StoryEditor
Rynek i trendy
27.04.2020 00:00

Minister zdrowia: luzowanie handlu ostrożnie i pod kontrolą

Premier Morawiecki przedstawi jutro założenia i harmonogram drugiego etapu odmrażania gospodarki, które będą dotyczyć także handlu detalicznego - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski w rozmowie z portalem Wirtualna Polska.

Tak jak obiecywaliśmy, na bieżąco analizujemy dane epidemiczne i na ich podstawie podejmujemy decyzje, dotyczące odmrażania gospodarki. Po zapoznaniu się z liczbami, które spłynęły do dzisiaj, będziemy mieli pewność, że nasze poprzednie działania nie spowodowały wzrostu liczby zachorowań i będziemy mogli przejść do kolejnych etapów – zapewnił Michał Szumowski w rozmowie z WP.

Minister odmówił odpowiedzi wprost na pytanie, czy luzowanie obejmie także galerie handlowe. Zapowiedział, że szczegóły ujawni na jutrzejszej konferencji prasowej premier Morawiecki, zaznaczył przy tym, że intencją rządu jest, by gospodarka jak najprężniej działała w reżimie sanitarnym.

Należy pamiętać, że sklepy detaliczne i galerie mają różne funkcje, szczególnie największe formaty handlowe. Chcemy, aby luzowanie odbywało się w sposób ostrożny i pod kontrolą – szczegóły jutro – obiecał Szumowski.

Minister ogłosił, że jutro poznamy datę wprowadzenia drugiego etapu luzowania gospodarki, ale zastrzegł, że nie dotyczy to kolejnych etapów.

Gdybyśmy chcieli podać [daty wprowadzenia – red.] wszystkich etapów, bylibyśmy niewiarygodni, ponieważ dopiero po wprowadzeniu kolejnego etapu poznamy jego efekty. Jeśli nastąpiłyby gwałtowne wzrosty liczby zakażeń, będziemy spowalniać wdrażanie kolejnego etapu. Jeśli jednak nie zaobserwujemy przyspieszenia epidemii, być może przyspieszymy kolejny etap. Jest to rozwiązanie dużo bardziej racjonalne, choć dla niektórych może być irytujące, szczególnie dla przedsiębiorców – przyznał.

Szumowski zaznaczył, że skoro mamy do czynienia z potencjalnie groźną chorobą, musimy zachować ostrożność.

– Oczywiście każde nasze działanie wiąże się z ryzykiem wzrostu liczby zachorowań lub zahamowania jej spadku, ale z drugiej strony musimy chronić gospodarkę przed zapaścią, co mogłoby się przełożyć na zwiększenie liczby zgonów na inne choroby, w liczbie przekraczającej liczbę zgonów wywołanych koronawirusem – podsumował.

Przegląd prasy
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
08.05.2025 15:13
Trend golenia rzęs u mężczyzn: nowy sposób na „męskość” i nowa usługa barberska?
Rzęsy, choć stanowią ochronę oka, dla niektórych stają się solą w nim właśnie.Shutterstock

W ostatnich tygodniach w mediach społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram czy X, pojawiło się coraz więcej filmów przedstawiających mężczyzn golących lub przycinających swoje rzęsy. Trend ten, obserwowany m.in. w Turcji i Nowej Zelandii, zyskuje popularność jako sposób na podkreślenie męskiego wizerunku. Mężczyźni decydują się na radykalne skrócenie rzęs przy pomocy maszynek elektrycznych, a niekiedy nawet nożyczek fryzjerskich, nie zważając na potencjalne ryzyko dla zdrowia oczu.

Specjaliści alarmują, że taki zabieg może być niebezpieczny. Vickie Lee, chirurżka okulistyczna z Imperial College London, przypomina w tekście dla CNN, że rzęsy pełnią ważne funkcje ochronne — chronią oczy przed kurzem, działają jako bariera dla zanieczyszczeń oraz wyzwalają naturalny odruch mrugania. Pomagają również utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia oka, ograniczają dopływ powietrza oraz filtrują intensywne światło. Ich przycinanie może prowadzić do podrażnień, a nawet do urazów mechanicznych, ponieważ ostre końcówki rzęs mogą ocierać się o powierzchnię oka. Mimo to, nowy trend na skracanie rzęs powoduje, że niektórzy barbery oferują taką właśnie usługę, która jeszcze kilka lat temu wzbudziłaby głębokie zdziwienie.

Zjawisko to nie jest oderwane od szerszego kontekstu kulturowego. Rzęsy od wieków były symbolem kobiecości i atrakcyjności – obecne w malarstwie, literaturze i poezji. Badania naukowe z 2005 roku wykazały związek między atrakcyjnością kobiecej twarzy a poziomem estrogenu, co sugeruje, że bujne rzęsy mogą być postrzegane jako oznaka płodności. Współczesne ruchy promujące tzw. „męską energię”, reprezentowane przez postaci takie jak Andrew Tate czy Mark Zuckerberg, wspierają powrót do wyraźnego podziału płciowego, w którym cechy zewnętrzne mają świadczyć o tożsamości płciowej.

Eksperci zajmujący się studiami nad płcią zauważają, że rzęsy stały się jednym z wizualnych symboli binarności płci. „W tej chwili istnieje moda, by jedna płeć miała rzęsy długie i gęste, co ma świadczyć o skrajnej kobiecości” — komentuje dla CNN Meredith Jones, profesorka gender studies z Brunel University London. „Dlatego druga płeć zaczyna odcinać się od tego wizerunku, nawet dosłownie – przycinając lub goląc rzęsy.” Przykładem społecznego napięcia wokół estetyki męskości była krytyka JD Vance’a za rzekome używanie makijażu w kampanii wyborczej — mimo że Donald Trump, również stosujący kosmetyki, robi to w celu podkreślenia cech uznawanych za bardziej „męskie”.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
07.05.2025 10:01
Coty redukuje prognozy i opóźnia dzień inwestora
Ameryka Północna stanowi 30 proc. sprzedaży firmy CotyCoty

Firma Coty obniżyła we wtorek swoją prognozę zysków w roku fiskalnym 2025 i opóźniła dzień inwestora o “co najmniej kilka miesięcy” - informuje Reuters. Powodem jest niepewność rynkowa i zmiany, wywołane przez amerykańskie cła, co spowodowało spadek akcji o około 3 proc. w przedłużonym terminie.

Pełna niespodzianek polityka handlowa prezydenta Donalda Trumpa wzbudza obawy klientów, nadal zmagających się ze skutkami wysokiej inflacji. Dlatego wielu z nich ogranicza swoje wydatki (w tym zakupy kosmetyków), co zmusza firmy do weryfikacji swoich planów na 2025 rok. Ten trend słabnącego popytu na kosmetyki jest szczególnie widoczny na rynku amerykańskim (w Europie popyt na kosmetyki był nieco silniejszy).

Z powodu osłabionego popytu sprzedawcy detaliczni w USA wycofują zapasy, na popularności wśród klientów zyskują tańsze alternatywy na platformach internetowych (np. Amazon), co dodatkowo zwiększa presję na działalność Coty.

Ameryka Północna stanowi 30 proc. sprzedaży firmy Coty, a produkty z segmentu kosmetyków konsumenckich są w większości produkowane w USA. Natomiast produkty z kategorii prestiżowej są wytwarzane głównie w Europie.

Firma Coty obniżyła we wtorek swoją prognozę zysków w roku fiskalnym 2025 i opóźniła dzień inwestora o “co najmniej kilka miesięcy” - informuje Reuters. Powodem jest  niepewność rynkowa i zmiany, wywołane przez amerykańskie cła, co spowodowało  spadek akcji o około 3 proc. w przedłużonym terminie.

Coty chce rozważyć przeniesienie produkcji z Europy do USA i poszerzenie tamtejszej bazy dostawców w zakresie surowców, które pozyskuje z Chin, jeśli cła pozostawać będą nadal w mocy przez długi czas.

Coty wyjaśniło również, że rozszerzony program oszczędności kosztów (ogłoszony w kwietniu) oraz siła jego marek powinny pomóc w zrównoważeniu wpływu taryf. Więcej na ten temat w artykule Coty ogłasza globalne cięcia etatów – 700 miejsc pracy do likwidacji.

Coty spodziewa się, że zysk na akcję w 2025 roku wyniesie 49-50 centów, w porównaniu z poprzednią prognozą na poziomie 50-52 centów. Koncern spodziewa się, że roczna sprzedaż spadnie o około 2 proc.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
09. maj 2025 08:11