Autor: Marcin Molski - Prof. UAM dr hab., pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Chemii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu; wykładowca w wyższych szkołach kosmetycznych (Poznań, Olsztyn). „Nowoczesna kosmetologia” jest konsekwencją zainteresowań autora chemią kosmetyczną w szczególności, a kosmetologią w ogólności. Od 12 lat prowadzi wykłady związane z tą tematyką dla studentów szkół kosmetycznych. Prowadzi również badania teoretyczne właściwości substancji bioaktywnych o znaczeniu kosmetycznym.
Odbiorcy: Książka (wydana w 2 tomach) jest czymś więcej niż podręcznik akademicki; przeznaczona jest dla aktywnych zawodowo kosmetyczek, studentów I i II stopnia kierunków kosmetycznych, kosmetologicznych, promocji zdrowia, medycyny integralnej uczelni wyższych oraz kosmetycznych szkół policealnych. Świadomi konsumenci – klienci drogerii i salonów kosmetycznych też znajdą w książce nieocenione źródło profesjonalnej wiedzy, ułatwiające podejmowanie dobrych decyzji.
O książce: Książki z zakresu kosmetyki i kosmetologii, znajdujące się na rynku, nie zajmują się problemem optymalizacji wyboru kosmetyku i zabiegu. Nowe podejście pokazuje, jakie kryteria powinien nowoczesny kosmetyk spełniać oraz jak uzyskać pożądany efekt finalny utrzymujący się w czasie.
W książce opisano pięć elementów, które charakteryzują nowoczesne podejście do kosmetyki i kosmetologii oraz kolejnych pięć, definiujących potencjalnie skuteczny kosmetyk. Mianowicie, nowoczesna kosmetologia preferuje ujęcie holistyczne bazujące na: kosmetykach, suplementach, diecie, ruchu i detoksykacji. Dopiero ich całościowe uwzględnienie sprawi, że zabieg kosmetyczny, wspomagany właściwą dietą i suplementami przyniesie pożądane efekty utrzymujące się w czasie, a składniki aktywne preparatu wykażą optymalną skuteczność. Dlatego nowoczesna kosmetologia zakłada totalne przeorganizowanie naszego stylu życia w taki sposób, by nie traktować zabiegu kosmetycznego lub diety, jako środków służących osiągnięciu doraźnych efektów, które następnie zostaną zmarnotrawione nieracjonalnym trybem życia.
W przypadku kosmetyków, można wskazać pięć elementów charakteryzujących ich komponenty, które są konieczne - ale nie dostateczne - dla potencjalnej skuteczności i efektywności preparatu. Są to: nietoksyczność, synergizm, holizm, biostymulacja oraz skuteczny nośnik. Ostatni komponent powinien zagwarantować efektywny transport substancji aktywnych w głąb skóry (np. nanosomy, liposomy) lub suplementację drogą pokarmową (np. cyklodekstryny) bez dekonstrukcji suplementu w skutek działania silnie kwasowego środowiska żołądka.
Książka przeznaczona jest dla każdego, kto zainteresowany jest poznaniem kryteriów, jakie powinien spełniać nowoczesny i skuteczny kosmetyk. Prezentowane będą przykładowe składniki aktywne aktualnie znajdujących się na rynku, które posiadają właściwą „metrykę” publikacyjną, tzn. wykazują udowodnioną w rzetelnych i niezależnych od koncernów kosmetycznych badaniach, aktywność kosmetyczną i bazują na nośnikach, które zapewnią właściwy transport transdermalny, a w przypadku suplementów – doustny.
Nowoczesne i całościowe podejście do zabiegu kosmetycznego. Chemiczna i kosmetyczna charakterystyka różnych egzotycznych komponentów kosmetyków pochodzenia naturalnego. Książki z zakresu kosmetyki i kosmetologii, znajdujące się na rynku, nie zajmują się problemem optymalizacji wyboru kosmetyku i zabiegu. Nowe podejście pokazuje, jakie kryteria powinien nowoczesny kosmetyk spełniać oraz jak uzyskać pożądany efekt finalny utrzymujący się w czasie.
Cena katalogowa: I tom 49,90 zł II tom 49,90 zł
Wydawca: Wydawnictwo Naukowe PWN SA
24 kwietnia firma Coty poinformowała o planowanym zwolnieniu 700 pracowników na całym świecie. Decyzja ta jest częścią trwającej od 2020 roku transformacji strategicznej pod nazwą „All-in to Win”, której celem jest poprawa rentowności i uproszczenie struktur operacyjnych. Choć nie wskazano, które stanowiska zostaną objęte redukcją, Coty zadeklarowało, że przestrzegać będzie wszystkich wymaganych przepisów prawnych wobec osób dotkniętych zmianami.
Koszty związane z najnowszym etapem restrukturyzacji wyniosą 80 mln dolarów w formie jednorazowej płatności gotówkowej. Mimo tego wydatku, firma oczekuje rocznych oszczędności w wysokości 130 mln dolarów przed opodatkowaniem – w tym 80 mln dolarów już w 2026 roku oraz 50 mln dolarów w 2027. Dodatkowo, w ramach programu produktywności, Coty planuje wygenerować 120 mln dolarów oszczędności w łańcuchu dostaw i obszarze zakupów w 2025 roku.
Transformacja Coty opiera się na czterech filarach. Należy do nich uproszczenie struktury organizacyjnej w kluczowych regionach operacyjnych, co ma ograniczyć dublowanie funkcji i zwiększyć efektywność działania. Firma planuje również scentralizowanie funkcji wsparcia w celu ich lepszego dopasowania do nowych struktur regionalnych. Trzecim elementem jest skoncentrowanie zasobów na mniejszej liczbie inicjatyw innowacyjnych, które mają przynieść większy wpływ rynkowy.
Czwarty filar reformy zakłada optymalizację wydatków poprzez strukturalne ograniczenie kosztów stałych niezwiązanych z zatrudnieniem. Dyrektor generalna Coty, Sue Nabi, podkreśliła, że nadrzędnym celem programu „All-in to Win” jest stworzenie bardziej odpornej i rentownej organizacji, zdolnej do trwałego wzrostu i dalszych inwestycji w rozwój marek.
Podczas 17. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Kiril Marinov, dyrektor zarządzający Henkel Consumer Brands, wziął udział w panelu poświęconym gospodarce obiegu zamkniętego. Dyskusja skupiła się na wpływie nadchodzących regulacji unijnych na funkcjonowanie przedsiębiorstw. Eksperci podkreślali konieczność traktowania odpadów jako cennych zasobów, projektowania procesów produkcyjnych z myślą o cyrkularności oraz minimalizowania powstawania odpadów.
Podczas panelu Kiril Marinov przedstawił konkretne działania, które Henkel podejmuje w odpowiedzi na nadchodzące rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). W ubiegłym roku 26 proc. plastiku użytego w opakowaniach Henkel pochodziło z recyklingu, a w 2025 roku firma planuje osiągnąć poziom 30 proc. Tym samym Henkel wyprzedzi o pięć lat regulacje unijne, które będą obowiązywać dopiero od 2030 roku.
W kontekście cyrkularności Polska wypada korzystnie na tle średniej światowej. Jak zaznaczył Kiril Marinov, poziom ponownego wykorzystania materiałów w Polsce wynosi 10,2 proc., podczas gdy średnia światowa to 8,6 proc.. Ekspert podkreślił, że nasz kraj ma potencjał, by stać się jednym z liderów gospodarki obiegu zamkniętego w Europie, na wzór Holandii, gdzie recykling materiałów osiągnął poziom 25 proc.
Transformacja opakowań w Henklu obejmuje całe portfolio produktów. Obecnie 91 proc. opakowań firmy nadaje się do ponownego użycia lub recyklingu, a celem na 2025 rok jest osiągnięcie 100 proc. Henkel zmniejszył także wykorzystanie surowców ropopochodnych o 35 proc. i dąży do dalszej redukcji o połowę. Dodatkowo wszystkie europejskie zakłady produkcyjne Henkla osiągnęły neutralność pod względem emisji CO₂.
wytłumaczył Kiril Marinov.