StoryEditor
Producenci
19.04.2023 00:00

LinkedIn Top Companies 2023. Procter & Gamble wśród najlepszych pracodawców w Polsce

Zaprojektowane na nowo biuro i przestrzenie dla pracowników w P&G Warsaw Hub / fot. materiały prasowe
LinkedIn opublikował listę najlepszych firm pod kątem rozwoju kariery w Polsce. W rankingu LinkedIn Top Companies na drugim miejscu znalazł się koncern kosmetyczny Procter & Gamble.

LinkedIn Top Companies to ranking 15 firm wyróżniających się pod kątem możliwości rozwoju kariery. Lista opiera się na unikalnych danych, którymi dysponuje Linkedin.

Pierwsze miejsce na liście Najlepszych Firm w Polsce 2023 przypadło w udziale firmie farmaceutycznej Astra Zeneca.

Na drugim miejscu znalazł się koncern Procter & Gamble – jako jedyna firma działająca m.in. w sektorze kosmetycznym.

Czytaj także: Procter & Gamble: nowe biuro w Warszawie dla wszystkich pracowników i ich potrzeb

W opisie P&G czytamy: Najważniejsze lokalizacje w Polsce: Warszawa i okolice, Łódź i okolice. Najważniejsze umiejętności: efektywność operacyjna, inwentaryzacja, oprogramowanie dla przedsiębiorstw. Najpopularniejsze tytuły stanowisk: Kierownik IT, Kierownik łańcucha dostaw, Dyrektor ds. IT. Najpopularniejsza funkcja zawodowa: Operacje biznesowe, Technologie informatyczne, Inżynieria. Co należy wiedzieć o Procter & Gamble: Procter & Gamble to międzynarodowy koncern zajmujący się produkcją i sprzedażą dóbr konsumpcyjnych. Swoją ofertę buduje w oparciu o pięć głównych segmentów: pielęgnacja skóry i ciała, zdrowie i suplementy diety, higiena osobista, pielęgnacja tkanin, produkty dla kobiet i rodziny. Posiada w portfolio szereg popularnych marek, m.in. Pampers, Vizir, Gillette, Old Spice.

Pełna lista LinkedIn Top Companies 2023

1. Astra Zeneca (produkcja wyrobów farmaceutycznych)

2. Procter & Gamble (produkcja FMCG)

3. Capgemini (usługi i doradztwo informatyczne)

4. HSBC (usługi finansowe)

5. Mondelez International (produkcja żywności i napojów)

6. Citi (usługi finansowe)

7. Kyndryl (usługi i doradztwo informatyczne)

8. IntelCorporation (produkcja półprzewodników)

9. Ecolab (produkcja wyrobów chemicznych)

10. Nordea (bankowość)

11. Polpharma Biologiscs (badania w zakresie biotechnologii)

12. Amazon (technologie, internet)

13. EY (usługi specjalistyczne)

14. Align Technology (produkcja sprzętu medycznego)

15. McKinsey & Company  (doradztwo i usługi biznesowe)

Metodologia, na podstawie której jest tworzona lista wykorzystuje dane LinkedIn, aby ocenić firmy na podstawie ośmiu filarów, które składają się na sukces zawodowy: rozwój kariery, rozwój umiejętności, stabilność firmy, oferty z zewnątrz, powiązania z firmą, zróżnicowanie płci, wykształcenie i obecność pracowników w kraju.  

Firmy muszą zatrudniać co najmniej 500 pracowników w kraju począwszy od 31 grudnia 2022 r., a wskaźnik odejść nie może przekraczać 10 proc. w czasie przeprowadzania oceny (na podstawie danych LinkedIn). Ponadto nie brane były pod uwagę firmy, które według informacji podanych do publicznej wiadomości pomiędzy 1 stycznia 2022 r. a chwilą ogłoszenia listy, zwolniły ponad 10 proc. pracowników. W rankingu mogły wziąć udział tylko firmy-matki. Podmioty zależne z udziałem większościowym i dane o tych spółkach były wliczane w wynik firmy-matki. Ocena została przeprowadzona w okresie między 1 stycznia a 31 grudnia 2022 r. Analiza opierała się na danych LinkedIn – anonimowych, zbiorczych informacjach profilowych członków LinkedIn z całego świata.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
17.05.2024 14:08
Neonail i Ania Kruk podjęły współpracę w akcji na Dzień Mamy
Zdjęcie z sesji marek Neonail i Ania Kruk przygotowanej na Dzień Mamyfot. Neonail, Ania Kruk
Kosmetyczna marka Neonail i biżuteryjna Ania Kruk działają wspólnie marketingowo. Ich akcja przygotowana na Dzień Mamy ma promować obie marki. Włączone zostały w to działania promocyjne w prasie i social mediach.

Marki kosmetyczne łączą siły w działaniach marketingowych z firmami działającymi w innych kategoriach. Coraz częściej są to marki modowe, ale także spożywcze. Kosmetyczna marka Neonail zdecydowała się współpracę z bliską beauty marką biżuteryjną.

image
Zdjęcie z sesji marek Neonail i Ania Kruk przygotowanej na Dzień Mamy
fot. Neonail, Ania Kruk
Neonail i marka Ania Kruk organizują wspólnie promocję z okazji Dnia Mamy. 2 tys. bransoletek Ania Kruk trafi zarówno do kanałów sprzedażowych Neonail online, jak i do punktów Neonail w centrach handlowych. Bransoletkę będzie można kupić za 1 zł przy zakupie kosmetyków za 169 zł.

Wspierając akcję marki przygotowały wspólną sesję zdjęciową, cykl artykułów w prasie. Akcję wesprą w mediach społecznościowych influencerki Dominika Brudny (@domsli22) oraz Joanna Banaszewska (@jbanaszewska), a także działająca na Tik Toku Kamila Bilska (@to_sie_nie_dzieje).

Anna Kruk i Neonail to polskie rodzinne marki. Neonail oferuje produkty do stylizacji paznokci i codziennej pielęgnacji dłoni. Należy do firmy Cosmo Group, która posiada w swoim portfolio również inne marki kosmetyczne: MylaQ, StayLac i Neo Make Up.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
17.05.2024 14:01
Procter & Gamble ujawnia plany marketingowe związane z Olimpiadą i Paraolimpiadą 2024 w Paryżu
Procter & Gamble ogłosił swoje plany promowania swoich najbardziej wydajnych marek podczas Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Paryżu w 2024 roku.Procter & Gamble
Procter & Gamble ogłosiło, że planuje promować swoje najlepsze marki podczas Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Paryżu w 2024 r. Jako światowy partner olimpijski i paraolimpijski, amerykański gigant FMCG będzie stosował szereg działań marketingowych marki inspirowanych igrzyskami olimpijskimi, kampanii w sklepach, sponsorowanych przez markę partnerstw sportowców oraz zapewnia bezpłatne produkty i usługi w Wiosce Olimpijskiej.

Procter & Gamble, jako globalny partner Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich, ogłosił swoje plany dotyczące znaczącego udziału w Paryżu 2024. W ramach tego przedsięwzięcia, ponad 30 marek należących do Procter & Gamble, takich jak Pampers, Ariel, Fairy, Gillette, Venus, Always, Head & Shoulders, Oral-B oraz ZzzQuil, uruchomi kampanie inspirowane igrzyskami. Procter & Gamble nie tylko zaprezentuje swoje produkty, ale także zaoferuje usługi dla sportowców i ich rodzin w wiosce olimpijskiej.

Na przykład marka produktów do golenia Venus rozpoczyna kampanię „Power of Smooth”, ukazując codzienną rutynę sportowców przed zawodami, Gillette przedstawia inspirowaną olimpijskim złotem maszynkę do golenia, a kampania Head & Shoulders „I Don’t” ma na celu pokazanie, w jaki sposób marka zapobiega łupieżowi, z akcentem nawiązującym do igrzysk olimpijskich.

image
Pokój dla dzieci w Wiosce Olimpijskiej, sponsorowany przez Pampers.
Procter & Gamble

Jednym z kluczowych elementów strategii P&G jest program "Athletes for Good" (AFG), realizowany we współpracy z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim (IOC) i Międzynarodowym Komitetem Paraolimpijskim (IPC). Program ten ma na celu wsparcie finansowe organizacji charytatywnych, które są ważne dla sportowców. Na rok 2024 przyznano 20 grantów po 24 tysiące dolarów każdemu sportowcowi, który nominował swoją organizację. Wybrani sportowcy to między innymi Eilish McColgan, Carlotta Gilli i Griffin Colapinto, którzy angażują się w różnorodne inicjatywy, od wspierania młodych sportowców po działania na rzecz zdrowia psychicznego.

Czytaj także: Procter & Gamble przekroczyło szacunki kwartalnych zysków i przychodów

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
17. maj 2024 14:13