StoryEditor
Producenci
20.11.2023 10:32

L‘Oréal i Revlon zostały pozwane przez czarnoskóre kobiety

Agresywne produkty do prostowania lub rozluźniania skrętu włosów kupuja w USA głównie czarnoskóre kobiety    / Shutterstock
W USA rozpocznie się proces z powództwa czarnoskórych kobiet przeciowko L‘Oréal i Revlon. Oskarżają one firmy kosmetyczne za narażenie ich zdrowia. Formaldehyd użyty w kosmetykach do prostowania włosów miał być według nich powodem zachorowań na raka i inne choroby. Sąd federalny orzekł, że większość roszczeń może zostać rozpatrzona w ramach pozwu zbiorowego.

Sąd federalny Północnego Okręgu Illinois w Stanach Zjednoczonych przyjął skargę czarnoskórych kobiet na firmy kosmetyczne L‘Oréal USA i Revlon. Zarzucają one, że chemiczne substancje w produktowych przez nie preparatach do rozluźniania skrętu włosów powodują raka i inne ciężkie choroby. Sędzia stwierdził, że powodowie w większości przedstawili wystarczające dowody na poparcie swoich twierdzeń o tym, że firmy dopuściły się zaniedbań, projektowały wadliwe produkty i nie ostrzegały klientów o ryzyku.

Pierwsze pozwy dotyczące kosmetyków do prostowania włosów (które w USA kupują zwykle ciemnoskóre kobiety), zostały złożone po opublikowaniu w październiku 2022 r. badania Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH). Wykazało ono, że kobiety stosujące te produkty kilka razy w roku, były ponad dwukrotnie bardziej narażone na raka macicy.

W oświadczeniu opublikowanym w internecie po złożeniu pierwszych pozwów, firma L‘Oréal ​stwierdziła, że jest pewna bezpieczeństwa swoich produktów i uważa, że ​​roszczenia kobiet nie mają podstaw prawnych. Podobnie przedstawiciel Revlona w rozmowie z agencją Reuters powiedział, że firma nie wierzy, że nauka potwierdzi związek pomiędzy chemicznymi środkami do prostowania lub rozluźniania skręt włosów, a rakiem.

Zbiorowy pozew przeciwko L‘Oréal, Revlon i kilku mniejszym firmom złożyło ponad 8 tys. pokrzywdzonych. To nie jedyna reakcja na raport NIH. Brytyjska grupa feministyczna Level Up wystosowała list otwarty, w którym wzywa globalną firmę kosmetyczną L‘Oréal do wycofania swoich produktów do prostowania włosów. Ponadto w październiku Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zaopiniowała pozytywnie zakaz stosowania produktów do prostowania włosów zawierających lub emitujących formaldehyd, który został uznany za substancję rakotwórczą.

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
23.04.2024 17:01
Telegraph: Upadek The Body Shop spowodowany został brakiem zabezpieczenia kredytu
Zła passa The Body Shop trwa.WestportWiki, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons
The Body Shop znalazł się w administracji po tym, jak jego nowy właściciel nie zapewnił sobie nowego finansowania po wycofaniu linii kredytowej przez HSBC. Aurelius kupił brytyjską markę kosmetyków za 207 mln funtów w listopadzie 2023 r. od brazylijskiego giganta kosmetycznego Natura. Według dziennika Telegraph, HSBC wycofał swoją linię kredytową Aureliusa po sprzedaży The Body Shop, co spowodowało brak w portfelu grupy co najmniej 100 milionów funtów.

Luka finansowa spowodowała, że 48-letnia marka znalazła się w administracji w lutym, zaledwie trzy miesiące po zakupie. HSBC powiadomiła The Body Shop z co najmniej 18-miesięcznym wyprzedzeniem po wycofaniu się z umowy, a w tym czasie Aurelius nie zapewnił sobie nowego finansowania dla przedsiębiorstwa. Źródło podało jednak The Telegraph, że Aurelius nigdy nie został poinformowany o decyzji HSBC o zaprzestaniu udzielania kredytów, a skalę problemów finansowych The Body Shop odkrył dopiero po sfinalizowaniu przejęcia w styczniu 2024 r.

Z punktu widzenia prawa, administracja to procedura regulowana przez przepisy dotyczące niewypłacalności obowiązujące w różnych systemach prawa zwyczajowego, co ma swoje odpowiedniki w postępowaniu upadłościowym w Stanach Zjednoczonych oraz w wielu krajach europejskich, w tym w Polsce. Jest to mechanizm umożliwiający ochronę podmiotów niewypłacalnych i zapewniający im możliwość kontynuowania działalności. Proces ten stanowi alternatywę dla likwidacji lub może być jej wstępem. Administracja jest inicjowana na mocy zarządzenia administracyjnego, a nadzór nad firmą pod zarządem komisarycznym sprawuje syndyk, pełniący rolę tymczasowego dyrektora naczelnego, odpowiedzialnego za dobra i zobowiązania firmy w imieniu wierzycieli.

Po zakończeniu sprzedaży spółka została poinformowana przez bankierów o zamiarze zaprzestania udzielania kredytów bankowych. Następnie Body Shop został odcięty od dziesiątek milionów funtów kredytu, co miało spowodować znaczny nieplanowany odpływ środków pieniężnych z firmy. Łącznie te zdarzenia dały podstawę do przewidywanego szczytowego zapotrzebowania firmy na finansowanie przekraczającego 100 milionów funtów, czyli znacznie większego niż zapotrzebowanie określone w procesie przejęcia. Upadek The Body Shop spowodował zamknięcie 197 sklepów w Wielkiej Brytanii, co spowodowało utratę około 489 stanowisk pracy.

Czytaj także: The Body Shop walczy o Indie

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
23.04.2024 16:58
Beiersdorf inwestuje w firmę biofarmaceutyczną Rubedo Life Science. Będą pracować nad przełomowymi produktami przeciwstarzeniowymi
Marco Quarta, dyrektor generalny i współzałożyciel Rubedo Life Sciences z zespołem badaczy
Beiersdorf, właściciel marki Nivea, zainwestował w firmę biofarmaceutyczną Rubedo Life Science. Firmy poinformowały, że będą wspólnie pracować nad przełomowymi produktami przeciwstarzeniowymi.

Beiersdorf nawiązał strategiczne partnerstwo z firmą bofarmaceutyczną Rubedo Life Science specjalizującą się w badaniach nad procesami starzenia się komórek.

Beiersdorf dodatkowo dołącza do Rubedo jako inwestor, biorąc udział w niedawno zamkniętej rundzie finansowania serii A za pośrednictwem funduszu Oscar & Paul Corporate Venture Capital Fund.

Celem współpracy jest wykorzystanie najnowocześniejszych badań Rubedo w pracach nad opracowaniem przełomowych produktów przeciwstarzeniowych.

– To partnerstwo może zrewolucjonizować rynek, łącząc wiedzę Rubedo w zakresie starzenia się komórek z doświadczeniem firmy Beiersdorf w zakresie innowacji w pielęgnacji skóry – stwierdził Marco Quarta, dyrektor generalny Rubedo Life Sciences.

– Łącząc najnowocześniejszą wiedzę specjalistyczną obu stron chcemy na nowo zdefiniować standardy przeciwstarzeniowe w pielęgnacji skóry poprzez przełomowe innowacje – skomentował dyrektor generalny firmy Beiersdorf, Vincent Warnery.

– Widzimy ogromny potencjał w bardzo dynamicznej dziedzinie badań nad starzeniem się komórek, pozwalający na opracowanie rozwiązań w zakresie odmładzania skóry – dodała dr Gitta Neufang, starszy wiceprezes korporacyjny ds. globalnych badań i rozwoju.

Rubedo Life Sciences to firma biofarmaceutyczna badająca komórki odpowiedzialne za przewlekłe choroby związane z wiekiem i opracowująca w tym zakresie terapie. Należąca do firmy opatentowana platforma odkrywania leków Alembic opracowała  pierwsze w swojej klasie małe cząsteczki zaprojektowane z myślą o selektywnym celowaniu w różne typy starzejących się komórek, które odgrywają kluczową rolę w postępie chorób płuc, dermatologicznych, onkologicznych, neurodegeneracyjnych, zwłóknieniowych i innych chorób przewlekłych.

Zespół kierowniczy Rubedo składa się z liderów branży i wczesnych pionierów chemii, technologii i nauk przyrodniczych, posiadających wiedzę specjalistyczną w zakresie opracowywania i komercjalizacji leków, zdobytą zarówno przez duże firmy farmaceutyczne, jak i wiodące firmy biotechnologiczne. Siedziba firmy mieści się w Sunnyvale w Kalifornii.  

22 kwietnia br. firma Rubedo Life Sciences ogłosiła zamknięcie rundy finansowania A o wartości 40 mln dolarów. Pozyskane środki zostaną przeznaczone na dalsze prace badawcze, m.in. nad terapiami łuszczycy i atopowego zapalenia skóry oraz udziałem starzejących się komórek w procesie zwłóknienia płuc.

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
23. kwiecień 2024 21:10