StoryEditor
Rynek i trendy
25.01.2021 00:00

Polacy coraz bardziej niepokoją się o pieniądze. O zdrowie coraz mniej [DELOITTE]

Chociaż mniej się boimy o zdrowie własne i bliskich, wyniki badania firmy doradczej Deloitte "Global State of the Consumer Tracker" pokazują, że coraz bardziej martwią nas kwestie finansowe. Prawie dwie trzecie Polaków obawia się o możliwość spłaty kredytu, a 68 proc. z niepokojem patrzy na stan swoich oszczędności. 

Na przełomie grudnia i stycznia firma doradcza Deloitte  po raz 11. zbadała nastroje i obawy polskich konsumentów związane z pandemią koronawirusa. Na świecie badanie „Global State of the Consumer Tracker” zostało przeprowadzone po raz 14. Poza Polską, na pytania Deloitte odpowiedziało po tysiąc osób z 17 krajów – byli to mieszkańcy Australii, Kanady, Chin, Francji, Niemiec, Indii, Irlandii, Włoch, Japonii, Meksyku, Holandii, Korei Południowej, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Chile oraz RPA. 

Polacy oswoili pandemię. Największy w Europie spadek poziomu obaw

Z drugiego na szóste miejsce na świecie spadła Polska w zestawieniu dotyczącym poziomu obaw wywołanych pandemią. Indeks niepokoju, czyli różnica netto między osobami, które zgodziły się ze zdaniem „Jestem bardziej zaniepokojony niż tydzień temu” oraz tymi, które zaprzeczyły, wyniósł na początku roku 2 proc., a więc o 5 p.p. mniej niż miesiąc temu. Poziom obaw polskich konsumentów spada więc sukcesywnie od początku listopada, kiedy osiągając swój szczyt, wyniósł aż 34 proc.

Co ciekawe, zdecydowanie ubyło osób w najstarszej z badanych grup wiekowych – a więc 55+ które deklarują, że zwiększył się ich poziom niepokoju (-3 p.p.). Obecnie jest ich tyle samo co wśród konsumentów w wieku 18-34 lata (40 proc.). Wciąż najbardziej zaniepokojoną grupą wiekową są osoby w wieku pomiędzy 35 a 54 lata (46 proc.). 

Polska odnotowała najwyższy spadek indeksu niepokoju spośród krajów europejskich. To prawdziwy rollercoaster nastrojów. Z pewnością wpływ na uspokojenie miało rozpoczęcie szczepień wśród lekarzy i personelu medycznego oraz uruchomienie zapisów na szczepienia dla pozostałych grup, a także spadek liczby zachorowań. Na świecie największą zmianę, jeśli chodzi o poprawę nastrojów, widać w Chinach, gdzie opracowany przez nas indeks niepokoju spadł od początku grudnia aż o 10 p.p. – komentuje Michał Tokarski, Partner, lider sektora dóbr konsumenckich w Polsce, Deloitte.

W najnowszej edycji badania uwagę zwraca bardzo duży wzrost poziomu obaw w Irlandii, bo aż o 15 p.p. Obecnie wynosi on 12 proc., tym samym globalnie kraj ten znalazł się na trzecim miejscu z najwyższym indeksem niepokoju za RPA (17 proc.) i Indiami (28 proc.). Również wysoki wzrost odnotowała Wielka Brytania – +14 p.p. Niezmiennie najlepsze na świecie nastroje są wśród naszych zachodnich sąsiadów, choć w ciągu miesiąca indeks niepokoju Niemców nieco drgnął z -33 proc. na -30 proc. 

Martwimy się o bliskich, ale inne rzeczy niepokoją mniej

Eksperci Deloitte odnotowali nad Wisłą bardzo wysoki odsetek osób, które niepokoją się o zdrowie swoich bliskich. Odpowiedziało tak aż 80 proc. zapytanych, tyle samo co w Chile, Indiach i Meksyku. To też najwyższy wynik w Europie. Od ostatniego badania konsumenci w Polsce wyprzedzili pod tym względem Hiszpanów (78 proc.). Najbardziej na świecie zaniepokojeni o zdrowie rodziny są Chińczycy (86 proc.). 

Nie możemy mówić co prawda o szybkim tempie tych zmian, ale fakt, że obawy Polaków o własne zdrowie topnieją, widać na przykładzie zakupów w sklepach stacjonarnych. W grudniu znacznie, bo aż o 10 pp. wzrosła liczba konsumentów, którzy czują się bezpiecznie podczas robienia takich sprawunków. Mogło być to spowodowane faktem, że grudzień to czas zakupów produktów spożywczych na świąteczny stół, a tych Polacy nie lubią kupować w Internecie. Teraz, kiedy święta za nami widać nieznaczny spadek liczby osób, które czują się bezpiecznie w sklepach stacjonarnych – z 49 na 48 proc. – mówi Krzysztof Wilk, Partner Associate w dziale Doradztwa Podatkowego, lider praktyki Life Sciences & Health Care, Deloitte. 

Po wzroście poczucia bezpieczeństwa podczas typowych aktywności konsumenckich, jaki zauważalny był w wynikach ankiet przeprowadzonych miesiąc temu, w najnowszej edycji badania ten trend wyraźnie zwolnił. O 2 p.p. wzrosła liczba osób, które deklarują, że czują się komfortowo podczas podróży samolotem (28 proc.) i gdyby miały wziąć udział w meczu czy koncercie (22 proc.). Na niezmienionym poziomie (36 proc.) utrzymuje się liczba polskich konsumentów, którzy nie mają obaw przed zatrzymaniem się w hotelu, choć w poprzednim badaniu ich liczba wzrosła aż o 8 p.p. 

Co ciekawe minimalnie (-1p.p.) spadło poczucie bezpieczeństwa Polaków w przypadku wizyt w barach czy restauracjach (35 proc.). O 3 p.p. natomiast ubyło od ostatniej fali badania konsumentów, którzy czują się komfortowo, korzystając z indywidulanych usług, czyli np. podczas wizyty u dentysty czy fryzjera (39 proc.). 

Perspektywa utraty pracy nadal straszy

Najnowsza fala badania jest drugą z kolei, która pokazuje malejące obawy Polaków przed powrotem do biur. W ciągu miesiąca liczba osób, dla których jest to powód do obaw spadła o 5 p.p., a od początku listopada to spadek o w sumie 10 p.p., do 25 proc. Coraz mniej niepokoi nas podróżowanie komunikacją miejską, którą wielu z nas wykorzystuje na dotarcie do biur. Od początku grudnia liczba osób, które planują ograniczyć korzystanie z miejskiego transportu spadła z 54 proc. do 47 proc.

Niestety, uspokojenie nastrojów nie dotyczy poczucia bezpieczeństwa związanego z pracą. Od listopada, kiedy utraty zatrudnienia obawiało się rekordowe 54 proc. naszych ankietowanych, ich liczba spadła zaledwie o 1 p.p., do 53 proc. To drugi wynik w Europie za Hiszpanią, gdzie takie obawy ma aż 57 proc. mieszkańców – mówi John Guziak, Partner, lider ds. Kapitału Ludzkiego w Deloitte Polska. 

Najnowsza fala badania pokazuje, że Polacy mniej martwią się o zdrowie, a bardziej o stabilność swojej sytuacji finansowej. Jeszcze dwa miesiące temu troska o zdrowie bliskich i własne były odpowiednio na pierwszym i drugim miejscu wśród powodów niepokoju polskich konsumentów. W styczniu nadal zdrowie wiedzie prym, ale tuż za nim znajdują się stan oszczędności i obawa o możliwość spłaty kredytów. Troska o własne zdrowie jest dopiero na czwartym miejscu.

Od ostatniego badania aż o 4 pp. wzrosła liczba Polaków, dla których powodem do zmartwień jest spłata zadłużenia kredytowego. O 2 p.p. przybyło natomiast wśród naszych ankietowanych osób, które z niepokojem patrzą na stan swoich oszczędności. Może to być także pokłosiem niedawnych wydatków związanych ze świętami. Większość z nas nadwyrężyła swoje portfele, a do tego dochodzi przedłużający się lockdown i utrzymująca się niepewność co do najbliższej przyszłości – wskazuje Przemysław Szczygielski, Partner, lider branży Usług Finansowych w Polsce, Deloitte. 

Tylko o 1 p.p. spadła w ciągu miesiąca liczba Polaków, którzy obawiają się o uregulowanie nadchodzących płatności (29 proc.), a o 2 p.p. ubyło konsumentów, którzy odkładają na przyszłość robienie większych zakupów (37 proc.).

Kupujemy za dużo, ale nie chcemy płacić za wygodę

Prawie połowa z nas przyznaje, że kupuje więcej niż jest w stanie zużyć na bieżąco. To najwyższy wynik dla Polski w historii badania i najwyższy w Europie. Za nami są Brytyjczycy. Aż 41 proc. z nich kupuje na zapas, podczas gdy we Francji i Hiszpanii robi tak niespełna jedna czwarta konsumentów. Na świecie najwięcej osób, które kupują na zapas jest w Indiach – 64 proc.

Brytyjczycy i Niemcy najczęściej w Europie przyznają się do polowania na okazje (po 48 proc.). Globalnie najwięcej konsumentów, którzy, jeśli trafią na atrakcyjną cenę, są gotowi kupić rzecz, która nie jest im niezbędna, niezmiennie jest w Chinach – 64 proc. Nad Wisłą na okazje poluje 46 proc. zapytanych (-2 p.p.). 

Najnowsze wyniki badania pokazują minimalny odwrót od tzw. trendu convenience. Od października stopniowo przybywało osób gotowych płacić więcej za wygodę, jak na przykład dostarczenie zakupów do domu. Od grudnia takich osób ubyło o 2 p.p. – dodaje Michał Tokarski.

Znacznie, bo aż o 9 p.p. ubyło konsumentów, którzy decydują się płacić więcej za wygodę, by chronić swoje zdrowie. Ten powód wciąż jest najważniejszy, jednak od listopada osób, które go podają ubyło aż o 16 p.p. Na drugim miejscu jest oszczędność czasu, którą wskazała połowa ankietowanych.
 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
17.06.2025 16:30
TrustMate: 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych sklepach online
Zakupy online? Tak, ale w polskim sklepie, mówi 2/3 ankietowanych.Canva

Polski rynek e-commerce rozwija się w imponującym tempie. W 2024 roku jego wartość została oszacowana na około 105 mld zł, czyli blisko 28 mld dolarów amerykańskich (źródło: ECDB). Prognozy długoterminowe są jeszcze bardziej optymistyczne – według raportu Strategy& (PwC), do 2028 roku rynek może osiągnąć wartość 192 mld zł, przy średniorocznym wzroście na poziomie 8 proc. Z kolei Technavio wskazuje na możliwość wzrostu nawet o 20,5 proc. rocznie, co czyni Polskę jednym z najszybciej rozwijających się rynków e-commerce w Europie.

Pomimo tak obiecujących perspektyw, zagraniczne firmy napotykają na istotną barierę w dostępie do polskich konsumentów. Jak wynika z raportu TrustMate „Wypełnianie Luki Zaufania w Handlu Transgranicznym”, aż dwie trzecie Polaków unika zakupów w zagranicznych sklepach internetowych. Główne obawy dotyczą trudności z procesem zwrotów (37 proc. wskazań), ryzyka związanego z autentycznością produktów, reklamacji oraz ogólnego sceptycyzmu wobec nieznanych marek spoza Polski.

Ten brak zaufania tworzy tzw. „lukę zaufania”, która znacząco ogranicza potencjał sprzedaży firm zagranicznych. Co ciekawe, paradoksalnie Polacy należą do najbardziej aktywnych e-konsumentów w Europie – 88 proc. z nich kupuje online, a niemal połowa robi to co najmniej raz w tygodniu (za: Asendia). Jednak to zaufanie jest silnie lokalne: aż 61 proc. kupujących deklaruje, że czuje się bezpiecznie w krajowych e-sklepach, a tylko 38 proc. ma takie odczucia wobec sprzedawców z innych państw UE (źródło: SciSpace).

Jednym z kluczowych czynników wpływających na decyzje zakupowe Polaków jest tzw. dowód społeczny. Aż 90,2 proc. użytkowników internetu w Polsce sprawdza opinie o produkcie lub sklepie przed dokonaniem zakupu (źródło: All 4 Comms). To jeden z najwyższych wyników w Europie, który jasno pokazuje, że zarządzanie reputacją marki w sieci jest nie tylko ważne, ale wręcz niezbędne.

Zdaniem Jerzego Krawczyka, prezesa TrustMate, zagraniczne marki muszą zrozumieć, że „wejście na polski rynek to nie jest sprint technologiczny, lecz maraton budowania zaufania”. Jak podkreśla, standardowe działania promocyjne często nie przynoszą efektów, jeśli nie są poparte autentycznymi opiniami i lokalną wiarygodnością. Brak recenzji w języku polskim lub negatywne doświadczenia innych użytkowników mogą skutecznie zniechęcić potencjalnych klientów.

Wnioski płynące z raportu są jednoznaczne – dla zagranicznych firm kluczowe będzie inwestowanie w transparentność, lokalne systemy obsługi klienta i budowanie wiarygodności poprzez opinie realnych użytkowników. W przeciwnym razie mogą nie zdołać wykorzystać potencjału jednego z najbardziej dynamicznych rynków e-commerce w Europie.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
17.06.2025 12:34
Allegro: Dermokosmetyki zyskują na znaczeniu. Polacy coraz chętniej sięgają po specjalistyczną pielęgnację
Dermokosmetyki stają się coraz popularniejsze.Ekaterina_Klishevnik

Dermokosmetyki stanowią dziś 7,5 proc. wartości całego rynku kosmetycznego w Polsce. Największym zainteresowaniem cieszą się produkty do pielęgnacji twarzy i ciała, szczególnie te dedykowane osobom ze skórą suchą, trądzikową i atopową. Zwiększone potrzeby pielęgnacyjne oraz rosnąca świadomość zdrowia skóry napędzają rozwój tego segmentu, który znajduje coraz więcej użytkowników wśród osób w różnym wieku.

Badania pokazują, że aż 73 proc. kobiet w Polsce codziennie sięga po krem do twarzy, a ich poranny rytuał pielęgnacyjny trwa średnio od 5 do 14 minut. To pokazuje, jak istotną rolę w codziennym funkcjonowaniu odgrywa troska o cerę. Dla 38 proc. kobiet jest to jeden z kluczowych momentów dnia. Wzrost zainteresowania dermokosmetykami wynika również z większej liczby diagnoz problemów skórnych, takich jak atopowe zapalenie skóry czy nadwrażliwość na czynniki zewnętrzne.

W 2024 roku na platformie Allegro sprzedano 6,2 miliona sztuk dermokosmetyków, co przełożyło się na 4,8 miliona transakcji. Średnia wartość koszyka zakupowego w tej kategorii wyniosła około 60 zł – to o 20 zł więcej niż w przypadku kosmetyków drogeryjnych. Największy wzrost sprzedaży odnotowano wiosną oraz w okresie przedświątecznym, kiedy klienci szczególnie intensywnie przygotowują się do zmian pogodowych i rodzinnych spotkań.

Preferencje zakupowe konsumentów są również wyraźnie widoczne w danych godzinowych. Dermokosmetyki najczęściej trafiają do koszyków zakupowych wieczorami – między 21:00 a 23:00 – oraz rano, w godzinach 9:00–11:00. Najwięcej zakupów odbywa się w niedziele, poniedziałki i wtorki, szczególnie w czasie trwania promocji takich jak Allegro Days.

Z danych wynika, że dermokosmetyki najchętniej kupują osoby w wieku 25–44 lata. Częściej są to kobiety (63 proc.), ale także 37 proc. mężczyzn sięga po specjalistyczne produkty, zwłaszcza kremy po goleniu czy szampony wzmacniające. Wspólne korzystanie z kosmetyków jest powszechne – w ponad połowie gospodarstw domowych Polacy dzielą się pielęgnacją z innymi domownikami.

Pod względem geograficznym największą liczbę transakcji odnotowuje się w miastach do 100 tys. mieszkańców, choć tuż za nimi plasują się duże aglomeracje powyżej 500 tys. mieszkańców. Najczęstsze powody sięgania po dermokosmetyki to wrażliwość skóry (47 proc.), jej przesuszenie (39 proc.), chęć zachowania młodego wyglądu (34 proc.) oraz ochrona przed promieniowaniem UV (31 proc.). Trend ten pokazuje, że polscy konsumenci coraz częściej wybierają produkty dopasowane do indywidualnych potrzeb, traktując pielęgnację jako inwestycję w zdrowie.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
18. czerwiec 2025 04:04