StoryEditor
Producenci
14.02.2019 00:00

Zakłóca czy rozwija? Jak trend fast beauty wpływa na przemysł kosmetyczny

Fast beauty to modne produkty kosmetyczne, które są produkowane i szybko wprowadzane na rynek dzięki elastycznym możliwościom łańcucha dostaw i marketingowi cyfrowemu. Zdaniem ekspertów, zjawisko fast beauty  zakłóca całą branżę i musi ewoluować.  

W nowym raporcie Trendy portal cosmeticsbusiness.com tłumaczy, że szybkie piękno to odpowiedź branży na świat "na żądanie" i, zdaniem ekspertów, musi ewoluować, aby przetrwać w długim okresie.

Czym jest fast beauty?

To modne produkty kosmetyczne, które są produkowane i szybko wprowadzane na rynek dzięki elastycznym możliwościom łańcucha dostaw i marketingowi cyfrowemu. 

Wraz ze wzrostem trendów i wpływów na Instagramie w branży kosmetycznej pojawiła się szansa na opracowanie nowego modelu opartego na przyspieszonych cyklach produktowych, umożliwiających markom wprowadzanie na rynek ograniczonych serii tak szybko, jak to możliwe, do tego w przystępnych cenach. 

Tak narodziło się "szybkie piękno" a pionierem tego trendu były takie marki kosmetyczne jak e.l.f i NYX, a w branży modowej Zara, H&M oraz Forever 21. Zjawisko fast beauty, zdaniem ekspertów, zakłóca całą branżę.

- Szybkie piękno sprawia, że cały establisment słucha - wielcy, starzy dostawcy, marki i sprzedawcy. Konsumenci chcą decydować sami o sobie, więc marki muszą spełniać ich oczekiwania dostarczając im lepiej i szybciej lub pozostać jakimi są, ale na własne ryzyko - mówi Mark Curry, współzałożyciel firmy Be for Beauty.

- Szybkie marki kosmetyków przyspieszają cykle produkcyjne, a tym samym stanowią wyzwanie dla większych i bardziej ugruntowanych marek, dzięki tej zwinności - dodaje Alexandra Rastall, Client Manager Life & Style w globalnej agencji badawczej Kantar Millward Brown.

Główne wyzwania rynkowe fast beauty

"Szybkie" marki kosmetyków mają także własne wyzwania. Jednym z zastrzeżeń do ich wpływu na rynek jest to, jak bardzo branża jest już nasycona. Bo w końcu ich rozwój zwalnia i wydaje się, że istnieje górny pułap, do jakiego marki fast beauty mogą wpływać na wzrost w dłuższej perspektywie.

Pięć głównych trendów w fast beauty to zdaniem ekspertów portalu: zręczność marki, szybkie odpowiadanie na zmieniające się mody, aplikacje kosmetyczne na żądanie, zrównoważony rozwój oraz innowacyjne opakowania. 

Jednak nie wystarczy być szybkim. - Aby konkurować na rynku, marki fast beauty muszą przede wszystkim mieć dane i wgląd w to, czego pragną konsumenci i dokąd zmierza rynek kosmetyczny - przekonują eksperci.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Włosy
18.07.2025 14:07
Grzebień do włosów pod prysznic jako synergia beauty i designu
Wspólny projekt UAUproject i OnlyBio wyróżnia się nowoczesnym podejściem do designu użytkowegoOnlyBio mat.pras.

Marka kosmetyczna OnlyBio połączyła siły z artystycznym studiem projektowym UAUproject, tworząc grzebień do włosów pod prysznic, ułatwiający świadomą pielęgnację, łączący przy tym funkcjonalność i estetykę. To dobry przykład synergii między światem beauty a designem użytkowym, który odpowiada na realne potrzeby konsumentów, ale też wyróżnia się formą.

Chcieliśmy stworzyć coś więcej niż zwykły grzebień: akcesorium, które ułatwi pielęgnację, ale też będzie na tyle dobrze zaprojektowane, że stanie się naturalną częścią łazienkowej przestrzeni. Właśnie dlatego zaprosiliśmy do współpracy artystów z UAUproject – wyjaśnia Marta Iwanowska-Giler, dyrektor kreatywna OnlyBio.life.

Jak dodaje, wspólny projekt UAUproject i OnlyBio wyróżnia się nowoczesnym podejściem do designu użytkowego – łączy funkcję z estetyką i budowaniem codziennego doświadczenia.

Nie projektujemy po to, by stworzyć kolejny ładny przedmiot. Naszym celem jest emocjonalna użyteczność – coś, co poprawia komfort i zostaje z użytkownikiem na dłużej. Taki właśnie jest grzebień dla OnlyBio: prosty, ale znaczący i funkcjonalny detal – dodaje Justyna Fałdzińska z UAUproject.

Grzebień został wykonany z lekkiego i łatwego do czyszczenia materiału, posiada ergonomiczny kształt, szeroko rozstawione ząbki, a nawet praktyczny hak do zawieszenia w kabinie prysznicowej. Doskonale sprawdzi się podczas aplikacji masek i odżywek, minimalizując uszkodzenia włosów, szczególnie kręconych i falowanych. 

Grzebień będzie dostępny czasowo, jedynie w ramach edycji limitowanej.

Warto przypomnieć, że jest to kolejny (w krótkim czasie) przykład współpracy marki OnlyBio z inną firmą, której celem jest stworzenie oryginalnych, unikalnych akcesoriów do włosów: Marki OnlyBio i Invisibobble połączyły siły w ramach międzynarodowej współpracy

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
18.07.2025 11:55
Puig: sprzedaż kosmetyków znowu wzrasta – we wszystkich kategoriach i regionach
Uriage jest największą marką w segmencie kosmetyków do pielęgnacji skóry w portfolio Puig IG Uriage

Koncern Puig odnotował w pierwszej połowie bieżącego roku 7,6-procentowy wzrost przychodów (2,299 mld euro). Jak podkreśla firma, wzrosty nastąpiły we wszystkich segmentach. Właściciel takich marek jak Byredo i Charlotte Tilbury odnotował wzrosty przychodów we wszystkich regionach: o 10,9 proc. w obu Amerykach, 16,5 proc. w regionie Azji i Pacyfiku oraz 3,6 proc.w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA).

W segmencie mody i perfum Puig odnotował wzrost sprzedaży o 8,6 proc. like-for-like, co stanowi 73 proc. całkowitych przychodów koncernu.

Kategoria kosmetyków powróciła do fazy wzrostu, osiągając przychód netto w wysokości 339 mln euro i wzrost o 2 proc. Stanowiło to w pierwszej połowie 2025 roku 15 proc. przychodów dla Puig. To ożywienie było napędzane synergią kluczowych premier oraz poszerzania kanałów sprzedaży oraz zasięgu geograficznego.

Kategoria pielęgnacji skóry nadal dawała solidne przychody, rosnące o  8,1 proc. (do 276 mln euro). Ta kategoria odpowiadała za 12 proc. całkowitych przychodów Puig. Wzrost napędzany był dwucyfrowymi wynikami, osiąganymi przez markę Uriage – największą w tym segmencie, dodatkowo wspieranymi wynikami kosmetyków pielęgnacyjnych marki Charlotte Tilbury.

Jeśli chodzi o prognozy na 2025 rok, Puig uważa za realny wzrost przychodów o 6-8 proc. oraz dalszy wzrostu skorygowanej marży EBITDA.

Osiągnęliśmy solidne wyniki we wszystkich naszych segmentach i regionach, co odzwierciedla kondycję i odporność naszego portfolio na rozwijającym się globalnym rynku kosmetycznym. Jesteśmy przekonani o naszej zdolności do dalszego wzrostu na rynku kosmetyków premium i podtrzymujemy naszą prognozę na cały rok – komentuje Marc Puig, prezes i dyrektor generalny hiszpańskiego koncernu.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
19. lipiec 2025 01:19