StoryEditor
Rynek i trendy
25.03.2024 15:54

Sztuczna inteligencja, e-commerce, dyskonty i zdrowie – te czynniki wpłyną na rynek kosmetyczny

. / Shutterstock
Branża kosmetyczna i higieny osobistej w dalszym ciągu zmaga się z inflacją, chociaż w 2024 r. jej poziom powinien być umiarkowany. Można spodziewać się, że handel kosmetykami będzie jeszcze bardziej konkurencyjny, przy czym najbardziej zyskają dyskonty i e-commerce. Dużą rolę w ciągu pięciu najbliższych lat odegra w rozwoju firm z sektora kosmetycznego sztuczna inteligencja – podaje firma badawcza ResearchAndMarkets w najnowszym raporcie.

W swoim raporcie „Voice of the Industry: Beauty and Personal Care Key Highlights” firma badawcza ResearchAndMarkets wskazuje, jakie czynniki będą wpływały w najbliższych latach na rynek kosmetyczny i firmy z sektora.

W ocenie analityków, ogólny optymizm w dziedzinie urody i higieny osobistej w roku 2024 wynika z rozwoju technologicznego, który obejmuje szeroki zakres, od tradycyjnej i generatywnej sztucznej inteligencji, przez blockchain, po wprowadzenie na rynek nowych formuł i składników.

Zarazem firmy działające w branży kosmetycznej i higieny osobistej nadal zmagają się z inflacją, ale można się spodziewać, że w 2024 r. poziom inflacji będzie umiarkowany.

Będzie rosła konkurencja w kanałach sprzedaży, przy czym zyski będą najbardziej widoczne w przypadku dyskontów, rynków internetowych i handlu elektronicznego.

Sztuczna inteligencja

Firmy działające w branży kosmetycznej spodziewają się, że sztuczna inteligencja odegra znaczącą rolę w ciągu najbliższych pięciu lat. Przyznają, że już wdrażają sztuczną inteligencję, począwszy od codziennych działań skierowanych do konsumentów, takich jak ulepszone wyszukiwanie w witrynach internetowych i obsługa zgłoszeń do obsługi klienta, po działania B2B.

Większe zaufanie konsumentów do diagnostyki stwarza możliwości w zakresie generatywnej sztucznej inteligencji (tworzenie nowych treści, obrazów, filmów), podczas gdy inne technologie, takie jak druk 3D i biometria, poszerzają możliwości dostosowywania rozwiązań i personalizowania ofert. „Marki kosmetyczne wykorzystujące technologie do dostosowywania rozwiązań i personalizowania ofert zyskują przewagę” – czytamy w raporcie.

Formuły i składniki

Konsumenci mając coraz większą wiedzę na temat zdrowia oczekują od produktów kosmetycznych korzyści wykraczających poza ich podstawową funkcjonalność. To jest bodziec do wprowadzania innowacji opartych na składnikach mających wyraźny zdrowotny wpływ na skórę i cały organizm.

Inflacja

Według praktyków, wśród których ResearchAndMarkets zbierał dane, branża kosmetyczna i higieny osobistej nadal odczuwa „umiarkowany” lub „znaczny wpływ” inflacji, szczególnie w Ameryce Łacińskiej i Europie Zachodniej. Trzy główne działania firm kosmetycznych w odpowiedzi na inflację to: podwyższanie cen niektórych produktów/usług, akceptowanie niższych marż zysku lub podnoszenie cen wszystkich produktów/usług.

Kanały sprzedaży

Eksperci oceniają, że na znaczeniu w sprzedaży kosmetyków będą rosły przede wszystkim dwa kanały: e-commerce oraz dyskontowy. Konsumenci będą coraz bardziej angażować się w technologie cyfrowe. Zarazem presja inflacyjna zmniejszająca siłę nabywczą konsumentów spowoduje, że sklepy dyskontowe zyskają na znaczeniu w sprzedaży kosmetyków i produktów higienicznych.

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
16.04.2024 15:28
Open Research: Polacy coraz aktywniej szukają promocji. Skłania ich do tego także wojna cenowa, którą prowadzą sieci handlowe
Akcja promocyjna w Biedronce fot. wiadomoscikosmetyczne.pl
Już blisko 60 proc. Polaków kupuje najtańsze marki lub szuka promocyjnych ofert – wynika z raportu „Nastroje konsumenckie Polaków 2024” przygotowanego przez Open Research.

Polacy nie są lojalni wobec marek, chętnie przechodzą pomiędzy nimi, a cena produktów ma bardzo duże znaczenie. Znajduje to potwierdzenie w raporcie „Nastroje konsumenckie Polaków 2024” przygotowanym przez firmę badawczą Open Research.

Z opublikowanych danych wynika, że aż 42 proc. konsumentów aktywnie szuka promocji, okazji cenowych. 19 proc. wybiera najtańsze marki.

5 proc. badanych zadeklarowało, że są lojalni wobec wybranej marki. Blisko 30 proc. porusza się pomiędzy kilkoma markami, a 6 proc. zmienia marki w zależności od ofert.

image
Raport "Nastroje konsumenckie Polaków 2024", Open Research
Open Research

Więcej kobiet (46 proc.) niż mężczyzn (39 proc.) poluje na promocje. Najbardziej wyczulone na nie są osoby w wieku 45-54 lata (48 proc.) oraz 55 lat i więcej (44 proc.).

Promocje mają większe znaczenie dla osób posiadających dzieci (44 proc.) niż bezdzietnych (40 proc.). Ale nie oznacza to, że rodziny z dziećmi kupują najtańsze produkty. Jest odwrotnie. 23 proc. osób bezdzietnych wybiera tylko najtańsze marki i 16 proc. osób posiadających dzieci.  

Okazje cenowe i promocje są istotne dla konsumentów niezależnie od miejsca ich zamieszkania. Największe znaczenie mają jednak dla mieszkańców średnich (48 proc.) i małych (44 proc.) miast oraz wsi (43 proc.).

image
Carrefour, promocje na dziale kosmetyczno-higienicznym
wiadomoscikosmetyczne.pl

Możliwe, że zwrot w kierunku tanich produktów i promocji cenowych będzie jeszcze większy, ponieważ aż 48 proc. respondentów spodziewa się pogorszenia sytuacji ekonomicznej w kraju. 24 proc. myśli, że w tym obszarze będzie stabilnie, bez zmian. Natomiast 28 proc. sądzi, że sytuacja ekonomiczna poprawi się.

Na postawy konsumentów ma wpływ także polityka samych sieci handlowych prowadzących wojnę cenową.

Raport Open Research został przeprowadzony w dn. 2-3 kwietnia 2024 r. na próbie 1088 respondentów, metodą CAWI (online).

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
15.04.2024 12:50
Technavio: rynek napojów nutrikosmetycznych wzrośnie o 41 proc. dzięki Europie
Nutrikosmetyki w formie napojów i szotów stają się coraz popularniejsze.Wiadomości Kosmetyczne
Jak donosi Technavio, szacuje się, że wielkość światowego rynku napojów nutrikosmetycznych wzrośnie o 353,3 mln dolarów w latach 2023–2027. Szacuje się, że w okresie prognozy rynek będzie rósł w tempie CAGR wynoszącym 6,53 proc. Największy udział w rynku światowym w 2022 r. miała Europa, a szacuje się, że rynek w regionie odnotuje stopniowy wzrost o 41 proc.

Rynek napojów nutrikosmetycznych przeżywa znaczny rozwój, ponieważ coraz więcej osób stara się zachować ogólny dobry stan zdrowia, wygląd i witalność poprzez żywność i napoje. Wraz ze spadkiem produkcji kolagenu po 20. roku życia, napoje kosmetyczne stają się coraz bardziej popularne wśród najwyższej grupy wiekowej w Unii Europejskiej, gdzie ponad 40% populacji mieści się w wieku od 25 do 54 lat. Rynek napojów nutrikosmetycznych odnotowuje znaczny wzrost, szczególnie wśród milenialsów i pokolenia Z, dla których priorytetem jest zdrowa żywność i napoje ze względu na ogólny stan zdrowia i wygląd. Kluczowym czynnikiem tego trendu są nutrikosmetyki, kategoria obejmująca napoje i suplementy na bazie kolagenu. Peptydy i tripeptydy kolagenowe, dwa popularne składniki tych produktów, pomagają promować zdrową skórę poprzez zwiększenie produkcji kolagenu i poprawę elastyczności.

Czytaj także: Network Magazyn: oto 5 najbardziej dochodowych suplementów diety w segmencie MLM

Co to są napoje nutrikosmetyczne?

Są to napoje odżywcze, które przeciwdziałają starzeniu się, rozjaśniają skórę i zmniejszają widoczność trądziku, blizn i przebarwień. Napoje te pomagają w detoksykacji skóry, ponieważ są wykonane z ekstraktów roślinnych z warzyw i owoców i są wzbogacone ważnymi aminokwasami, witaminami, minerałami i przeciwutleniaczami. Ponadto zwiększony popyt na napoje kosmetyczne wynika ze znacznej zmiany stylu życia konsumentów na całym świecie. Na całym świecie wymagania i oczekiwania starzejących się klientów ewoluują, czego dowodem jest wzrost zapotrzebowania na specjalistyczne rozwiązania poprawiające i upiększające wygląd zewnętrzny. Mogą również pomóc w ujędrnieniu skóry i utrzymaniu zdrowych paznokci i włosów.

Rozwiązania żywieniowo-kosmetyczne, które zawierają także witaminy i minerały, cieszą się dużą popularnością wśród osób dbających o urodę, chcących zachować młodość skóry na dłużej. Cyfryzacja branży, w tym platform handlu elektronicznego i angażowania klientów online, sprawiła, że produkty te stały się bardziej dostępne i wygodne dla konsumentów. Najlepszym sposobem na włączenie tych napojów do codziennej rutyny jest dodanie ich do swojej diety jako beauty shotów lub spożywanie ich w ramach zbilansowanej diety.

Czytaj także: Globalny rynek nutrikosmetyków urośnie o 3 miliardy dolarów w ciągu następnej dekady

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
17. kwiecień 2024 05:11