StoryEditor
Rynek i trendy
28.12.2022 00:00

Trend makijażowy na "księżną Dianę" nie ustaje

Po premierze 5. sezonu serialu The Crown w mediach społecznościowych zapanował boom na makijaż a‘la Księżna Di. Dziennikarze brytyjskich tabloidów dotarli do oryginalnego projektu makijażowego Diany, włącznie z listą używanych przez nią kosmetyków.

Kultowy już serial Netflixa The Crown doczekał się 5. sezonu, a wraz z nim wróciło zainteresowanie Księżną Dianą, jakiego media nie widziały od czasu jej śmierci. Grana przez Elizabeth Debicki Diana była ikoną stylu, także makijażowego, toteż dzisiejsza fascynacja księżną obejmuje również próby skopiowania jej looku.

Na początku medialnej kariery księżnej Di jej publiczny wizerunek miał marzycielski, prerafaelicki charakter. Nie minęło jednak dużo czasu, zanim rozpoczął się proces w dużej mierze zaaranżowany przez prasę i pałac, który miał polegać na zmianie Diany w wyrafinowaną, młodą damę godną jej nowego statusu. Po części było to dziełem Claytona Howarda, doświadczonego wizażysty, którego Lord Snowdon, mąż ciotki Króla Karola III, często angażował do sesji zdjęciowych. Howard po raz pierwszy spotkał zdenerwowaną Dianę w rezydencji Snowdona w Kensington podczas sesji zdjęciowej dla magazynu Vogue, podczas której powstało oficjalne zdjęcie zaręczynowe.

W tamtym momencie, pod koniec 1980 roku, Diana była niezapisaną kartą, jeśli chodzi o kosmetyki i makijaż. Jej najbardziej wyrafinowane produkty kosmetyczne pochodziły z The Body Shop — na przykład żel pod oczy Elderflower. Howard stworzył dla Diany spersonalizowany schemat makijażowy, za którym księżna podążała przez co najmniej dekadę.
 

Podkład: Max Factor Sheer Genious, kolor Honey Touch

Puder: Swedish Formula, kolor Translucent Matte

Róż: Max Factor Blusher Stick, kolor Blushing Frost

Pomadka: Max Factor, kolor Tint of Pink

Cienie do powiek: Elizabeth Ardeon Duo, kolory Timberland i Rice

Rozświetlacz: Max Factor, kolor Platinum Frost

Eyeliner: Elizabeth Arden, kolor Blue Kohl 636

Maskara: Elizabeth Arden, kolor Navy Blue

W serwisie YouTube pojawiło się już wiele filmów, na których makijażystki próbują zreplikować powyższy schemat z użyciem współczesnych kosmetyków.
 Przewiduje się, że sprzedaż niebieskich i granatowych kredek do oczu, eyelinerów i maskar będzie tylko wzrastać. Kolejny sezon The Crown pojawi się w 2024 r. i analitycy medialni spodziewają się kolejnych skoków zainteresowania makijażem i modą z serialu; sezony 1-2 przyniosły powrót do łask mocno czerwonych pomadek i stylizacjami na lata 50‘.

Czytaj także: MAC wprowadza na rynek limitowaną linię kosmetyków do makijażu Whitney Houston

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
23.05.2024 10:27
Polska przodowała w sprzedaży dóbr luksusowych w Europie Środkowo-Wschodniej w 2023 r. — powodem bogatsi Ukraińcy
Luksusowe kosmetyki przyciągnęły wielu konsumentów.Valeria Boltneva via Pexels
Polska osiągnęła pozycję lidera w sprzedaży dóbr luksusowych w Europie Środkowo-Wschodniej, odpowiadając za prawie jedną trzecią wartości rynku. Według najnowszego raportu KPMG, "Rynek dóbr luksusowych w Polsce. Nowe wymiary luksusu", wzrost tego segmentu wyniósł 12,2 proc. rocznie, przewyższając inflację.

W 2023 roku Polska stała się kluczowym graczem na mapie europejskiego rynku dóbr luksusowych, szczególnie w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Raport firmy KPMG ujawnia, że Polska odpowiadała za blisko jedną trzecią całkowitej wartości sprzedaży tych dóbr w regionie. To wynik, który pokazuje nie tylko rosnącą zamożność Polaków, ale również skuteczność strategii marketingowych i dostępność międzynarodowych marek luksusowych w kraju. Zauważalny wzrost o 12,2 proc. rok do roku wyraźnie przekracza poziom inflacji, co świadczy o silnej pozycji segmentu luksusowego nawet w trudnych warunkach ekonomicznych.

Analiza poszczególnych segmentów rynku luksusowego w Polsce pokazuje, że największą dynamikę wzrostu, równą 23,8 proc., zanotowały luksusowe obiekty hotelowe i SPA. Segment kosmetyków i perfum osiągnął 17,5 proc. wzrostu rok do roku. To świadczy o rosnącym zainteresowaniu Polaków ekskluzywnymi markami i usługami, które oferują nie tylko prestiż, ale również wyższą jakość i komfort użytkowania.

Szczególnie interesującym zjawiskiem, które miało wpływ na polski rynek dóbr luksusowych, było zwiększone zainteresowanie wśród zamożnych uchodźców z Ukrainy. Wpłynęło to pozytywnie na popyt, zwłaszcza w kontekście negatywnych skutków wysokiej inflacji. Dodatkowo, zauważono znaczący wzrost zainteresowania samochodami z napędem elektrycznym w segmencie luksusowym, co może sygnalizować przesunięcie trendów konsumenckich w kierunku bardziej zrównoważonych i ekologicznych opcji. Pomimo globalnych wyzwań, polski rynek dóbr luksusowych pokazuje, że nawet w trudnych czasach można znaleźć przestrzeń dla wzrostu i innowacji.

Prognozuje się, że wkrótce 25 proc. sprzedaży dóbr luksusowych przeniesie się do internetu, pomimo że tradycyjnie luksus jest związany z bezbłędną obsługą klienta w ekskluzywnych butikach. Segment dóbr luksusowych będzie się rozwijał nie tylko w kierunku zrównoważonego wzrostu znanych marek, ale również w obszarze rynku wtórnego oraz trendów takich jak no logo. Dodatkowo, do roku 2030 pokolenie Z, które obejmuje osoby urodzone po 1995 roku, będzie odpowiedzialne za około 30 proc. zakupów w segmencie luksusowym.

Czytaj także: Przyszłość sektora dóbr luksusowych to ekologia i inkluzywność

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
22.05.2024 13:43
Sezon na słońce – produkty do opalania coraz bliżej kasy
Produkty z SPF pojawiają się coraz częściej w strefach impulsowych.Wiadomości Kosmetyczne
Rozpoczęcie sezonu wiosenno-letniego sygnalizuje nie tylko zmianę pogody, ale także przesunięcie w strategiach sprzedaży detalicznej. Produkty do opalania, będące kluczowym elementem oferty sezonowej, zaczynają dominować w strefie zakupów impulsowych przy kasach. Dla handlowców jest to strategiczne posunięcie, mające na celu maksymalizację dochodów w najbardziej dochodowym okresie roku.

Strefa zakupów impulsowych, umieszczona strategicznie w pobliżu punktów płatniczych, pełni funkcję ostatniej linii perswazji zakupowej. Produkty umieszczone w tej lokalizacji są starannie dobrane w celu wywołania szybkich i spontanicznych decyzji zakupowych, często bez planowania. W kontekście produktów do opalania, takie umiejscowienie może znacząco zwiększyć ich widoczność i przyciągnąć uwagę klientów, którzy mogą nie mieć ich na swojej pierwotnej liście zakupów.

image
Duży wzrost sprzedaży pokazuje, że produkty przeciwsłoneczne zajmują coraz ważniejsze miejsce na rynku kosmetyków selektywnych – wynik z danych NPD.
Shutterstock
Dla detalistów, kluczem do efektywnego wykorzystania tej strefy jest nie tylko dobranie odpowiedniego asortymentu, ale również zapewnienie, że produkty są odpowiednio eksponowane. Czynniki takie jak atrakcyjne opakowanie, jasne komunikaty dotyczące korzyści z używania produktów z filtrem UV i wizualne wyróżnienie mogą znacznie zwiększyć prawdopodobieństwo impulsowego zakupu. Marketing sezonowy i tematyczne aranżacje sklepowe mogą również wesprzeć sprzedaż produktów do opalania. Przedstawienie tych produktów w kontekście zbliżających się wakacji czy weekendowych wyjazdów może dodatkowo zmotywować klientów do zakupu. Sklepy powinny wykorzystać skojarzenia z wypoczynkiem, zdrowiem i pięknem, aby zwiększyć atrakcyjność swojej oferty.

Ponadto, świadomość klientów odnośnie zdrowotnych aspektów opalania stale rośnie. Produkty do opalania są coraz częściej traktowane jako niezbędne elementy ochrony zdrowia, co może być dodatkowo wykorzystywane w strategii marketingowej. Edukacja klientów na temat korzyści wynikających z regularnego stosowania kremów z filtrem UV, niezależnie od pory roku, może pomóc w budowaniu lojalności klienta i zwiększaniu sprzedaży przez cały rok. Ostatni element to analiza danych sprzedażowych, która pozwala sklepom na dostosowywanie oferty do potrzeb i preferencji konsumentów. Monitoring, które produkty do opalania sprzedają się najlepiej i w jakim kontekście, może dostarczyć cennych wskazówek do dalszej optymalizacji oferty.

Czytaj także: Australia aktualizuje swoje standardy dotyczące filtrów przeciwsłonecznych: nowe informacje dla importerów produktów z antypodów

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
23. maj 2024 12:30