StoryEditor
Rynek i trendy
04.11.2022 00:00

Niestandardowe nuty zapachowe – coraz silniejszy trend perfumeryjny

Taśma klejąca, jajko, benzyna, krew. Interesujące i niestandardowe nuty zapachowe potrafią zrobić z klasycznej kombinacji perfumeryjnej intrygującą mieszankę i coraz częściej pojawiają się w nowych zapachach, budząc równie dużo zainteresowania, co krytyki.

Przez dziesięciolecia sukcesy wielu perfum głównego nurtu opierały się na kampaniach reklamowych o wartości milionów dolarów, wspierających ich wprowadzenie na rynek. Na borykającym się z problemami globalnym rynku handlu detalicznego produktami luksusowymi każda firma stara się stanąć ponad konkurentami za pomocą wszelkich możliwych środków, wiele działów marketingu i PR pracuje po godzinach, aby zwabić nos klienta i zachęcić go do dokonania zakupu.

W latach 80. przemysł chemikaliów aromatycznych miał przed sobą dość bezpieczne terytorium i przyszłość, z zaufaniem konsumentów do linii produkcyjnych i wspieranymi przez laboratoria innowacjami, które podsycały fascynację węchową nowymi zapachami. Odważne i nieznane w komercyjnej perfumerii nuty komunikowały ekscytację i wyrafinowanie i od 2005 r. napędzały falę ekstrawaganckich, ciężkich i szokujących wód toaletowych i perfum niszowych.
 

W miarę jak twórcy zaczęli szukać coraz bardziej intrygujących i progresywnych kompozycji zapachowych, pojawiały się kolejne intrygujące nowe nuty. Pierwotnie opracowane z myślą o produktach konsumenckich, takich jak żele pod prysznic i detergenty do prania, a nawet odświeżacze powietrza czy świece zapachowe, zaczęły znajdować się w rękach paryskiej elity perfumiarzy, która dostrzegła możliwość czerpania korzyści poprzez bardziej zdemokratyzowany model marketingu zapachowego.

Model ten odchodził od snobistycznego, niedostępnego dla ogółu koneserstwa dawnych klasyków na rzecz przyziemnych, intuicyjnych formuł apelujących do doświadczeń. Zamiast tajemniczych, niemożliwych do weryfikacji twierdzeń o magicznych miksturach i mieszaniu tajemniczych receptur przez mistrzów w ciemnych izdebkach, branża zaczęła promować prostszy wizerunek perfumiarstwa. Od teraz twórcy zapachów byli podróżnikami i znawcami życia, tworzący „notatki” albo zapachowe polaroidy z życia codziennego; plaża nad oceanem, biblioteka pełna książek czy kominek.
 

Nie do przecenienia jest również segment rynku kosmetycznego znany pod nazwą novelty. Są to te wszystkie produkty, które łączą w sobie znaną branży formę z cechą pochodzącą z innego brandu lub sektora. Przykładem może być np. seria Bonne Belle Lip Smackers, znanych sztyftów ochronnych do ust, które w kolekcji mają smaki od cukierków M&Ms do napoju gazowanego Sprite. Kilka lat temu Kentucky Fried Chicken zaproponował konsumentom lakier do paznokci w dwóch kolorach, z których każdy smakuje jak flagowy produkt KFC - smażony kurczak. W kwestii perfum produkty novelty stają się już niemal standardem, ponieważ w przeciwieństwie do kosmetyków do makijażu czy pielęgnacji połączenie tekstury z aromatem przestaje być problemem. Istnieją całe brandy poświęcone wyłącznie zapachom novelty, tak jak np. Demeter Fragrance Library, która to firma ma w ofercie aromat kociego futerka, pizzy czy nowej piłeczki tenisowej.

Nuty novelty są również popularne w zapachach stworzonych dla gwiazd i celebrytów — niemiecki zespół muzyczny Rammstein w swoich perfumach korzysta z nut krwi, benzyny, soli i papryki chili.

W bazie nut zapachowych serwisu Fragrantica w sekcji „dziwnych" nut pojawia się coraz więcej aromatów; borowik, spalona zapałka, kreda, węgiel, glina, jajko, farba w sprayu i ser oraz wiele więcej takich zapachów dołącza co rok do spisu. Jakich jeszcze możemy się spodziewać? Wygląda na to, że zależy to tylko od fantazji nosów. Warto przyjrzeć się brandom, które korzystają z niestandardowych nut:

 • Comme des Garcons (taśma klejąca, glina, klej przemysłowy, werniks, tusz, wkład do polaroida, kompost)
 • Yves Saint Laurent (vinyl, absynt)
 • Balenciaga (muszle morskie)
 • Oriflame (tusz, skóra garbowana, kawior)
 • Gucci (ocet balsamiczny)
 • Maison Martin Margiela (woda morska, bazylia, daktyle, zielona papryka)
 • Lancôme (sól)
 • Adidas (farba w sprayu)
 • Valentino (pomidor)
 • Jo Malone (tusz, sól)
 • Avon (talk, kawior)
 • Prada (węgiel)
 • Calvin Klein (rozgwiazda)
 • Mugler (kompost, kawior)
 • Giorgio Armani (sól, woda morska)
 • Paco Rabanne (sól, woda morska, absynt)


Czytaj także: Konsument jest coraz bardziej wybredny - jaka przyszłość czeka niszowe marki perfum?

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
28.09.2023 17:25

Kosmetyki i perfumy nadal w czołówce internetowych zakupów [RAPORT GEMIUS]

Kosmetyki i perfumy najczęściej kupują przez internet osoby w wieku 25-34 latafot. Shutterstock
Kosmetyki i perfumy utrzymują swoją mocną pozycję w e-commerce i należą do najczęściej kupowanych przez internet kategorii produktów – wynika z najnowszego raportu „E-commerce w Polsce 2023” przygotowanego przez Gemius, Polskie Badania Internetu i IAB Polska.

65 proc. internautów wskazuje, że kosmetyki i perfumy to produkty najczęściej kupowane przez nich w internecie. Urodowe kategorie wyprzedzają tylko odzież i akcesoria (80 proc.) oraz obuwie (67 proc.).

image

Raport "E-commerce w Polsce 2023", Gemius. Produkty kupowane w internecie

FOTO: Gemius

Niezmiennie to kobiety częściej wrzucają do e-koszyków kosmetyki i perfumy (76 proc.) niż mężczyźni (53 proc.). Częściej także kupują przez internet odzież, dodatki i akcesoria oraz książki, płyty, produkty farmaceutyczne, artykuły dziecięce, meble i elementy wystroju wnętrz oraz biżuterię.

Mężczyźni natomiast zdecydowanie częściej niż kobiety kupują sprzęt RTV/AGD, smartfony i akcesoria, ubezpieczenia, multimedia, samochody oraz części samochodowe, sprzęt i oprogramowanie komputerowe, gry oraz artykuły dla kolekcjonerów.

Kosmetyki i perfumy najczęściej kupują online osoby w wieku 25-34 lata (71 proc). Również w tym przedziale wiekowym jest największy odsetek osób kupujących przez internet produkty farmaceutyczne (65 proc.). W przyadku kategorii urodowych nie ma jednak dużych dysproporcji w kupowaniu przez internet w zależności od wieku. Najmniej liczną grupą są osoby w wieku 15-24 lata (56 proc.). Dalej w kolejności osoby w wieku 35-49 lat (68 proc.) oraz powyżej 50 lat (62 proc.). 

Co ciekawe, kupowanie kosmetyków i perfum deklarują nawet osoby oceniające źle swoją sytuację materialną (58 proc.). To większy odsetek niż w przypadku produktów farmaceutycznych (45 proc.).

Kupowanie kosmetyków online stało się coraz powszechniejsze. W ciągu ostatnich dwóch lat po raz pierwszy zamówiło je przez internet 49 proc. respondentów. 66 proc. miało takie doświadczenia wcześniej.

29 proc. respondentów deklaruje, że zamierza kupić przez internet kosmetyki i perfumy w przyszłości. Ciekawe jest natomiast zestawienie tych deklaracji w podziale na płeć. Więcej takich deklaracji (32 proc.) składają mężczyźni niż kobiety (26 proc.). Jest to tendencja widoczna we wszystkich analizowanych kategoriach.

image

Raport "E-commerce w Polsce 2023", Gemius. Deklaracje zakupów w internecie w przyszłości w podziale na płeć

FOTO: Gemius

33 proc. biorących udział w badaniu przyznaje, że kupiło przez internet używane kosmetyki lub perfumy.  Zarówno kobiety (39 proc.), jak i mężczyźni (26 proc.) Na czele listy znajduje się odzież, dodatki i akcesoria (70 proc.).

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
27.09.2023 16:38

Kline Group: Europa dalej goni Stany, jeśli chodzi o rozwój rynku profesjonalnych produktów do manicure

Canva
Pomimo zakończenia pandemii, rynek profesjonalnych produktów do pielęgnacji i stylizacji paznokci w Europie wciąż pozostaje w tyle za Stanami Zjednoczonymi. W USA ten sektor rozwija się dynamicznie, oferując innowacyjne produkty i trendy, które przyciągają klientów. W Europie, choć istnieje duże zainteresowanie pielęgnacją paznokci, brakuje pełnej konkurencyjności z amerykańskim rynkiem. Istnieje jednak potencjał na dalszy rozwój i dostosowanie się do globalnych trendów w pielęgnacji paznokci.

Jak donosi Kline Group, na światowym rynku profesjonalnej pielęgnacji paznokci Stany Zjednoczone stały się prawdziwym liderem, podczas gdy Europa wciąż pokonuje wyjątkowe przeszkody na swojej drodze do wyjścia z pandemii COVID-19. Rynek Stanów Zjednoczonych odnotował stopę wzrostu na poziomie prawie 6 proc. w 2022 r., spowalniając z 7,3 proc. odnotowanych w 2021 r. Z drugiej strony wzrost w Europie w 2022 r. spadnie o 2,5 proc. w porównaniu z 3 proc. wzrostem zarejestrowanym w 2021 r.

Po pandemii na rynku amerykańskim nastąpił gwałtowny wzrost popytu na imprezy społeczne, wydarzenia, podróże i zajęcia w pomieszczeniach zamkniętych. W rezultacie konsumenci chętnie poszukiwali profesjonalnych usług i produktów do pielęgnacji paznokci, które poprawiały wygląd dłoni i pozwalały na rytuał self-care. Do wzrostowego trendu rynku przyczyniły się głównie dobre wyniki w kategoriach takich jak żele, wzmocnienia paznokci i produkty do pielęgnacji, w tym zwłaszcza żeli, których imponujący wzrost wyniósł 17 proc. Jednak rozczarowujące wyniki tradycyjnych i trwałych lakierów do paznokci, które łącznie spadły o 6,5 proc., zahamowały dalszy rozwój rynku w 2022 r.

Czytaj także: Nowy trend paznokciowy opanowuje Europę: Ukrainian manicure

Z kolei Europa utrzymuje się poniżej poziomu sprzed pandemii, mimo że wykazuje oznaki ożywienia jako rynek. Spadek odnotowały wszystkie kategorie, a najbardziej zauważalny spadek – 5,7 proc. – dotyczy produktów pielęgnacyjnych (oliwki, kremy, olejki do skórek itd.). Ponadto żele do budowania płytki osiągnęły najlepsze wyniki, wykazując spadek jedynie o 0,6 proc. Problemy z łańcuchem dostaw, wyższe ceny usług, niepewność gospodarcza i obawy dotyczące inflacji utrudniały rozwój rynku. Dodatkowo przedłużające się skutki pandemii doprowadziły do trwałego zamknięcia salonów stylizacji paznokci, co wpłynęło na spadek ogólnej liczby placówek. Jednak pośród tych wyzwań niektórzy styliści paznokci dostosowali się, oferując bardziej elastyczne usługi i opcje cenowe, aby sprostać zmieniającym się potrzebom swoich klientów.

Na obu rynkach zaobserwowano zauważalne zmiany w odpowiedzi na zmieniające się zachowania konsumentów. Profesjonalni marketerzy zajmujący się pielęgnacją paznokci dostosowali swoje strategie sprzedaży, aby dotrzeć do szerszej grupy odbiorców, czyli użytkowników nieprofesjonalnych. Ta zmiana, charakteryzująca się wykorzystaniem kanałów bezpośrednio do konsumentów i zaspokojeniem rosnącego zapotrzebowania entuzjastów paznokci, zakłóciła tradycyjne modele dystrybucji i stworzyła bardziej rozdrobniony rynek. Co więcej, wzrost popularności domowej pielęgnacji paznokci w czasie pandemii wpłynął na popyt na usługi salonów kosmetycznych, zmuszając firmy do dostosowania się do zmieniającego się krajobrazu.

Czytaj także: Wegańskie lakiery do paznokci - trend czy nowy standard?

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
28. wrzesień 2023 20:50