HANDEL I DYSTRYBUCJA

Apteki

 

27 stycznia 2021, 11:39wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Właściciel lubuskich aptek Dr Max przekonywał, że zależało mu, aby wobec zagrożeń pandemicznych, utrwalić w świadomości pacjentów możliwość uzyskania informacji i zamówienia leków przez telefon

Właściciel lubuskich aptek Dr Max przekonywał, że zależało mu, aby wobec zagrożeń pandemicznych, utrwalić w świadomości pacjentów możliwość uzyskania informacji i zamówienia leków przez telefon (fot. shutterstock)

Siedem lubuskich aptek Dr Max zostało ukaranych za kampanię informacyjną „Zadzwoń, Zamów, Odbierz”. Każda zapłaci 15 tys. zł – podał portal mgr.farm.

REKLAMANina Słupska_Baner w artykule (luty-marzec 2021)

Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Gorzowie Wielkopolskim wydał siedem identycznych decyzji dotyczących naruszenia zakazu reklamy aptek. Wszystkie dotyczą lubuskich aptek sieci Dr.Max – podał portal mgr.farm.

Każda z aptek ma zapłacić po 15 tys. zł. Jest to kara za przeprowadzoną w ubiegłym roku kampanię „Zadzwoń, Zamów, Odbierz”. Lubuskie apteki zachęcały w niej, by w czasie pandemii, pacjenci dzwonili do apteki, by uzyskać poradę na temat leków i zamówić medykamenty.

Przedstawiciel spółki prowadzącej apteki wyjaśnił, że w związku z panującą sytuacją epidemiczną, zależało mu na zminimalizowaniu czasu pobytu pacjentów w aptece. Przekonywał też, że celem akcji było utrwalenie w świadomości pacjentów faktu, że aby uzyskać informację –  zamiast iść do apteki – można do niej zatelefonować.

Na plakacie oprócz hasa wiodącego widniały wskazówki wyjaśniające: „W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo skorzystaj z porad telefonicznych”.

A dalej: „Zadzwoń – Zostań w domu – dostępność swoich leków możesz sprawdzić dzwoniąc. Skonsultuj i zamów – farmaceuta doradzi, telefonicznie udzieli porady o stosowanych przez Ciebie lekach, skompletuje i zarezerwuje Twoją kurację. Odbierz w ustalonym terminie, skracając wizytę w aptece. Bezpiecznie i szybko odbierz przygotowaną terapię – nie narażaj siebie i innych”.

Plakaty wisiały w aptekach od  20 maja do 1 października 2020 r.

Zdaniem lubuskiego WIF akcja miała na celu jedynie uatrakcyjnienie oferty aptek oraz pozyskanie nowych klientów.

W ocenie organu, forma prezentowanego plakatu(…) stanowi jawną reklamę apteki – czytamy w decyzji WIF.

Jako dowód inspekcja wskazała między innymi dysproporcje w wielkości czcionki między hasłem „Zadzwoń, Zamów, Odbierz”, które zajmowało 1/4 plakatu, a numerem telefonu, który „został zmarginalizowany”. Zdaniem WIF osoba starsza widziała jedynie zachętę by „zadzwonić”, czyli wywołać personel dzwonkiem przywoławczym zainstalowanym przy drzwiach, czyli skorzystać właśnie z usług tej, a nie innej apteki.

Inspekcji nie podał się także tryb rozkazujący użyty w haśle. W jej ocenie taki zabieg obliguje pacjenta do wykonania telefonu, zamówienia towaru oraz odbioru.

Poza tym w ocenie lubuski WIF, gdyby rząd widział sens w telefonowaniu do aptek celem zamówienia leków, przeprowadziłby stosowną akcję informacyjną.

Tymczasem możliwość wykonania telefonu do apteki jest oczywista i wynika z wieloletniej tradycji funkcjonowania aptek – napisano w opinii do decyzji.

W związku ze stwierdzonym naruszeniem inspekcja farmaceutyczna wydała siedem decyzji stwierdzających naruszenie zakazu reklamy aptek. W każdej z nich nałożono na aptekę karę w wysokości 15 tys. zł.

Spółka prowadząca apteki odwołała się do Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony