StoryEditor
Producenci
21.06.2021 00:00

Piękno nowej generacji to innowacje. Czego szukają nowe pokolenia konsumentów?

Millenialsi i Pokolenie Z są głównymi bohaterami ewolucji branży kosmetycznej a ich podejście do zakupów zmienia sektor. To użytkownicy cyfrowi, którzy szukają szybkich i bezproblemowych sposobów kupowania. Są ciekawi nowych formatów i innowacyjnych preparatów, o ile są skuteczne. Odgrywają też kluczową rolę w komunikacji z markami i nie chcą być zwykłymi konsumentami - taki wniosek nasuwa się po wydarzeniu We Cosmoprof.

Analitycy, brand managerowie, dystrybutorzy, detaliści i operatorzy kosmetyczni muszą patrzeć na oczekiwania nowego pokolenia, bo to młodzi konsumenci będą określać kierunek, w którym rozwinie się sektor kosmetyczny w kolejnych dekadach.

Milenialsi i nastolatkowie popłynęli na fali cyfryzacji w ostatnich miesiącach od wybuch pandemii. Od kryzysu tradycyjnego fizycznego handlu detalicznego w okresach lockdownów, nowe pokolenia przewodziły szybkiemu rozwojowi sprzedaży internetowej. Dziś narzucają podejście wielokanałowe.

Wiele firm uczestniczących w zakończonym niedawno wydarzeniu online WeCosmoprof International otwiera się na technologię cyfrową jako na dodatkowy środek dystrybucji, przyjmując jego język i metody.

Bonjour La Vie, naturalna i współczesna linia produktów do pielęgnacji skóry oferuje spersonalizowane produkty z dystrybucją głównie w perfumerii, farmacji i Internecie. Aby komunikować się z nowymi pokoleniami konsumentów, stale zwiększa swoją obecność w mediach społecznościowych. Nhuara Baret, firma specjalizująca się w innowacyjnych zabiegach dermatologicznych, wybrała digital jako podstawowy wymiar sprzedaży i dystrybucji, tworząc swój sklep internetowy na rynek hiszpański i europejski.

Milenialsi i Pokolenie Z są również otwarci na innowacje w zakresie formatu i zastosowania produktów kosmetycznych. Cirebelle zaprezentowała Softspheres, kulki nawilżające lub zmiękczające, które zamknęły w kapsułce składniki aktywne przy użyciu technologii Wax Matrix-Encapsulation dla lepszej stabilności preparatu, nie zaniedbując przy tym dbałości o estetykę. DirectSalud & ABC FARMA opracowały plastry kosmetyczne, witaminowe, zdrowotne, jonoforetyczne i aromatyczne do różnego zastosowania.  W asortymencie są nowe formaty dla marek zainteresowanych nowymi sposobami wykorzystania produktów kosmetycznych.

Lauren Cosmetics przedstawiła MAÛBE stickcare, nową linię w formacie sztyftu. Szybka i łatwa w aplikacji kolekcja czterech sztyftów to idealne „kosmetyki na podróż”. Formuła trafia bezpośrednio z sztyftu na skórę, bez marnotrawstwa i jest całkowicie bezpieczna. Marka MAÛBE wyróżnia się również na rynku artystycznym i kreatywnym podejściem. Obrazy, stworzone techniką akwareli, opowiadają historie postaci z ich osobowością, z których każda ma inną historię i wartości. Komunikacja została zaprojektowana specjalnie z myślą o najmłodszych konsumentach.

Marka My Monster Slime inwestuje również w storytelling jako unikalny i charakterystyczny element marketingu. Kolekcja do pielęgnacji włosów dla nastolatków, opracowana przez Egalle Cosmetics, prezentuje kształty, opakowania i kolory bezpośrednio związane z pomysłowymi postaciami. Tak odmienna koncepcja podkreśla związek między narracją a treścią. Potwory pochodzą z fantastycznego wymiaru, w którym każdy ma magiczną miksturę, która nadaje produktowi główną cechę. Aplikacja pozwala również kontynuować przygody slimerów, skanując kody QR na etykietach produktów.

Jak wskazują podane przykłady, niezbędne jest zaoferowanie nowym pokoleniom angażujących doświadczeń i stanie się częścią ich historii w mediach społecznościowych, aby zachować ich zaufanie, nie zapominając o jakości i skuteczności kosmetycznych propozycji. 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Włosy
18.07.2025 14:07
Grzebień do włosów pod prysznic jako synergia beauty i designu
Wspólny projekt UAUproject i OnlyBio wyróżnia się nowoczesnym podejściem do designu użytkowegoOnlyBio mat.pras.

Marka kosmetyczna OnlyBio połączyła siły z artystycznym studiem projektowym UAUproject, tworząc grzebień do włosów pod prysznic, ułatwiający świadomą pielęgnację, łączący przy tym funkcjonalność i estetykę. To dobry przykład synergii między światem beauty a designem użytkowym, który odpowiada na realne potrzeby konsumentów, ale też wyróżnia się formą.

Chcieliśmy stworzyć coś więcej niż zwykły grzebień: akcesorium, które ułatwi pielęgnację, ale też będzie na tyle dobrze zaprojektowane, że stanie się naturalną częścią łazienkowej przestrzeni. Właśnie dlatego zaprosiliśmy do współpracy artystów z UAUproject – wyjaśnia Marta Iwanowska-Giler, dyrektor kreatywna OnlyBio.life.

Jak dodaje, wspólny projekt UAUproject i OnlyBio wyróżnia się nowoczesnym podejściem do designu użytkowego – łączy funkcję z estetyką i budowaniem codziennego doświadczenia.

Nie projektujemy po to, by stworzyć kolejny ładny przedmiot. Naszym celem jest emocjonalna użyteczność – coś, co poprawia komfort i zostaje z użytkownikiem na dłużej. Taki właśnie jest grzebień dla OnlyBio: prosty, ale znaczący i funkcjonalny detal – dodaje Justyna Fałdzińska z UAUproject.

Grzebień został wykonany z lekkiego i łatwego do czyszczenia materiału, posiada ergonomiczny kształt, szeroko rozstawione ząbki, a nawet praktyczny hak do zawieszenia w kabinie prysznicowej. Doskonale sprawdzi się podczas aplikacji masek i odżywek, minimalizując uszkodzenia włosów, szczególnie kręconych i falowanych. 

Grzebień będzie dostępny czasowo, jedynie w ramach edycji limitowanej.

Warto przypomnieć, że jest to kolejny (w krótkim czasie) przykład współpracy marki OnlyBio z inną firmą, której celem jest stworzenie oryginalnych, unikalnych akcesoriów do włosów: Marki OnlyBio i Invisibobble połączyły siły w ramach międzynarodowej współpracy

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
18.07.2025 11:55
Puig: sprzedaż kosmetyków znowu wzrasta – we wszystkich kategoriach i regionach
Uriage jest największą marką w segmencie kosmetyków do pielęgnacji skóry w portfolio Puig IG Uriage

Koncern Puig odnotował w pierwszej połowie bieżącego roku 7,6-procentowy wzrost przychodów (2,299 mld euro). Jak podkreśla firma, wzrosty nastąpiły we wszystkich segmentach. Właściciel takich marek jak Byredo i Charlotte Tilbury odnotował wzrosty przychodów we wszystkich regionach: o 10,9 proc. w obu Amerykach, 16,5 proc. w regionie Azji i Pacyfiku oraz 3,6 proc.w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA).

W segmencie mody i perfum Puig odnotował wzrost sprzedaży o 8,6 proc. like-for-like, co stanowi 73 proc. całkowitych przychodów koncernu.

Kategoria kosmetyków powróciła do fazy wzrostu, osiągając przychód netto w wysokości 339 mln euro i wzrost o 2 proc. Stanowiło to w pierwszej połowie 2025 roku 15 proc. przychodów dla Puig. To ożywienie było napędzane synergią kluczowych premier oraz poszerzania kanałów sprzedaży oraz zasięgu geograficznego.

Kategoria pielęgnacji skóry nadal dawała solidne przychody, rosnące o  8,1 proc. (do 276 mln euro). Ta kategoria odpowiadała za 12 proc. całkowitych przychodów Puig. Wzrost napędzany był dwucyfrowymi wynikami, osiąganymi przez markę Uriage – największą w tym segmencie, dodatkowo wspieranymi wynikami kosmetyków pielęgnacyjnych marki Charlotte Tilbury.

Jeśli chodzi o prognozy na 2025 rok, Puig uważa za realny wzrost przychodów o 6-8 proc. oraz dalszy wzrostu skorygowanej marży EBITDA.

Osiągnęliśmy solidne wyniki we wszystkich naszych segmentach i regionach, co odzwierciedla kondycję i odporność naszego portfolio na rozwijającym się globalnym rynku kosmetycznym. Jesteśmy przekonani o naszej zdolności do dalszego wzrostu na rynku kosmetyków premium i podtrzymujemy naszą prognozę na cały rok – komentuje Marc Puig, prezes i dyrektor generalny hiszpańskiego koncernu.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
19. lipiec 2025 00:53