyła do kampanii #BeYou, promującej tolerancję i akceptację, wprowadzając specjalną edycję kremu Nivea Creme. Działania te mają na celu szerzenie szacunku i akceptacji dla różnorodności wśród klientów i pracowników marki.

Nivea Polska dołącza do globalnych działań marki, koncentrujących się na promowaniu akceptacji i szacunku dla wszystkich ludzi, niezależnie od ich różnic. Marka od dawna wspiera różnorodność na wielu rynkach światowych, zarówno przez indywidualne programy lokalne, jak i wewnętrzne wsparcie dla pracowników. W ramach kampanii #BeYou wprowadza na rynek limitowaną edycję kremu Nivea Creme, symbolizującą troskę, szacunek i akceptację siebie oraz innych. Krem dostępny jest w wybranych sklepach internetowych.

Kampania #BeYou ma na celu promowanie pielęgnacji skóry z miłością i czułością, które należą się każdemu, niezależnie od wieku, koloru skóry czy innych cech. Nivea Polska, poprzez swoje działania, stara się szerzyć przesłanie akceptacji i szacunku dla innych, zachęcając do traktowania innych w taki sam sposób, w jaki traktujemy siebie. Specjalna edycja kremu Nivea Creme z hasłem #BeYou przypomina o prawie każdego człowieka do bycia sobą.

W ramach kampanii #BeYou, Nivea Polska nawiązała współpracę z fundacją Stonewall, organizując specjalne szkolenia dla pracowników oraz wspierając Marsz Równości w Poznaniu. Te działania są częścią szerszej strategii marki, mającej na celu promowanie inkluzywności, szacunku i akceptacji różnorodności zarówno w komunikacji zewnętrznej, jak i wewnętrznej. Inicjatywy te pokazują zaangażowanie Nivea w budowanie społeczeństwa opartego na wzajemnym szacunku i akceptacji.

Czytaj także: Vagaro: 65 proc. osób LGBTQIA+ czuje się reprezentowanych w branży kosmetycznej

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
16. lipiec 2024 22:39