REKLAMAFBK 2020 - baner główny - 24.09.-19.11.2020

KONSUMENT i TRENDY

TRENDY

 

14 października 2020, 10:18wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Agnieszka Krzesińska-Jagiełło, Client Business Partner w firmie Nielsen

Agnieszka Krzesińska-Jagiełło, Client Business Partner w firmie Nielsen (fot. Wiadomości Kosmetyczne)

– W drugim kwartale dramatycznie spadł optymizm konsumentów. Mimo tego koszyk FMCG miał się dobrze. Urósł, choć nie tak dynamicznie jak wcześniej – mówiła w swojej prezentacji podczas Retail & FMCG Congress 2020 Agnieszka Krzesińska-Jagiełło, Client Business Partner w firmie Nielsen.

REKLAMA

Ekspertka wygłosiła prelekcję pt. „Oczekiwania polskiego shoppera względem strategii cenowo – asortymentowych w rzeczywistości post-covidowej”. Zaznaczyła, że blisko 2/3 Polaków mówi, że niepokoi się o przyszłość. To więcej niż średnia europejska.

Planujemy oszczędzać, blisko połowa Polaków chce to robić na kosmetykach i produktach do pielęgnacji, 40 proc. na chemii gospodarczej, a 30 proc. na żywności. Jednym ze sposób na to jest przerzucenie się na marki własne, które urosły od stycznia od sierpnia o ponad 10 proc. wartości sprzedaży. Rosną szybciej niż produkty markowe – mówiła Agnieszka Krzesińska-Jagiełło.

Podkreśliła, że marki własne najdynamiczniej rozwijają się w dyskontach, ale rosną również w supermarketach.

Sposobem na oszczędzanie może być też korzystanie z promocji. Pod koniec roku blisko 30 proc. konsumentów deklarowało, że zmienia sklepy, jeżeli widzi promocję. Pandemia spowodowała, że ten wskaźnik spadł do 20 proc. To znaczy, że promocje nadal są istotne.

Nastawienie Polaków co cen i promocji zależy od kategorii. W przypadku mydła rosły wszystkie segmenty cenowe, co oznacza, że Polacy nie szukali tutaj promocji. Z kolei w przypadku jogurtów najwięcej zyskały produkty economy – mówiła prelegentka.

Podkreśliła, że na pandemii najbardziej straciły takie kategorie, jak gumy do żucia, batony czy napoje w małych opakowaniach, zyskały z kolei produkty bio, bez laktozy czy roślinne.

W kwietniu spadła liczba aktywnych SKU w wielu kategoriach spadła, detaliści zaczęli reorganizować półkę, aby umieścić tam produkty generujące wyższe wzrosty. Do priorytetów na najbliższe miesiące należy właśnie szybkie dostosowanie półki do aktualnych potrzeb konsumentów – zaznaczyła Krzesińska-Jagiełło.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony