StoryEditor
Producenci
11.05.2020 00:00

Podczas pandemii więcej firm wznowiło swoją działalność niż ją zawiesiło

Coraz więcej przedsiębiorców wznawia działalność gospodarczą zawieszoną z powodu pandemii koronawirusa. W ostatnim tygodniu kwietnia odnotowano blisko 7 tysięcy wniosków o wznowienie działalności gospodarczej. To blisko dwa razy więcej niż pod koniec lutego i trzy razy więcej niż pod koniec marca – podała Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) powołując się na analizę Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Najnowsze dane są zaskoczeniem. Podczas pandemii więcej firm wznowiło swoją działalność niż ją zawiesiło. – Historycznie jest to bardzo rzadka sytuacja. Najczęstszym krokiem po zawieszeniu działalności jest jej zakończenie. W tym przypadku było inaczej, bo wielu przedsiębiorców zdecydowało się, by przywrócić działalność firmy – powiedziała dla IAR Jakub Sawulski, ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

W ostatnim tygodniu kwietnia złożono 4,5 tysiąca wniosków o zawieszenie działalności. To ponad pięć razy mniej niż w ostatnich siedmiu dniach marca. Może to być wynikiem wprowadzenia tarczy antykryzysowej. Jak wskazuje ekspert PIE, do tej pory głównym motywatorem do zawieszenia działalności gospodarczej była możliwość uniknięcia płacenia składek na ZUS. – Teraz tarcza antykryzysowa zwolniła wielu przedsiębiorców z obowiązku opłacania tych składek, dlatego motywacja do zawieszania działalności gospodarczych zniknęła – uważa Jakub Sawulski.

Jak przypomina IAR, w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej przedsiębiorca jest zwolniony z płatności składek ZUS i zaliczek na podatek dochodowy, nie musi też składać deklaracji ZUS ani VAT.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
13.05.2024 13:19
Marka Handy Lab. w drugie urodziny zapowiada kolejne nowości
Iwona Wójcik, założycielka, prezes Handy Lab. podczas urodzinowego spotkania z mediamiHandy Lab.
Marka Handy Lab. w kolejny rok działalności wchodzi z nowym produktem do pielęgnacji dłoni. Iwona Wójcik, założycielka marki chce jednak rozszerzyć nie tylko dystrybucję marki, ale też wprowadzić ją w nową kategorię.

Handy Lab. to polska marka, której udało się wejść do sieci drogeryjnych mając zaledwie jeden rodzaj produktów – maski do rąk zamknięte w jednorazowych rękawiczkach. Od nich wszystko się zaczęło. Kolejnym produktem był krem do dłoni z filtrami UV,  a nowością jest pielęgnacyjne mydło do rąk zawierające 98 proc. składników pochodzenia naturalnego, w tym prebiotyk z cykorii, kompleks olejków i mleczko migdałowo-ryżowe. W tym Handy Lab. chce się specjalizować – produktach do dłoni, które mają je głęboko pielęgnować i dawać przyjemność z ich używania.

W tym roku marka obchodzi dopiero drugą rocznicę działania. Założycielka i prezes marki, Iwona Wójcik, mówi o planach na kolejne miesiące: W najbliższych planach mamy wprowadzenie nie tylko nowych produktów, ale także zupełnie nowej kategorii, a także nieustanne poszerzanie dystrybucji o kolejne punkty w kraju i zagranicą.  

Marka zaprosiła gości na wspólną celebrację urodzin podczas śniadania w Bistro Green Table w Warszawie. Po części oficjalnej zorganizowano warsztat w duchu less waste przy współpracy z Ceramiką Paradyż. Podczas warsztatu każdy uczestnik przygotował własny spersonalizowany wazon z użyciem elementów płytek ceramicznych, które ze względu na uszkodzenia nie trafiły do sprzedaży.  

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
13.05.2024 12:19
Francuskie firmy szukają dystrybutorów na polskim rynku
Spotkania biznesowe w Ambasadzie Francji w Polsce w ramach ”French Beauty Experience” z udziałem francuskich producentów kosmetyków oraz polskich dystrybutorów i importerów fot. Business France
Przedstawiciele francuskich firm kosmetycznych przyjechali do Polski na spotkania biznesowe poszukując dystrybutorów na naszym rynku. Meetingi w ramach „French Beauty Experience 2024” zorganizowała Business France – agencja rządu francuskiego przy Ambasadzie Francji w Polsce.

Francja jest światowym lider w eksporcie produktów kosmetycznych. Jak podaje Business France, w 2022 roku odnotowała rekordowy wzrost wartości eksportu kosmetyków rok do roku (+18,8 proc.), osiągając wartość 19,2 mld euro. Dla Polski Francja jest drugim największym dostawcą kosmetyków, a jej udział w polskim imporcie w tym sektorze wynosi około 18 proc. 

Nadal producenci z Francji poszukują partnerów na polskim rynku. Spotkania, które mają połączyć ich z polskimi importerami i dystrybutorami organizuje wspomniana Business France – agencja rządu francuskiego przy Ambasadzie Francji w Polsce, której rolą jest promocja międzynarodowego rozwoju francuskich firm.

Ostatnie tego typu wydarzenie pod hasłem „French Beauty Experience 2024” odbyło się 24-25 kwietna br. w siedzibie Ambasady Francji w Polsce i było częścią większego eventu, organizowanego wspólnie przez biura Business France w Warszawie oraz w Pradze – przedstawiciele francuskich firm przyjechali do Polski prosto z podobnych spotkań w stolicy Czech.

Przedstawiciele francuskich marek kosmetycznych wzięli udział w 30 biznesowych spotkaniach. Były to firmy specjalizujące się m.in. w produkcji dermokosmetyków, kosmetyków BIO, ekskluzywnych kosmetyków pielęgnacyjnych do twarzy, ciała i włosów oraz niszowych, ręcznie wytwarzanych perfum. Firmy te nie są jeszcze obecne w Polsce i poszukują partnerów handlowych na naszym rynku.

Importerzy i dystrybutorzy, którzy są zainteresowani wprowadzeniem do Polski francuskich marek, mogą również zapoznać się z ofertami z różnych kategorii na platformie marketplace stworzonej przez Business France: www.marketplace.businessfrance.fr

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
13. maj 2024 13:29