StoryEditor
Producenci
17.04.2023 00:00

Mary Quant, kultowa projektantka mody, zmarła w wieku 93 lat

Mary Quant była jedną z największych wizjonerek mody XX w., wespół z Vivienne Westwood. / By Jack de Nijs for Anefo/Anefo, Wikimedia Commons
Projektantka mody Mary Quant zmarła w wieku 93 lat, a świat mody opłakuje stratę kultowej trendsetterki. Doniesienia prasowe mówią, że zmarła spokojnie w swoim domu w Surrey w Anglii, według jej rodziny. Quant została uhonorowana tytułem damy w 2014 roku za swój wkład w brytyjską modę.

Mary Quant, znana z minispódniczek i obcisłych spodni, „Mod looku” wypromowała rajstopy w cukierkowych kolorach oraz mnóstwo „mokrych” sukienek, butów, kozaków i płaszczy przeciwdeszczowych z polichlorku winylu (PVC). Makijaże popularyzowane przez Quant były równie innowacyjny jak jej ubiory. W 1966 roku założyła Mary Quant Cosmetics — i być może był to jej najbardziej dochodowy biznes. Makijaż okazał się niezwykle opłacalny, szczególnie w Japonii, gdzie Quant miał wiernych zwolenników. Mary Quant Cosmetics Japan Ltd. posiada aktualną licencję. The Guardian poinformował, że w Japonii jest ponad 200 sklepów Mary Quant Color, a tylko dwa w Londynie. Quanta odeszła z firmy w grudniu 2000 roku, kiedy sklepy pod jej szyldem generowały szacunkowo 119 milionów dolarów rocznie.
 

Źródło: Museum of London

Modelka Twiggy Larson zaczęła pracować jako modelka w 1966 roku i stała się synonimem „looku” Quant. Larson opublikowała hołd na Instagramie, mówiąc: Mary Quant wywarła ogromny wpływ na młode dziewczyny późnych lat 50. i wczesnych 60. Zrewolucjonizowała modę i była genialną przedsiębiorczynią. Bez niej lata 60. nigdy nie byłyby takie same. Kondolencje dla jej rodziny, Spoczywaj w pokoju, droga damo Mary.

Victoria & Albert Museum (V&A) w Londynie zaprezentowało retrospektywną wystawę „Mary Quant” w 2019 roku. V&A opublikowało na Instagramie następujący wpis: Nie sposób przecenić wkładu Quant w modę. Reprezentowała radosną wolność mody lat 60. i zapewniła młodym kobietom nowy rodzaj wzoru do naśladowania. Pomogła zdefiniować globalną tożsamość Wielkiej Brytanii jako centrum innowacji w stylu ulicznym, z charakterystycznym wyglądem takim jak płaszcze przeciwdeszczowe z PCW, kolorowe rajstopy i obcisły sweter w prążki. Dzisiejsza moda zawdzięcza tak wiele jej rewolucyjnej i pionierskiej wizji.

Źródło: Amanda Slater from Coventry, West Midlands, UK, CC BY-SA 2.0 via Wikimedia Commons

Mary, początkująca projektantka, została przyjęta jako praktykantka do modystki, zanim zaczęła tworzyć własne ubrania, a w 1955 roku otworzyła Bazaar, butik przy King‘s Road w Chelsea. Sklep stał się bijącym sercem Swinging London. Bazar sprzedawał ubrania i dodatki, a mieszcząca się w podziemiach restauracja stała się miejscem spotkań młodych ludzi i artystów. Wkrótce cała dzielnica Chelsea zaczęła przyciągać takie gwiazdy jak Brigitte Bardot, Audrey Hepburn, The Beatles i Rolling Stones. W swojej książce Quant by Quant z 1966 roku Mary wspominała: Mieszkańcy w melonikach biją w naszą witrynę sklepową parasolami, krzycząc„ niemoralne! i „obrzydliwe!” na widok naszych minispódniczek nałożonych na rajstopy, ale klienci napływali, żeby je kupić.
 


Brytyjska projektantka, która zrewolucjonizowała modę i uosabiała styl swingujących lat sześćdziesiątych, zabawny, młodzieńczy etos wywodzący się z ulic, a nie z paryskiego atelier, zmarła w czwartek w swoim domu w Surrey w południowej Anglii. Matka minispódniczek miała 93 lata.

Czytaj także: Trend makijażowy na "księżną Dianę" nie ustaje

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
25.04.2025 15:51
Coty ogłasza globalne cięcia etatów – 700 miejsc pracy do likwidacji
Firma, która ma w portfolio między innymi Bourjois, Hugo Boss i Kylie Cosmetics, zapowiedziała redukcje zasobów ludzkich.Coty

24 kwietnia firma Coty poinformowała o planowanym zwolnieniu 700 pracowników na całym świecie. Decyzja ta jest częścią trwającej od 2020 roku transformacji strategicznej pod nazwą „All-in to Win”, której celem jest poprawa rentowności i uproszczenie struktur operacyjnych. Choć nie wskazano, które stanowiska zostaną objęte redukcją, Coty zadeklarowało, że przestrzegać będzie wszystkich wymaganych przepisów prawnych wobec osób dotkniętych zmianami.

Koszty związane z najnowszym etapem restrukturyzacji wyniosą 80 mln dolarów w formie jednorazowej płatności gotówkowej. Mimo tego wydatku, firma oczekuje rocznych oszczędności w wysokości 130 mln dolarów przed opodatkowaniem – w tym 80 mln dolarów już w 2026 roku oraz 50 mln dolarów w 2027. Dodatkowo, w ramach programu produktywności, Coty planuje wygenerować 120 mln dolarów oszczędności w łańcuchu dostaw i obszarze zakupów w 2025 roku.

Transformacja Coty opiera się na czterech filarach. Należy do nich uproszczenie struktury organizacyjnej w kluczowych regionach operacyjnych, co ma ograniczyć dublowanie funkcji i zwiększyć efektywność działania. Firma planuje również scentralizowanie funkcji wsparcia w celu ich lepszego dopasowania do nowych struktur regionalnych. Trzecim elementem jest skoncentrowanie zasobów na mniejszej liczbie inicjatyw innowacyjnych, które mają przynieść większy wpływ rynkowy.

Czwarty filar reformy zakłada optymalizację wydatków poprzez strukturalne ograniczenie kosztów stałych niezwiązanych z zatrudnieniem. Dyrektor generalna Coty, Sue Nabi, podkreśliła, że nadrzędnym celem programu „All-in to Win” jest stworzenie bardziej odpornej i rentownej organizacji, zdolnej do trwałego wzrostu i dalszych inwestycji w rozwój marek.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
25.04.2025 13:41
Kiril Marinov, Henkel: Stawiamy na gospodarkę obiegu zamkniętego
Henkel Polska na 17. Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.Henkel Polska

Podczas 17. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Kiril Marinov, dyrektor zarządzający Henkel Consumer Brands, wziął udział w panelu poświęconym gospodarce obiegu zamkniętego. Dyskusja skupiła się na wpływie nadchodzących regulacji unijnych na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Eksperci podkreślali konieczność traktowania odpadów jako cennych zasobów, projektowania procesów produkcyjnych z myślą o cyrkularności oraz minimalizowania powstawania odpadów.

Podczas panelu Kiril Marinov przedstawił konkretne działania, które Henkel podejmuje w odpowiedzi na nadchodzące rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). W ubiegłym roku 26 proc. plastiku użytego w opakowaniach Henkel pochodziło z recyklingu, a w 2025 roku firma planuje osiągnąć poziom 30 proc. Tym samym Henkel wyprzedzi o pięć lat regulacje unijne, które będą obowiązywać dopiero od 2030 roku.

W kontekście cyrkularności Polska wypada korzystnie na tle średniej światowej. Jak zaznaczył Kiril Marinov, poziom ponownego wykorzystania materiałów w Polsce wynosi 10,2 proc., podczas gdy średnia światowa to 8,6 proc.. Ekspert podkreślił, że nasz kraj ma potencjał, by stać się jednym z liderów gospodarki obiegu zamkniętego w Europie, na wzór Holandii, gdzie recykling materiałów osiągnął poziom 25 proc.

Transformacja opakowań w Henklu obejmuje całe portfolio produktów. Obecnie 91 proc. opakowań firmy nadaje się do ponownego użycia lub recyklingu, a celem na 2025 rok jest osiągnięcie 100 proc. Henkel zmniejszył także wykorzystanie surowców ropopochodnych o 35 proc. i dąży do dalszej redukcji o połowę. Dodatkowo wszystkie europejskie zakłady produkcyjne Henkla osiągnęły neutralność pod względem emisji CO₂.

Jeszcze kilka lat temu butelki płynu do prania [Persil] były wykonywane z przezroczystego materiału, a konsumenci mogli zobaczyć, jak produkt wygląda wewnątrz opakowania. Od dwóch lat stosujemy polietylen o wysokiej gęstości, włączając w proces produkcyjny 50 proc. recyklowanego plastiku. [...] Obecnie butelki są białe, ze względu na brak możliwości znalezienia na rynku wysoce przezroczystego materiału dla recyklowanego polietylenu. Zdecydowaliśmy się na ten kompromis, stawiając zrównoważony rozwój ponad dotychczasowy wygląd produktu

wytłumaczył Kiril Marinov.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
26. kwiecień 2025 10:52