StoryEditor
Producenci
06.11.2020 00:00

Perspektywy rynku makijażu w USA. Nowi gracze, spadki dotychczasowych liderów

Pod koniec 2019 roku rynek produktów do makijażu w tym kraju spadł o 7 proc. Według NPD Group wraz z wybuchem pandemii przychody kolorówki spadły aż o 52 proc. (869 mln dol.) Od maja, z powodu noszenia maseczek tylko rynek makijażu oczu odbił się i wzrósł o 6 proc. dzięki sztucznym rzęsom, pielęgnacji brwi, eyelinerom i tuszom do rzęs - podaje Cosmetic Ressources.

W okresie kwarantanny sprzedaż produktów do pielęgnacji skóry i włosów spadła w mniejszym stopniu niż w przypadku kosmetyków do makijażu. Przedłużające się zamknięcie dużych sklepów i centrów handlowych miało duży wpływ na sprzedaż produktów luksusowych. Sklepy, które zbankrutowały, takie jak Barneys New York czy Lord & Taylor też przyczyniły się do spadku sprzedaży. Jednak dwaj liderzy rynkowi, perfumerie Sephora i Ulta, dobrze prosperowały podczas kryzysu - bardziej skupiły się na pielęgnacji skóry niż na makijażu.

Jeśli chodzi o marki, tradycyjni liderzy, tacy jak MAC, Two-Faced, Lancôme, Anastasia Beverly Hills, Huda Beauty, NYX czy Urban Decay odnotowali zdecydowany spadek popytu. Tylko marki bazujące na nowych artystach lub influencerach, którzy trafiają do Pokolenia Z wychodząc naprzeciw ich oczekiwaniom w zakresie zrównoważonego rozwoju, naturalnego piękna, nowatorskich opakowań, a zwłaszcza przejrzystości formuły, zdołały przyciągnąć uwagę tej grupy wymagających konsumentów.

Nowi aktorzy na rynku kolorówki

Od momentu wprowadzenia tej linii kosmetyków, Rare Beauty Selena Gomez jest liderem sprzedaży na amerykańskiej stronie sephora.com. To z powodu osobowości Seleny i jej otwartości na problemy zdrowotne. Aktorka była ambasadorką dobrej woli w UNICEF. Jest bardzo aktywna w mediach społecznościowych - to czwarta najczęściej obserwowana osobowość online.

Jej ambitny projekt polega na zebraniu 100 milionów dolarów w ciągu dziesięciu lat, aby umożliwić młodym ludziom dostęp do opieki psychiatrycznej. Fundusz zjednoczy lokalne i ogólnopolskie organizacje, których misją jest pomoc społeczności Rare Beauty. Wśród jej licznych bardzo praktycznych działań było uruchomienie telefonu zaufania dla osób w kryzysie w celu uzyskania dostępu do usług i specjalistów. Projekt Trevor to gorąca linia dla samobójców (w języku angielskim i hiszpańskim) skierowana do młodzieży.

Na szybko zmieniającym się amerykański rynku, Bobbi Brown, twórczyni marki Bobbi Brown (należącej do Estée Lauder), postanowiła powrócić po czterech latach z linią suplementów diety i dodała do rynku Clean Beauty linię o nazwie Jones Road, która obejmuje sześć produktów o naturalnych formułach kosmetycznych przeznaczoną dla wszystkich kobiet, które lubią trend "Mniej makijażu". 

W USA konsumenci czekają też na premierę Jlo Beauty Sunset Glow, która jest już trochę opóźniona. Jednak Jennifer Lopez nie marnuje czasu i podpisała umowę z nowo wprowadzoną na rynek w USA marką Iconic London, aby stworzyć mityczny "blask Jennifer".

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
25.04.2025 11:27
Unilever tnie etaty i oszczędza – pierwszy kwartał 2025 pod znakiem restrukturyzacji
Unilever szuka oszczędności w zasobach ludzkich.Shutterstock

Unilever, jeden z największych koncernów dóbr konsumenckich na świecie, ogłosił redukcję około 6 tysięcy miejsc pracy w pierwszym kwartale 2025 roku. Cięcia są częścią globalnego planu restrukturyzacyjnego zapowiedzianego jeszcze w 2024 roku, którego celem jest likwidacja łącznie około 7,5 tysiąca etatów. Dzięki tym działaniom firma spodziewa się oszczędności rzędu 550 milionów euro do końca bieżącego roku.

W opublikowanym raporcie kwartalnym Unilever wykazał mieszane wyniki finansowe. Pomimo trudnych warunków rynkowych, skorygowany wzrost sprzedaży bazowej wyniósł 3 proc., co przypisano wzrostowi wolumenu sprzedaży oraz cen. Dobrze poradziły sobie tzw. „power brands” spółki – takie jak Dove i Rexona – co miało szczególne znaczenie dla wzrostu w segmencie Beauty & Wellbeing (wzrost o 4,1 proc.) oraz Personal Care (wzrost o 5,1 proc.), zwłaszcza na rynku północnoamerykańskim.

Całkowity przychód koncernu spadł jednak o 0,9 proc., do poziomu 14,8 miliarda euro. Na wynik ten wpływ miały głównie koszty związane z wyprzedażą aktywów oraz negatywne różnice kursowe. Mimo to dyrektor generalny firmy, Fernando Fernandez, ocenił początek roku jako „zahartowany” i wyraził optymizm co do dalszego wzrostu, zwłaszcza dzięki strategii premiumizacji i innowacji produktowej na rynkach rozwiniętych.

W ujęciu kategorii produktowych, segment pielęgnacji włosów utrzymał się na stabilnym poziomie, z minimalnym wzrostem, który częściowo zrekompensował ponowny debiut Dove z technologią odbudowy włókien. W Brazylii marka Sunsilk odnotowała spadki związane z ograniczaniem zapasów, podczas gdy Nexxus zanotował dwucyfrowy wzrost dzięki premierze linii HY-Volume. Segment dezodorantów – w tym nowości do całego ciała – szczególnie umocnił pozycję działu Personal Care, w którym sama marka Dove odpowiadała za 40 proc. przychodu.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
25.04.2025 10:15
Oriflame opublikowało wyniki finansowe za Q1; sprzedaż w euro spadła o 7 proc.
Szwedzki MLM zanotował w pierwszym kwartale roku spadek sprzedaży w euro.Oriflame

Oriflame opublikowało wyniki finansowe za pierwszy kwartał zakończony 31 marca 2025 roku, wskazując na dalsze wyzwania w zakresie sprzedaży i rentowności. Sprzedaż w euro spadła o 7 proc., osiągając poziom 145,6 milionów euro w porównaniu do 156,5 milionów euro w analogicznym okresie ubiegłego roku. W walutach lokalnych spadek wyniósł 6 proc. Skorygowana EBITDA osiągnęła poziom -1 milion euro wobec 6,7 milionów euro rok wcześniej, co przełożyło się na marżę -1,4 proc. Skorygowany wynik operacyjny zamknął się stratą 7,2 milionów euro, a marża operacyjna wyniosła -5,0 proc.

Pomimo słabszych wyników sprzedażowych, firma odnotowuje pewne postępy strategiczne. Spadek sprzedaży w porównaniu do poprzedniego roku (-7 proc.) był znacznie mniejszy niż w pierwszym kwartale 2024 roku (-25 proc.), co może wskazywać na stabilizację. EBITDA została osłabiona głównie przez niższy poziom sprzedaży oraz wzrost kosztów sprzedaży i marketingu jako procent sprzedaży. Jednocześnie koszty administracyjne nadal malały dzięki wcześniejszym działaniom restrukturyzacyjnym. Model “Beauty Community Model” (BCM), który obecnie funkcjonuje w 48 krajach odpowiadających za ponad 80 proc. sprzedaży grupy, został w pełni wdrożony i przynosi pozytywne rezultaty.

W ramach reorganizacji działalności produkcyjnej, Oriflame ogłosiło kontynuację procesu przenoszenia produkcji z fabryki w Polsce do sieci wybranych, wysokojakościowych producentów w Europie. Inicjatywa ta została ogłoszona w styczniu i będzie realizowana przez najbliższe dwa lata. W międzyczasie firma zakończyła kwartał z saldem gotówki wynoszącym 56,2 milionów euro (spadek z 62 milionów euro), a wykorzystanie linii kredytowej RCF osiągnęło 65 milionów euro po zwiększeniu zadłużenia o 20 milionów euro w ciągu kwartału.

Istotnym wydarzeniem było osiągnięcie porozumienia z akcjonariuszami oraz konsorcjum obligatariuszy reprezentujących ponad 91 proc. niespłaconych obligacji. Planowana transakcja rekapitalizacyjna ma na celu znaczne zmniejszenie zadłużenia oraz kosztów odsetkowych, a także dostarczenie dodatkowego kapitału. Zarząd Oriflame uważa, że pomimo trudności związanych z wynikami finansowymi i płynnością, wdrożenie rekapitalizacji oraz dalsze działania operacyjne pozwolą ograniczyć niepewności dotyczące zdolności kontynuowania działalności.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
25. kwiecień 2025 13:27