StoryEditor
Producenci
19.02.2021 00:00

Rynek pracy w stagnacji. W styczniu o jedną czwartą ogłoszeń mniej

W styczniu 2021 roku pracodawcy w Polsce opublikowali aż o 24 proc. mniej ofert pracy niż przed rokiem – wynika z badania Grant Thornton i Element. Oznacza to, że wychodzenie z kryzysu jest trudniejsze, niż można się było spodziewać. Niestety, eksperci nie mają dobrych wieści.

Pandemia była zaskoczeniem dla wszystkich, nic dziwnego, że pierwsza, wiosenna jej fala wywołała prawdziwy paraliż pracodawców w Polsce. W szczytowym momencie, czyli w kwietniu 2020 roku, liczba nowych ofert pracy spadła o ponad 50 proc. rok do roku - wynika z danych firmy Element zebranych dla Grant Thornton na bazie 50 największych portali rekrutacyjnych w Polsce.

Na szczęście, ten szok nie trwał długo i w czerwcu sytuacja zaczęła wyraźnie się poprawiać. W okresie czerwiec-wrzesień roczne spadki ograniczyły się już tylko do około 10-20 proc. Wydawało się, że sytuacja wraca powoli do normy i rynek pracy wychodzi na prostą. Jednak powrót do stanu sprzed pandemii okazuje się bardzo trudny i od kilku miesięcy nie widać sygnałów poprawy.

W styczniu 2021 roku pracodawcy w Polsce opublikowali 224 tys. nowych ofert pracy, czyli aż o 24,3 proc. mniej niż w styczniu 2020 roku, co jest drugim największym spadkiem od maja. Być może to tylko jednorazowy słaby wynik, wywołany np. wyjątkowo mroźną zimą, z oceną sytuacji trzeba będzie poczekać do kolejnych miesięcy.

- Pandemia nadal trwa i choć pracodawcy przyzwyczaili się z nią żyć, to nie ma się co dziwić, że popyt na pracowników mierzony liczbą nowych ofert pracy nadal nie wrócił do stanu sprzed pandemii. O ile jeszcze latem, kiedy rynek pracy odbudowywał się bardzo szybko, można było mieć nadzieję, że kłopoty były przejściowe, o tyle obecnie raczej podstaw do optymizmu nie ma - mówi bez ogródek Monika Smulewicz, Partner, outsourcing kadr i płac, Grant Thornton.

Spośród 10 badanych miast, z powodu pandemii najgorzej sytuacja wygląda w Poznaniu, gdzie odnotowano największe spadki liczby ogłoszeń o pracę. W styczniu 2021 roku było ich 1,67 tys. czyli o ponad połowę mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Inaczej wygląda sytuacja w Szczecinie czy Krakowie, gdzie liczba nowych rekrutacji nie wróciła co prawda do poziomu sprzed lockdownu, ale różnica nie jest duża – wynosi zaledwie odpowiednio 4 i 9 proc.

W opinii Moniki Łosiewicz, menedżer ds. potencjału ludzkiego w Grant Thornton, jeszcze kilka miesięcy temu badanie nastrajało optymistycznie.

- Dane sugerowały, że początkowy szok, jakim był lockdown dla pracodawców, już dawno minął i sytuacja powoli wraca do normy. Niestety, dane z ostatnich miesięcy pokazują, że poprawa była krótkotrwała i styczniowe wyniki tę diagnozę wzmacniają. Rynek pracy ugrzązł w stagnacji, z liczbą ofert pracy niższą o około 1/5 w stosunku do stanu sprzed pandemii i wygląda na to, że to nasza „nowa normalność”, przynajmniej na jakiś czas - przyznaje.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
03.10.2023 16:14

Marka L‘Oréal Paris zorganizowała pokaz w ramach Paryskiego Tygodnia Mody

<p>Show Le Défilé L‘Oréal Paris</p>

Show Le Défilé L‘Oréal Paris

/ mat. prasowe L‘Oréal Paris
<p>Show Le Défilé L‘Oréal Paris</p>
/ Morgane Maurice dla L‘Oréal Paris
<p>Show Le Défilé L‘Oréal Paris</p>

Show Le Défilé L‘Oréal Paris

/ mat. prasowe L‘Oréal Paris
<p>Show Le Défilé L‘Oréal Paris</p>

Show Le Défilé L‘Oréal Paris

/ mat. prasowe L‘Oréal Paris
<p>Show Le Défilé L‘Oréal Paris</p>
<p>Show Le Défilé L‘Oréal Paris</p>
<p>Show Le Défilé L‘Oréal Paris</p>
<p>Show Le Défilé L‘Oréal Paris</p>
Gallery
Pokaz Le Défilé L‘Oréal Paris odbył się pod hasłem "Walk Your Worth". Na wybiegu pod Wieżą Eiffla przeszły ikony mody i świata kultury, m.in. Kendall Jenner, Eva Longoria, Andie MacDowell, Elle Fanning, Camila Cabello, Helen Mirren. Na pokazie gościły także polskie gwiazdy: Marysia Dębska, Ewa Farna i Julia Kostera.

1 października 2023 roku marka L’Oréal Paris zaznaczył swoja obecność podczas Paryskiego Tygodnia Mody. W tym roku po raz szósty oddała hołd kobiecej sile w pokazie „Le Défilé L’Oréal Paris”.

image

Show Le Défilé L‘Oréal Paris

FOTO: mat. prasowe L‘Oréal Paris

Do ambasadorów i ambasadorek marki dołączyła również widownia, by wziąć udział w wyjątkowym święcie jedności i siostrzeństwa pod Wieżą Eiffla. Pokaz był transmitowany na żywo na Instagramie, YouTube i po raz pierwszy na platformie Roblox.

“Walk Your Worth” - inspirujące przesłanie do kobiet z całego świata

Przesłanie pokazu powstało z myślą o odważnych ambasadorkach marki i wszystkich kobietach na świecie. “Walk Your Worth” to hasło, które rozbudza odwagę i zachęca do podążania ku swojemu przeznaczeniu pewnym siebie krokiem. To zabawa legendarnym hasłem: „Ponieważ jesteś tego warta!” Te cztery słowa odzwierciedlają misję marki, która polega na dawaniu kobietom siły, by z odwagą wyraziły swoją wartość i nie bały się zająć swojego ważnego miejsca w społeczeństwie. To wspieranie kobiet, by były zmianą, której świat potrzebuje!

Wśród rzeczniczek marki na Le Défilé L’Oréal Paris znaleźli się m.in.: Marie Bochet, Cindy Bruna, Camila Cabello, Viola Davis, Elle Fanning, Luma Grothe, Kendall Jenner, Liya Kebede, Katherine Langford, Eva Longoria, Andie MacDowell, Helen Mirren, Aja Naomi King, Soo Joo Park, Aishwarya Rai, Yseult i Nikolaj Coster-Waldau.

image

Show Le Défilé L‘Oréal Paris

FOTO: mat. prasowe L‘Oréal Paris

Polskimi gościniami L’Oréal Paris w Paryżu były Marysia Dębska, Ewa Farna i Julia Kostera.

image
FOTO: Morgane Maurice dla L‘Oréal Paris

 

Tegoroczny Le Défilé L’Oréal Paris zaprezentował looki inspirowane francuskim savoir-faire. Makijaże na pokaz wykonała Val Garland, dyrektorka artystyczna ds. makijażu w L’Oréal Paris wraz z zespołem. Fryzury stworzył natomiast  Stéphane Lancien z zespołem.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
03.10.2023 15:32

Sylveco edukuje na temat samobadania piersi. Wzorem ubiegłego roku sprzedaje też produkt-cegiełkę

Łagodząca pomadka ochronna VIANEK w wersji limitowanej to produkt-cegiełka na rzecz fundacji Oko w Oko z RakiemSylveco
Sylveco rok temu przekazało fundacji Oko w Oko z Rakiem 25 tys. zł. Podczas tegorocznego różowego miesiąca firma znów organizuje sprzedaż produktu-cegiełki, a do każdego zamówienia złożonego w e-sklepie w październiku dołącza fiszkę z instrukcją samobadania piersi.

Sylveco z okazji Różowego Miesiąca przygotowało pomadkę-cegiełkę. Cały dochód z jej sprzedaży przekaże fundacji Oko w Oko z Rakiem, która wspiera osoby z chorobą nowotworową i ich rodziny, zarówno w trakcie, jak i po przebyciu choroby onkologicznej. Jej celem jest także edukowanie młodzieży i dorosłych odnośnie profilaktyki nowotworowej i zdrowego stylu życia.

Rok temu firma przeprowadziła podobną akcję. Dzięki zakupom swoich klientów przekazała na rzecz fundacji 25 tys. zł.  

W tym roku do pomadki, ale też do każdego innego produktu zamówionego w e-sklepie, przez cały październik dodawać będzie fiszkę z instrukcją samobadania piersi.

image
FOTO: Sylveco

Akcję Sylveco wspierać będzie Aga Szuścik, która w kreatywny sposób objaśnia zagadnienia z dziedziny ginekologii, profilaktyki onkologicznej i edukuje na temat przechodzenia choroby. Na swoim Instagramie oraz stronie internetowej dzieli się swoimi doświadczeniami z przebytej choroby – jest wsparciem i inspiracją dla wielu kobiet po leczeniu onkologicznym oraz dla tych, które dopiero zaczynają swoją walkę z rakiem. Edukuje na temat samobadania, zachęca do zdrowego stylu życia i pomaga zrozumieć, jak ważna jest profilaktyka.

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi przypada w dniu 15 października. Powodem obchodów jest ogromna zachorowalność na tę chorobę i wysoka jej śmiertelność. Co roku ponad 16 tysięcy kobiet i około 100 mężczyzn otrzymuje diagnozę: rak piersi. Niestety, aż 30 proc. pacjentów dowiaduje się o tym zbyt późno.

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
04. październik 2023 02:40