StoryEditor
Producenci
16.10.2017 00:00

Rośnie aktywność polskich firm kosmetycznych na Facebooku

Facebook to coraz bardziej atrakcyjna platforma komunikacji firm z obecnymi i przyszłymi użytkownikami marki, pozwalająca precyzyjnie adresować przekaz. Również dla klientów profile marek na FB to znakomite źródło informacji, z którego mogą czerpać wiedzę, a następnie dzielić się nią z innymi. Z tej formy komunikacji coraz bardziej aktywnie korzystają firmy kosmetyczne – wynika z raportu  „Polska branża kosmetyczna na Facebooku w III kwartale 2017 roku”, przygotowanego przez SPC House of Media.

Według raportu „Polska branża kosmetyczna na Facebooku w III kwartale 2017 roku”, przygotowanego przez agencję SPC House of Media, która przeanalizowała profile ponad 300 polskich firm kosmetycznych, najbardziej popularną polską firmą na Facebooku jest Inglot. Jej profil zgromadził ponad 273 tys. fanów. Kolejna w rankingu, firma Dax Cosmetics, na profilach swoich 5 flagowych marek: Celia, Sun, Perfecta, Cashmere, Yoskine, miała w III kwartale 2017 roku blisko 252 tys. fanów. Trzecie miejsce uzyskała firma Ziaja, gromadząc ponad 156 tys. fanów.

Analizując profile firm kosmetycznych SPC House of Media zauważył tez sporą dynamikę przyrostu liczby fanów od stycznia do września 2017 r. Średni przyrost liczby fanów firm kosmetycznych z TOP-15 w 2017 roku to 33 proc. Liderem w tej klasyfikacji jest Bielenda, która podwoiła liczbę swoich fanów. Ponadprzeciętnymi wynikami mogą pochwalić się także: Cuccio Polska (+73 proc.) oraz BingoSpa (+65 proc.) i Inglot (+61 porc.). Firma Dax Cosmetics, wicelider pod względem liczby fanów, jako jedyna z TOP-15 nie zanotowała wzrostu liczby fanów.

Najczęściej publikowanymi treściami na profilach poszczególnych producentów/marek są informacje o produktach, ich zdjęcia i recenzje. Sporadycznie właściciele profili organizują na nich konkursy oraz udostępniają materiały wideo. Rzadko publikowane są opracowania naukowe i wpisy dotyczące składu produktów. Popularną formą publikacji treści są recenzje produktów umieszczane na blogach i vlogach, do których linki można znaleźć na profilach niektórych marek – wskazuje raport „Polska Branża Kosmetyczna na Facebooku w III kwartale 2017 roku”.

Firmy z TOP-15 są bardzo aktywne w mediach społecznościowych. Aż 87 proc. z nich dodaje posty przynajmniej raz dziennie, 27 proc. robi to dwa-trzy razy w tygodniu, a 6 proc. wykazuje aktywność raz w tygodniu.

Polskie przedsiębiorstwa kosmetyczne swój przekaz kierują nie tylko do konsumentów w kraju. 70 proc. firm z TOP-15 prowadzi profile w języku obcym. Najczęściej są to języki krajów, w których firmy prowadzą aktywną dystrybucję i sprzedaż, takie jak Węgry, Serbia, Słowenia, Turcja, ale również Indie, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Katar.

W III kwartale bieżącego roku z Facebooka aktywnie korzystało ponad 15 milionów Polaków, co stanowi 64 proc. polskich internautów. Roczna dynamika przyrostu jego użytkowników wynosi w Polsce ok. 5 proc.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
02.05.2025 14:19
Marka REN Clean Skincare kończy działalność po 25 latach
REN Clean Skincare zostało przejęte przez Unilever w 2015 rokuIG renskincare

REN Clean Skincare zakończy działalność pod koniec 2025 roku, tłumacząc to wewnętrznymi problemami firmy oraz trudnościami rynkowymi, które znacząco utrudniły funkcjonowanie w ostatnich latach. Marka została przejęta kilka lat temu przez Unilever.

Po zakończeniu etapu konsultacji, firma podjęła decyzję o rozpoczęciu formalnych kroków w celu zamknięcia działalności. Chociaż nie ustalono jeszcze ostatecznej daty, marka spodziewa się zakończyć działalność do końca trzeciego kwartału 2025 roku. Pierwsze informacje o możliwości zakończenia działalności REN pojawiły się na początku tego roku.

Jak podkreślili w swoim oświadczeniu właściciele REN Clean Skincare, są oni dumni z zespołu REN oraz ze wszystkich osiągnięć z 25 lat działalności. Priorytetem firmy zawsze była “czysta” pielęgnacja skóry i innowacyjne produkty, mające pozytywny wpływ na ludzi oraz na stan planety.  

Firma została założona w 2000 roku przez Roba Calcrafta i Antony‘ego Bucka. Motywacją były osobiste przeżycia i potrzeby założycieli, co zdeterminowało ich do opracowania gamy naturalnych, zdrowych i skutecznych produktów do pielęgnacji skóry, który w tamtym czasie były bardzo trudno lub wręcz dostępne.

Obecnie marka jest znana dzięki swojej najlepiej sprzedającej się serii Evercalm, a także kolekcji Radiance Ready.

REN Clean Skincare zadebiutował w sprzedaży detalicznej w 2004 roku, rok później nawiązał współpracę z domem towarowym John Lewis. Do 2016 roku marka, mająca siedzibę w Wielkiej Brytanii, była dostępna w sieciach Marks & Spencer oraz Selfridges, a także trafiła do sprzedaży u wielu innych retailerów i domów towarowych na całym świecie.

Firma została przejęta przez koncern Unilever w 2015 roku, celem było zwiększenie globalnego wzrostu REN. Jednak nawarstwianie się wewnętrznych wyzwań oraz trudności rynkowych utrudniło marce kontynuowanie sukcesu.

W 2023 roku REN Clean Skincare wycofało 29 produktów w ramach strategii optymalizacji swojego portfolio. Wówczas położono nacisk na produktach przeznaczonych do skóry wrażliwej, skupiając jednocześnie wysiłki na rynku amerykańskim.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
30.04.2025 14:14
Przychody koncernu Puig rosną – głównie dzięki perfumom i pielęgnacji
Najlepsze wyniki sprzedażowe w ramach koncernu Puig osiągnęły w I kwartele 2025 marki Jean Paul Gaultier oraz Carolina HerreraIG jeanpaulgaultier

Hiszpański Puig odnotował wzrost przychodów netto o 7,8 proc., osiągając 1,2 mld euro po pierwszym kwartale 2025 roku. Było to efektem dobrej sprzedaży perfum oraz kosmetyków do pielęgnacji skóry, co pozwoliło zrekompensował słabsze wyniki w segmencie makijażu.

Perfumy oraz fashion generują zdecydowaną większość (74 proc.) przychodów koncernu Puig, wzrost wyniósł 10,4 proc. Najlepsze wyniki w ramach koncernu osiągnęły marki Jean Paul Gaultier oraz Carolina Herrera, odnotowano także wzrost znaczenia perfum niszowych.

Dział kosmetyków do pielęgnacji skóry odnotował przychód w wysokości 144 mln euro, stanowiąc 12 proc. całkowitych przychodów Puig (wzrost o 7,2 proc. w porównaniu z rokiem 2024).

Puig wskazuje również na rosnące wyniki swojej marki dermokosmetyków Uriage, która sukcesywnie wprowadzała nowe produkty. Dobrymi wynikami może pochwalić się też marka Charlotte Tilbury Beauty. 

Zobacz więcej: Puig przedłuża współpracę z Charlotte Tilbury - sprzedaż kosmetyków tej marki wzrosła trzykrotnie

gółem segment makijażu odnotował dla Puig przychód w wysokości 165 mln euro milionów euro, co oznacza spadek o 4,2 proc. w obliczu utrzymującej się słabej sprzedaży kosmetyków premium. Wzrost ten odnotowano na wszystkich rynkach, przy czym dla regionu EMEA wzrost przychodów wyniósł 4,3 proc., co stanowi 53 proc. przychodów koncernu. Ameryka oraz region Azji i Pacyfiku odpowiadały odpowiednio za 37 i 9 proc. całkowitych przychodów.

Jeśli chodzi o prognozy na 2025, to Puig oczekuje wzrostów na poziomie 6-8 proc. pomimo „trudnego globalnego otoczenia makroekonomicznego”. 

Zaczynamy rok 2025 z dużym powodzeniem, licząc na dalsze sukcesy na rynku kosmetyków premium. Po raz kolejny nasz największy segment – zapachy i moda – przynosi najlepsze wyniki, co świadczy o sile naszych prestiżowych oraz niszowych marek, a także o atrakcyjności naszego portfolio – komentuje Marc Puig, prezes i dyrektor generalny Puig.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
03. maj 2025 01:45