StoryEditor
Rynek i trendy
30.03.2023 00:00

Mintel: Produkty do makijażu będą się zmieniać. Tego oczekują konsumenci

Kosmetyki makijażowe stają się wielofunkcyjne. Znane formaty zostają uzupełnione o dodatkowe korzyści, które uzyskują dzięki dodaniu składników pielęgnacyjnych / fot. materiały prasowe/YSL x Douglas
Segment makijażu bardzo ucierpiał w Niemczech z powodu pandemii. Tak naprawdę odradza się dopiero od końcówki 2022 roku. Analitycy Mintela zwrócili jednak uwagę, że to już nie są te same produkty. Bardzo zmieniły się bowiem oczekiwania konsumentów.

Dopiero wraz z ostatecznym zniesieniem obowiązku noszenia maseczek w Niemczech, segment kosmetyków makijażowych zaczął odradzać się w tym kraju. Producenci wielkie nadziej wiążą z rozpoczętym właśnie sezonem wiosennym. Jednak analityce Mintela zwracają uwagę, że konsumenci poszukiwać będą innych produktów niż dotychczas.  

Makijaż z funkcją pielęgnacji

Kosmetyki makijażowe stają się wielofunkcyjne. Znane formaty zostają uzupełnione o dodatkowe korzyści, które uzyskują dzięki dodaniu składników pielęgnacyjnych. Jak wynika z badań firmy Mintel, większość konsumentów jest zainteresowana kolorówką, która zgodnie z deklaracjami ma korzystny wpływ na skórę. Poszukują w nich formuł przeciwstarzeniowych i ochronnych, a także nakierowanych na walkę z trądzikiem.

Mniej niż kiedyś poszukiwane są natomiast kosmetyki makijażowe o właściwościach rozjaśniających. Tylko 6 proc. konsumentów w Niemczech jest wyraża zainteresowanie rozjaśnianiem, które było promowane w 71 proc. produktów wprowadzanych na rynek w 2021 roku. Już teraz liczba innowacji zawierających ten przekaz zmniejszyła się o 4 proc.

Makijaż ma chronić przed UV

Zgodnie ze wspomnianym trendem na wielofunkcyjne produkty makijażowe, popularność zyskują kosmetyki z filtrami SPF, dające im właściwości ochronne. Tylko jedna trzecia podkładów wprowadzonych na rynek od stycznia do września 2022 r. oferowała ochronę przed promieniowaniem UV. Z najnowszego raportu Mintel wynika jednak, że ponad 40 proc. kobiet kupujących kosmetyki szuka tej właściwości w podkładach.

– Ponieważ wiele produktów ma już filtry UV, firmy mogą zwiększyć stężenie SPF i powoływać się na właściwości ochronne w bardziej widoczny sposób. Innowacje, takie jak mikrobiotyki skórne, które nie tylko działają jako tarcza ochronna przed szkodliwym działaniem promieni UV, ale także mogą odwracać ich negatywne skutki, również mają ogromny potencjał – podpowiadają analitycy firmy.

Komunikacja z dojrzałymi konsumentami

Skóra zmienia się wraz z upływem lat życia. Marki, które doradzają swoim konsumentom, jak odkrywać nowe procedury i stylizacje makijażu, mogą skorzystać na gotowości dojrzałych konsumentów do eksperymentowania. Z danych firmy Mintel wynika, że ponad jedna trzecia kupujących kosmetyki w Niemczech w wieku od 55 do 64 lat lubi eksperymentować z kosmetykami kolorowymi.

– Marki mogą dotrzeć do tej grupy docelowej na wiele sposobów, w tym poprzez oświadczenia dotyczące składników przeciwstarzeniowych, tworzenie oddzielnych sekcji w sklepach internetowych, a nawet oferując specjalnie aplikacje. Komunikacja powinna być przejrzysta i tak informować o korzyściach, aby przeciwstawić się zwiększonemu sceptycyzmowi konsumentów i pogrążonym w kryzysie portfelom – czytamy w raporcie Mintela. 

Czytaj też: YSL Beauty: Makijaż to nie zasady. To odwaga wyrażania siebie

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
17.05.2024 13:21
GlobalData: zwrot w etykietowaniu kosmetyków dla wyznawców islamu — zamiast etykiet halal etykiety haram?
Muzułmanki są coraz istotniejszą dla polskich eksporterów grupą docelową.DALL-E
W Indonezji, kraju, gdzie większość konsumentów preferuje certyfikowane halal jedzenie, napoje i kosmetyki, decyzja rządu o wprowadzeniu obowiązku oznaczania kosmetyków zawierających nie-halal (zakazane, haram) składniki odpowiednimi etykietami, ułatwi Indonezyjczykom dokonywanie wyborów zgodnych z ich przekonaniami. Tak twierdzi GlobalData, wiodąca firma analityczna specjalizująca się w danych konsumenckich.

Indonezyjscy konsumenci przywiązują dużą wagę do produktów zgodnych z ich specyficznymi wymaganiami, co potwierdza 44 proc. respondentów twierdzących, że ważne jest, aby produkty były zgodne z ich kulturą. To zainteresowanie wynika z przekonania, że międzynarodowe marki często nie spełniają specyficznych potrzeb konsumentów. Ponadto, badania GlobalData pokazują, że ponad jedna trzecia (38 proc.) indonezyjskich konsumentów uważa, że trudno jest znaleźć produkty odpowiednie dla ich grupy etnicznej.

Indonezja, będąca najludniejszym krajem muzułmańskim, gdzie 87 proc. populacji wyznaje islam, ma ogromne zapotrzebowanie na produkty halal. Aby sprostać tym wymaganiom, Ministerstwo Spraw Religijnych utworzyło Halal Product Assurance Organizing Body (HPA). Mimo to, według HPA i indonezyjskiej Agencji ds. Żywności i Leków (BPOM), około 81 proc. kosmetyków zarejestrowanych w kraju nie posiada certyfikacji halal. W związku z tym, wprowadzenie etykietowania produktów nie-halal jest niezbędne, aby spełnić oczekiwania konsumentów.

Konsumenci nie wahają się unikać marek, które nie odpowiadają ich potrzebom, szczególnie w kontekście rosnącej kultury bojkotów konsumenckich. Aż 54 proc. indonezyjskich respondentów zgadza się, że będą bojkotować markę, która nie spełnia ich osobistych przekonań. Konsumenci mają tendencję do ufania markom, które oferują spersonalizowane produkty i profesjonalne certyfikacje. W ostatnim badaniu GlobalData, 76 proc. Indonezyjczyków stwierdziło, że są skłonni kupować produkty oparte na takich certyfikacjach.

Czytaj także: Konsumenci-muzułmanie przedkładają certyfikację halal nad składniki kosmetyczne

Indonezyjski przemysł kosmetyczny i toaletowy ma rozwijać się w tempie rocznego wzrostu wynoszącego 6-8 proc. w nadchodzących latach, przy czym największym sektorem będą produkty do pielęgnacji skóry. To pokazuje, że marki muszą oferować produkty dostosowane do specyficznych potrzeb. Celem krajowego organu regulacyjnego jest zapewnienie konsumentów o rozróżnieniu między kosmetykami certyfikowanymi halal a takimi bez certyfikatu, aby mogli dokonywać wyborów zgodnych z ich przekonaniami.

Znaczenie i wpływ etykietowania nie-halal kosmetyków

Etykietowanie kosmetyków jako nie-halal ma kluczowe znaczenie w Indonezji, gdzie większość populacji wyznaje islam. Termin „halal” oznacza „dozwolone” w języku arabskim i odnosi się do tego, co jest akceptowalne według prawa islamskiego. Certyfikacja halal obejmuje nie tylko żywność, ale również kosmetyki, leki i inne produkty konsumpcyjne. W kontekście kosmetyków oznacza to, że produkty nie zawierają alkoholu, tłuszczów zwierzęcych niezgodnych z zasadami halal i innych zabronionych substancji. Wszystkie substancje zakazane nazywa się natomiast haram.

Czytaj także: Co warto wiedzieć o kosmetykach halal: składy i pochodzenie składników

Wprowadzenie etykietowania nie-halal kosmetyków wiąże się również z koniecznością edukacji konsumentów. Wielu z nich może nie być świadomych, jakie składniki są uważane za nie-halal i dlaczego. Dlatego istotne jest, aby producenci i władze prowadziły kampanie informacyjne, które wyjaśnią nowe oznaczenia i pomogą konsumentom podejmować świadome decyzje zakupowe.

Na rynku kosmetycznym istnieje wiele marek oferujących produkty certyfikowane jako halal, które cieszą się popularnością wśród konsumentów poszukujących zgodnych z islamem produktów. Do znanych marek należą na przykład Inika Organic, która specjalizuje się w kosmetykach naturalnych i mineralnych, Wardah – indonezyjska marka oferująca szeroką gamę produktów pielęgnacyjnych i makijażowych, oraz PHB Ethical Beauty, która produkuje kosmetyki nie tylko halal, ale także wegańskie i cruelty-free. Inne popularne marki to Amara Halal Cosmetics oraz Iba Halal Care, które oferują szeroką gamę produktów do pielęgnacji skóry, makijażu i higieny osobistej.

Czytaj także: Boom sprzedażowy z okazji Eid al-Fitr; czy polskie marki z tego korzystają?

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
15.05.2024 16:19
Vagaro: Rośnie obecność osób neuroatypowych w branży beauty
Liczba osób neuroatypowych w branży stale się powiększa.Shutterstock
Branża beauty w ostatnich latach coraz bardziej otwiera się na osoby neuroatypowe, zarówno wśród pracowników, jak i klientów. Badania przeprowadzone przez Vagaro wykazują, że aż do 50 proc. osób działających w branży i korzystających z jej usług identyfikuje się jako neuroatypowe. Wyniki te podkreślają rosnącą świadomość i akceptację różnorodności w salonach kosmetycznych i spa.

Według raportu, 27 proc. respondentów pracuje z neuroatypowymi kolegami, a 43 proc. oferuje usługi specjalnie dostosowane do potrzeb neuroatypowych klientów. Salony stosują różnorodne strategie, aby lepiej obsłużyć tę grupę klientów, w tym oferowanie opcji cichszych maszynek do strzyżenia, różnych ustawień oświetlenia oraz możliwość wcześniejszego zgłaszania specyficznych potrzeb.

Technologia odgrywa kluczową rolę w tworzeniu bardziej przyjaznych środowisk. Aż 56 proc. respondentów zaznaczyło, że technologie takie jak systemy rezerwacji online, cyfrowe zameldowania, formularze i automatyczne przypomnienia o wizytach pomagają zmniejszyć czynniki powodujące nadmierne pobudzenie sensoryczne. Dzięki temu proces obsługi klientów staje się bardziej płynny i mniej stresujący.

Wizyta w salonie piękności lub praca w nim może być trudna dla osoby neuroatypowej z powodu różnych czynników sensorycznych i społecznych. Hałas suszarek, intensywne zapachy kosmetyków, jaskrawe oświetlenie oraz tłum ludzi mogą powodować nadmierne pobudzenie sensoryczne, prowadząc do dyskomfortu lub lęku. Ponadto, interakcje społeczne wymagające spontaniczności i elastyczności mogą być stresujące. Dla osób z autyzmem lub ADHD, na przykład, trudności mogą sprawiać nieprzewidywalne sytuacje oraz konieczność dostosowania się do szybkich zmian w otoczeniu. Wiele salonów implementuje już rozwiązania pozwalające klientom zmniejszyć dyskomfort, takich jak przygaszone światła w odosobnionych stanowiskach pracy, możliwość wyboru muzyki lub wyłączenia jej w ogóle, lub przeprowadzenie wizyty z klientem lub klientką w słuchawkach wygłuszających. 43 proc. zbadanych przez Vagaro osób oferuje usługi specjalnie dostosowane do potrzeb klientów neuroatypowych.

Czym charakteryzuje się osoba neuroatypowa?

Do osób neuroatypowych zalicza się osoby, które wykazują różnice w funkcjonowaniu neurologicznym i poznawczym w porównaniu do typowych wzorców. Należą do nich osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi), dysleksją, dyskalkulią, zespołem Tourette‘a oraz innymi zaburzeniami neurologicznymi i psychiatrycznymi. Neuroatypowość oznacza różnorodność sposobów myślenia, percepcji i przetwarzania informacji, co może wpływać na różne aspekty życia, w tym na interakcje społeczne, naukę i pracę. Mylne jest natomiast stwierdzenie, że liczba osób neuroatypowych przyrasta w populacji w ogóle; rośnie jedynie odsetek osób, które zdają sobie sprawę, że należą do tej grupy i się z nią samodzielnie idetynfikują.

Czytaj także: ADHD i kariera w stylizacji paznokci idą w parze

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
18. maj 2024 09:33