StoryEditor
Rynek i trendy
12.03.2020 00:00

Klienci w panice wykupują mydła i artykuły higieniczne

Mimo apeli o zachowanie spokoju, klienci szturmują sklepy i wykupują długoterminowe artykuły spożywcze i produkty higieniczne. Z półek znikają mydła. O antybakteryjnych można pomarzyć.

Nie na wszystkie produkty jest jednakowy popyt. Nie we wszystkich miastach jest też jednakowe szaleństwo. Nie we wszystkich sklepach. Najgorzej jest w największych aglomeracjach, np. w Warszawie i okolicznych miejscowościach lub tam, gdzie koronawirus już dotarł, np. na Lubelszczyźnie. Wydaje się też, że najszybciej pustoszeją półki w sieciach dyskontowych. 

Przede wszystkim jest zapotrzebowanie na makarony, kasze, paczkowane wędliny i mięso, żółty ser, puszki mięsne i gotowe dania w słoikach, czyli wszystko, co da się długo przechować.

Po makaronach i kaszach ani śladu

W drogeriach i na stoiskach z kosmetykami w sklepach spożywczych świecą pustkami miejsca po mydłach. O antybakteryjnych produktach można tylko pomarzyć. Nie ma antybakteryjnych mydeł, żeli, chusteczek. Na pniu sprzedają się także inne jednorazowe chusteczki, niekoniecznie o działaniu antybakteryjnym. Klienci niesieni paniką wykupują także papier toaletowy, ręczniki papierowe i… prezerwatywy.

Regał z mydłami w Rossmannie

Antybakteryjne środki można nadal kupić na platformach internetowych za gigantyczne kwoty, mimo iż premier RP Mateusz Morawiecki na mocy specustawy w sprawie koronawirusa nałożył na OLX i Allegro trzy postanowienia, dotyczące: zablokowania aktualnych ofert sprzedaży maseczek i środków dezynfekcyjnych, zakazu umieszczania nowych ofert sprzedaży tych towarów, a także wpisania do regulaminu serwisów punktu, z którego wynika, że wymienione towary są przedmiotami zabronionymi do wystawiania na platformach.

Producenci kosmetyków, którzy nie mieli do tej pory produktów antybakteryjnych w ofercie chcieliby je produkować, ale nie mogą z przyczyn obiektywnych. – Sytuacja w tym momencie jest bardzo utrudniona, ponieważ większość tzw. pompek, sprayów, które są stosowane w produktach kosmetycznych pochodzi z Chin, a obecnie dostawy z Chin są wstrzymane.  Czas oczekiwania na inny rodzaj opakowania – zwykłą tubę – to jest od trzech do siedmiu tygodni – mówi Urszula Pierzchała, prezes firmy Allvernum.

Produkcja trwa u nas cały czas, ale zapotrzebowanie z rynku jest ogromne. Niestety pojawiają się problemy z komponentami, na rynku zaczyna brakować spirytusu, potrzebujemy też opakowań – informował nas Waldemar Siwak, prezes zarządu firmy Świt Pharma, produkującej antybakteryjne żele Clean Heands.

Być może sytuację, przynajmniej w zakresie antybakteryjnych preparatów, uspokoi nieco produkcja, z którą ruszył PKN Orlen. W czwartek spółka poinformowała o rozpoczęciu produkcji płynu do dezynfekcji rąk w Zakładzie Produkcyjnym Orlen Oil w Jedliczu. Pierwsza partia produktu, w związku z dużym popytem na rynku, zostanie wysłana do Agencji Rezerw Materiałowych - podała spółka. Na rynek ma trafić 2,5 mln litrów produktu.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
13.12.2024 12:38
GUS: Ceny wyrobów farmaceutycznych i produktów higieny osobistej w listopadzie 2024 roku wzrosły średnio o 3 proc. rok do roku
Canva

W listopadzie 2024 roku wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł o 4,7 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Szczególną uwagę zwracają zmiany cen w sektorze usług fryzjerskich i kosmetycznych, artykułów higienicznych oraz wyrobów farmaceutycznych.

W listopadzie 2024 roku ceny usług fryzjerskich, kosmetycznych i pielęgnacyjnych wzrosły o 8,2 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku. To znaczący wzrost, który wpisuje się w ogólną tendencję wzrostu cen w sektorze usług, wynoszącą średnio 7,2 proc. Taki skok może być wynikiem wyższych kosztów pracy i materiałów w branży beauty oraz zwiększonego popytu na usługi związane z pielęgnacją osobistą.

Artykuły do higieny osobistej i kosmetyki odnotowały wzrost cen na poziomie 0,6 proc. w ujęciu rocznym. Wzrost ten, choć nie tak wysoki jak w sektorze usług, wciąż odzwierciedla globalne trendy inflacyjne oraz zmiany na rynku surowców kosmetycznych. W ujęciu miesięcznym ceny tych artykułów spadły o 0,5 proc., co może być związane z promocjami i obniżkami w okresie przedświątecznym.

Wyroby farmaceutyczne podrożały o 3,9 proc. w porównaniu z listopadem 2023 roku. Jest to istotne, biorąc pod uwagę ich znaczenie dla budżetów gospodarstw domowych. Wzrost cen w tym sektorze wynika głównie z rosnących kosztów produkcji oraz importu leków i suplementów. Taka dynamika może wpłynąć na dostępność leków dla niektórych grup społecznych i zwiększyć wydatki na zdrowie w nadchodzących miesiącach.

Czytaj także: Rynek dóbr luksusowych w Polsce w 2024. Kosmetyki i perfumy ze wzrostem wartości [RAPORT]

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
12.12.2024 10:41
Marcin Polak, Delia Cosmetics: Konkurencja i zmiany pokoleniowe wymuszą konsolidacje firm [SONDA: Prognozy 2025]
Marcin Polak, dyrektor zarządzający Delia Cosmeticsfot. Delia Cosmetics

Analizy wskazują na dalszy wzrost popytu na rynku kosmetycznym. Wyzwaniem dla branży będą jednak presja kosztowa oraz zmieniające się regulacje unijne. Te czynniki oraz zmiany pokoleniowe wymuszą kolejne konsolidacje firm – mówi Marcin Polak, dyrektor zarządzający Delia Cosmetics, w naszej sondzie na temat prognoz i wyzwań dla branży kosmetycznej na 2025 rok.

Jaki będzie nadchodzący rok dla branży kosmetycznej?

Wszystkie dostępne analizy i wskaźniki trendów jednoznacznie wskazują na dalszy wzrost popytu oraz znaczącą ekspansję rynku kosmetycznego. Obserwujemy rosnące zapotrzebowanie zarówno na nasze kosmetyki, jak i na usługi związane z produkcją kontraktową.

Konkurencja cenowa, rosnąca presja kosztowa, wymagania środowiskowe i dokumentacyjne oraz zmiany pokoleniowe wymuszą kolejne konsolidacje firm i zmiany właścicielskie na rynku.

Na pewno będzie to kolejny rok rozwoju marek własnych drogerii i marketów, co z jednej strony będzie wyzwaniem dla brandów, ale z drugiej strony dla firm posiadających własne zaplecze produkcyjne jest to szansa na znaczące kontrakty private label. W odpowiedzi na te tendencje już w tym roku dokonaliśmy znaczących inwestycji w park maszynowy, automatyzację produkcji oraz nowoczesny obiekt magazynowo-biurowy.

Jakie największe wyzwania stoją przed firmami z sektora kosmetycznego?

Najpoważniejszym wyzwaniem dla branży są zmieniające się regulacje unijne, w tym ambitne cele związane z Europejskim Zielonym Ładem. Wprowadzenie nowych dyrektyw i standardów ekologicznych wymaga od firm z branży, ale dostawców i podwykonawców również, znaczących nakładów finansowych, organizacyjnych oraz technologicznych.

Większe przedsiębiorstwa – dzięki skali produkcji, kapitałowi oraz zaawansowanemu zapleczu logistycznemu –  są w stanie sprostać tym wymaganiom. Niemniej jednak dla mniejszych firm, które nie dysponują podobnymi zasobami, wdrożenie tych regulacji może stanowić poważne zagrożenie dla ich działalności.

Czytaj także: Marcin Bartoszyński, Wojciech Kuchnowski, PGD Polska: Dystrybutorzy będą szukać nowych źródeł dostaw [SONDA: Prognozy 2025]

Jako aktywny członek Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego mamy okazję współpracować z różnymi podmiotami z branży i dogłębnie analizować konsekwencje wprowadzanych zmian. Wspólnie z innymi firmami dyskutujemy o możliwych zagrożeniach i szukamy rozwiązań, które pozwolą nam rozwijać biznes w zgodzie z nowymi standardami. Chcemy, aby transformacja branży przebiegała w sposób zrównoważony i wspierający jej rozwój.

W których kategoriach produktów rynku kosmetycznego widzi Pan największy potencjał?

Odpowiem z perspektywy naszej firmy, czyli kategorii, w których działamy. Pierwsza to kosmetyki dla mężczyzn – segment, który od kilku lat notuje wzrosty. Stąd nasza inwestycja w markę Masveri oraz wprowadzenie na rynek nowego brandu Humanist. Te kroki  świadczą o tym, że wierzymy w rozwój tej kategorii. Dostrzegamy w niej potencjał, który zamierzamy wykorzystać poprzez wprowadzanie produktów w obecnych i nowych kategoriach oraz przez kampanie marketingowe.

Po drugie – w kategorii henny i produktów do brwi planujemy rozszerzenie półki o kolejne nowości. Widzimy, że kategoria nadal się rozwija i potrzebuje zarówno innowacyjnych trendowych produktów, jak i pracy ze standardowym asortymentem.

Kolejną kategorią, na którą kładziemy duży nacisk, jest pielęgnacja twarzy i ciała. Ten segment rynku odnotowuje stały, dynamiczny wzrost, który chcemy maksymalnie wykorzystać. Wzmacniamy i rozwijamy asortyment zarówno na rynkach eksportowych, jak i w kraju, wprowadzając nowości.

Strategiczne zmiany planujemy w kategoriach kosmetyków do makijażu oraz w kategorii produktów do pielęgnacji włosów.  

Jakie inwestycje będą kluczowe dla Delii w 2025 roku? 

Celem strategicznym jest podniesienie mocy produkcyjnych oraz zwiększenie przestrzeni magazynowych. Inwestujemy więc w nowe linie produkcyjne oraz w rozbudowę infrastruktury magazynowej, a także w automatyzację i integrację procesów produkcyjnych oraz logistycznych.

Kolejnym celem na 2025 rok jest pełne wdrożenie nowej wersji zintegrowanego systemu informatycznego, który nie tylko usprawni planowanie i realizację produkcji, ale także połączy system zamówień i obsługi klienta. Rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji będą wspierać nas w rozwoju, podnosić efektywność firmy i pomogą w dostosowaniu się do szybko zmieniających się potrzeb konsumentów.

Chcemy zwiększać udziały w polskim rynku i w eksporcie. Ekspansja zagraniczna wiąże się z udziałem w targach. Będziemy obecni na wszystkich znaczących wydarzeniach – na targach Cosmoprof w Bolonii, w Dubaju, w Amsterdamie. Mamy ambitne plany związane z Ameryką Północną i Południową, dlatego już w styczniu weźmiemy udział w targach Cosmoprof North America w Miami.   

Rozwój eksportu to nie tylko pozyskiwanie klientów na targach, planujemy również mocne inwestycje w marketing i komunikację na rynkach zagranicznych, także poza Europą. 

Wreszcie – nasza współpraca z lokalnymi uczelniami wyższymi oraz technikami. Będziemy ją kontynuować. Szczególnie dumni jesteśmy z naszego partnerstwa strategicznego z Technikum Robotyki i Automatyki w Łodzi. Wspieramy rozwój młodzieży w zakresie nowych technologii i przemysłu przyszłości. Rozwijamy programy stypendialne, oferujemy praktyki i staże, które dają młodym ludziom możliwość zdobycia cennego doświadczenia w naszej firmie. Najlepsi uczniowie i studenci mogą liczyć na indywidualne wsparcie, a także na nagrody za wybitne osiągnięcia. Współpracujemy również z Urzędem Miasta Łodzi, by wspólnie realizować projekty edukacyjne, które przynoszą korzyści zarówno młodym ludziom, jak i lokalnej społeczności.

Czytaj także: Iwona Białas, Cosmetosafe Consulting: Potrzebna będzie elastyczność i zdolność adaptacji do nowych realiów regulacyjnych [SONDA: Prognozy 2025] 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
14. grudzień 2024 20:34