REKLAMABio-Tech Banner Główny - 23 listopada - 6 grudnia

PRODUCENCI I MARKI

Biznes

GORĄCY TEMAT

PRAWO

 

21 stycznia 2020, 17:43wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Branża kosmetyczna mobilizuje się do wspólnych działań przeciwko osobom, które oczerniają ją w mediach

Branża kosmetyczna mobilizuje się do wspólnych działań przeciwko osobom, które oczerniają ją w mediach (fot. adobe stock)

Treści zawarte w  programach youtubera Kacpra Linczewskiego „Shaitana” nie są zgodne z aktualnym stanem wiedzy, nauki i prawa żadnej z dziedzin, łącznie z kosmetologią – oświadcza Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego w imieniu firm kosmetycznych zrzeszonych w organizacji. Związek podkreśla, że programy emitowane przez youtubera Shaitana wprowadzają konsumentów w błąd, mogą wzbudzać nieuzasadnione obawy i jako takie powinny być postrzegane jako nieetyczne i szkodliwe.

REKLAMA

Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego wydał oświadczenie w imieniu ponad 180 firm członkowskich zrzeszonych w organizacji na temat medialnej działalności youtubera Kacpra Linczewskiego „Shaitana” (Kacper Beauty Vlog, Shaitan).

„Programy Youtubera Shaitana zawierają szereg nieprawdziwych i nierzetelnych informacji, opartych na rozpowszechnionych w Internecie mitach na temat bezpieczeństwa składników i produktów kosmetycznych. Przykłady nieprawdziwych lub nierzetelnych informacji dotyczą na przykład testów na zwierzętach, donorów formaldehydu, BHT, alkoholu skażonego, parafiny, czy opakowań. W ocenie Związku programy emitowane przez Youtubera Shaitana wprowadzają konsumentów w błąd, mogą wzbudzać nieuzasadnione obawy i jako takie powinny być postrzegane jako nieetyczne i szkodliwe społecznie” – czytamy w oświadczeniu.

Youtuber Shaitan przedstawia się jako kosmetolog. „Niestety niektóre treści zawarte w jego programach nie są zgodne z aktualnym stanem wiedzy, nauki i prawa żadnej z dziedzin, łącznie z kosmetologią. Również żadna z poważnych lub znanych Związkowi szkół kosmetologii w Polsce nie przedstawia w swoich materiałach edukacyjnych treści, o jakich wspomina Youtuber Shaitan. Jakość merytoryczną tych treści podważa samo środowisko młodych kosmetologów – studentów i absolwentów kosmetologii na licznych portalach społecznościowych” – podkreślają autorzy oświadczenia.   

Kaper Linczewski prowadzi swój kanał na YouTube Kacper Beauty Vlog

 

Jest to pierwsze tak mocne wystąpienie branży kosmetycznej przeciwko praktykom prowadzonym przez osoby medialne, które przekazują konsumentom informacje o kosmetykach za pośrednictwem kanałów społecznościowych, najczęściej w oparciu o testowanie produktów i analizują ich składy, stawiając się w pozycji autorytetów

Przeczytaj całe oświadczenie na kosmetyczni.pl

Można się spodziewać, że nie będzie to pierwsza i ostatnia reakcja środowiska kosmetycznego na takie działania. Kilka dni temu prezes firmy Bielenda Kosmetyki Naturalne, Marek Bielenda, zaapelował na portalu wiadomoscikosmetyczne.pl, by branża wspólnie i stanowczo reagowała na wszelkie pomówienia oraz szerzenie nieprawdziwych informacji, które biją w produkty i marki, ale także w cały sektor.

–  Temat testowania kosmetyków nadal budzi duże emocje – pomimo tego, że od wielu lat prawo jest tutaj jasne i jednoznaczne. Jest on stale zaogniany i nagłaśniany przez osoby niekompetentne i szukające rozgłosu. Dyskusja w mediach pokazuje, że przekonywanie nieprzekonanych to zadanie bardzo trudne lub wręcz niemożliwe do wykonania, angażujące całą branżę, negatywnie odbijające się na jej wizerunku. Dlatego tak ważne jest natychmiastowe i jednoznaczne reagowanie – zarówno przez każdą firmę, jak i wspólnie, za pośrednictwem branżowych stowarzyszeń – na wszelkie pomówienia oraz bezkarne szerzenie nieprawdziwych i niesprawdzonych informacji – podkreślił Marek Bielenda wskazując, że będzie to najważniejsze wyzwanie tego roku dla firm z sektora kosmetycznego. Czy firmy zaczną występować na drogę sądową przeciwko osobom szykanującym w mediach marki i produkty oraz rozpowszechniające szkodliwe informacje dla całego sektora, czas pokaże. Należy się jednak spodziewać, że będzie to kolejny krok w obliczu nasilenia tego zjawiska.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 111

 • 77
  BARDZO PRZYDATNY
 • 7
  PRZYDATNY
 • 6
  OBOJĘTNY
 • 21
  NIEPRZYDATNY

34Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Lusia 34 5 miesięcy temuocena: 33% 

  ~Anka98765 to ciekawe dlaczego mnóstwo kosmetyków, produktów żywnościowych, zabawek itp zostaje wycofanych. Dostają niby oznaczenie dobrej jakości, są dopuszczane w obieg a potem nagle zostają wycofane.. Więc sorry ale chyba jesteś trochę do tyłu na tym świecie... To, że firmy kosmetyczne kłamią można samemu odgadnąć, po samych gównianych składach. Wystarczy znać się tylko trochę żeby się pokapować że np jakiś olejek nawilżający ma w składzie cokolwiek związane z nawilżaniem dopiero na końcu składu. Firmy kosmetyczne wprowadzają nas wielokrotnie w błąd więc taki czy inny Kacper wcale nie skłamie przedstawiając co siedzi w danym kosmetyku...

  Edytowany: 25 dni temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Anka98765 33 9 miesięcy temuocena: 66% 

  Mam nadzieję, że ta jego błazenada niedługo się skończy. Niestety żyjemy w czasach kiedy jeden niedouczony przygłup jest w stanie namącić ludziom w głowach. Ludzie, wiem, że biznes to biznes, ale nie na litość boską, są normy, konkretne wytyczne dotyczące kontrowersyjnych składników w kosmetykach.To wszystko jest regulowane i nikt nie dopuszcza tego co truje.Pan"kosmetolog"od siedmu boleści czyta nazwy, wrzuca w internet,sprawdza co to, a potem ściąga i nagrywa film.Podnieca się przy tym jak najarany.Nie nie mamy żadnego potwierdzenia jego słów choćby w postaci ilości zawartych w kosmetykach.Po prostu chęć zrobienia z siebie na siłę rozpoznawalnego. Nie przemawia do mnie.Nieststy próba wstawienia komentarza niepochlebnego pod filmem skutkuje jego usunięciem, a to o czymś świadczy. Szkoda, że w czasach kiedy można tak wiele, nie ma sposobu na takiego jednego.

  Edytowany: 9 miesięcy temu

  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~Nesia 32 9 miesięcy temuocena: 82% 

  Szkoła zaprzeczyła jakoby Kacper do niej uczęszczał. Nadal nie pokazał żadnego dyplomu ze szkoły/kursów. Zapytany o wykształcenie milczy.

  Edytowany: 9 miesięcy temu

  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~Eveenge 31 9 miesięcy temuocena: 72% 

  Co do samych składów odnosić się nie będę, ale jak bardzo uczciwy jest człowiek który w swoich filmach poleca produkty estee lauder czy la mer, a pare filmów później hejtuje, szkaluje za testowanie na zwierzętach takie marki jak Origins, clinique, bobbi brown, gdzie wszystkie pochodzą od jednego koncernu : Estee Lauder. Baaa, Estee jest tez głównym udziałowcem marki The Ordinary, wiec chwaląc i kupując ich produkty estee tez się wzbogaca. Czuć, ze gościu gubi się w swoich własnych wypowiedziach i sposób w jaki prowadzi kanał, podkreślając tylko negatywne cechy produktów, chce siać zamęt w głowach ludzi. Dziwie się w ogóle, ze ktoś może oglądać jego całe filmy, ja będąc na początku naprawdę zaciekawiona tematem musiałam je cały czas przewijać bo w sposób w jaki formułuje zdania jest straszne męczący. Wystarczyło gdyby podał same informacje na temat składu, nie potrzebuje jego wiecznie negatywnej opinii - bo to już w ocenie konsumenta jest określenie swojego stanowiska wobec produktu.

  Edytowany: 9 miesięcy temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ad personam 30 9 miesięcy temuocena: 49% 

  Do wszystkich hejteròw i sprzedawczyków. Wielu z Was się opiera na nijakiej Alicja z krainy składów, a jak wiadomo jest aktualnie założona sprawa w sądzie i to na niekorzyść tej Pani (gruba teczka jej machlojek itd) To już mówi samo za siebie. Podniecacie się jakimś drobnostkami w stylu "on nie jest kosmetologiem" . Bo nie jest. Sam to przyznał. Mówicie: w końcu firmy kosmetyczne zrobią z Nim porządek? Hmm, żadna z firm nie nada toku sądowego jego działaniom, gdyż te wszystkie rzekome firmy z związku kosmetycznego mają świadomość przegranej. Gdyby ktoś ruszył temat to skandal na skalę światową. Dla firm. Kolejny dowód, że coś jednak na rzeczy z fatalnymi składami jest. Obrzydliwe trolle, trochę logiki i rozumu!

  Edytowany: 9 miesięcy temu

  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~Moira 29 10 miesięcy temuocena: 71% 

  Do tych co uważają, że Kacper poinformował, że jest kosmetologiem. Co się musi stać byście na oczy przejrzały? Jest film gdzie mówi, że ukończył studia kosmetologiczne i różne kursy. Na swoim kanale ma serię "okiem kosmetologa". Podawał nawet nazwę szkoły która niby ukończył

  Edytowany: 10 miesięcy temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Jolka 28 10 miesięcy temuocena: 66% 

  Uderz w stół, a nożyce się odezwą. Jeśli Kacper wprowadza w błąd odradzając pewne kosmetyki, to czy producenci nie wprowadzają nas w kanał pisząc na opakowaniu bajki niestworzone, że po tygodniu wygładzą się zmarszczki? Bądźmy uczciwi. Krem, który ma tylko bazę i homeopatyczne ilości substancji czynnych, chcecie takiego używać? Po co? Czasem Kacper przesadza i się potem wycofuje, ja rozumiem, że jest młody i niepokorny. Trzeba mu jednak oddać, że zwrócił uwagę konsumentów na czytanie składów, czego firmy kosmetyczne same z siebie nie robią. Prawo reguluje pewne kwestie dotyczące produkcji, natomiast świadome produkowanie mało wartościowych kosmetyków jest świństwem, a świństw prawo już nie reguluje. Co powiecie na kwestię etyki, gdy firma produkuje krem o śmieciowym składzie, robi akcje reklamowe, a krem sprzedaje za kilka tysięcy złotych? Ma prawo, czyż nie? Tak samo konsument ma prawo nie dać się nabrać na ten kit. Pan Marek Bielenda w wywiadzie skupił się tylko na robieniu biznesu.

  Edytowany: 10 miesięcy temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Toja 27 10 miesięcy temuocena: 55% 

  Świetne wieści, tylko razem można coś zdziałać przeciwko kłamstom i manipulacji tego człowieka! To co mówi nie ma nic wspólnego z dbaniem o czyjeś dobro, on po prostu trzepie kasę na strachu i wciskaniu przerażonym ludziom kosmetyków marek, które z jakiegoś powodu chcą z nim współpracować. A w związku kosmetycznym poza markami, które mają średnie składy są też producenci kosmetyków NATURALNYCH i nawet oni mają dość kłamstw i manipulacji dlatego podpisali się pod tym dokumentem!

  Edytowany: 10 miesięcy temu

  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~Gość 26 10 miesięcy temuocena: 60% 

  Firma, która się tym zajmie, będzie bohaterem blogerek. Przez Kacpra i jego mity, na stronach kosmetycznych jest mnóstwo kłótni, nie można polecać niektórych marek, bo zaraz zaczynają się linki do jego kanału, gdzie przecież treści są bardzo wprowadzające w błąd. Powinien się tym zająć tez jakiś urząd ochrony konsumentów.

  Edytowany: 10 miesięcy temu

  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~yenn1905 25 10 miesięcy temuocena: 64% 

  Kacper powiedział ŻE JEST KOSMETOLOGIEM, że skończył studia!!!!! zaoczne! to jego słowa

  Edytowany: 10 miesięcy temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Georgeb 24 10 miesięcy temuocena: 44% 

  To prawda. Nawet gdyby do kremów dodawano wysterylizowane gówienka, to tak klient będzie kupował.

  Edytowany: 10 miesięcy temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gość 23 10 miesięcy temuocena: 59% 

  A co z testami na zwierzętach? Bardzo dobrze, że podaje składy. Czekam na aplikację na telefon, by samemu można było sprawdzić składy. Kosmetologiem nie jest, sam to powiedział . Czy właściciele tych firm kosmetycznych sami korzystają z tych kosmetyków ? Jak sądzicie....

  Edytowany: 10 miesięcy temu

  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~bd 22 10 miesięcy temuocena: 57% 

  Ludzie, patrzycie na jego "filmy" i dalej nic nie zauważacie? jakbym napisał tutaj o jego innych "grzeszkach", to by wam włosy dęba stanęły.

  Edytowany: 10 miesięcy temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Paulina 21 10 miesięcy temuocena: 61% 

  Ja jestem bardzo zadowolona jako konsument :) w koncu zaczelam zwracac uwagę na składy :)

  Edytowany: 10 miesięcy temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Love 20 10 miesięcy temuocena: 63% 

  To te wszystkie firmy ktore obiecuja szyszki na wiezbie powinny byc pozwane przez miliony konsumentow za nieprawdziwe obietnice i klamstwa a nie Kacper! Jestescie smiechu warci i tyle!

  Edytowany: 10 miesięcy temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Żenujące 19 10 miesięcy temuocena: 54% 

  Przyszłam tu z grupki na fb o składach kosmetycznych, kosmetyki tych marek też nie są tam polecane także o co ten ból tyłka?

  Edytowany: 10 miesięcy temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Aldona 18 10 miesięcy temuocena: 88% 

  Okey, kłamstw nie popieram jednak co do wymienionych substancji w artykule (BHT, donory itd.) z ich 100% bezpieczeństwem zgodzić się nie mogę. Jest wiele artykułów potwierdzający ich tokstycznosc czy rakotwórczosc. I nie problem stanowi ich użycie raz dziennie w jednym produkcie a użycie kilku substancji z ich zawartością w skutek czego dochodzi do kumulacji. I to właśnie stanowi zagrożenie. Odsyłam zatem do wiarygodnych źródeł - badania naukowe :)

  Edytowany: 10 miesięcy temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Eva 17 10 miesięcy temuocena: 68% 

  Kacper Linczewski wprowadza ludzi w błąd. Nie tylko w kwestii składu kosmetyków. W powyższym jest napisane "Youtuber Shaitan przedstawia się jako kosmetolog". I tak, i nie. W jednym ze swoich filmów powiedział, że jest kosmetologiem. Z drugiej strony, w ostatnim czasie opublikował dokument sporządzony przez prawnika w którym twierdzi, że jednak nim nie jest! W tym dokumencie jest napisane, że informacje o byciu kosmetologiem pochodzą z fałszywych kont Linkedin i Goldenline. Dokument cały czas jest dostępny na jego Instagramie (instastory, zakładka "Albicja"). Ps. W jakim celu ktoś miałby zakładać fałszywe profile na Linkedin na jego nazwisko? Innymi słowy - w chwili obecnej na jego profilach społecznościowych są sprzeczne informacje nt. bycia kosmetologiem. I obie sam umieścił. Jak można wierzyć człowiekowi, kto tak manipuluje?

  Edytowany: 10 miesięcy temu

  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~Emi 16 10 miesięcy temuocena: 73% 

  Mam nadzieję, że jeśli uda mu się udowodnić kłamstwa i manipulacje, to jedna z form kary będzie dla niego przymus nagrania materiału video w którym przyzna się do swoich błędów, kłamst, manipulacji, szkodliwości porad i wypunktuje je wszystkie. I mam nadzieję, że będzie je musiał zamieścić we wszystkich swoich profilach w mediach społecznościowych i będzie miał zakaz ich kasowania. Myślę, że to byłaby najlepsza i najdotkliwsza dla niego kara.

  Edytowany: 10 miesięcy temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Antonina 15 10 miesięcy temuocena: 60% 

  To przykre jak wiele osób przymyka oko na kłamstwa, bo on tam niby pomógł. Ja zmieniłam kremy na naturalne i było gorzej. Zresztą Kacper ma na sumieniu nie tylko przekłamania. Na kanale nie dopuszcza do jakiekolwiek dyskusji, kasuje. Każdy kanał który poruszał temat jego "mądrości" był zgłaszany niesłusznie jako naruszania praw autorskich. Takiego Panienki macie idola

  Edytowany: 10 miesięcy temu

  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~Just 14 10 miesięcy temuocena: 55% 

  W końcu jakaś firma postanowiła ukrócić szkodliwe działania Kacpra, koniec z oczernianiem firm oraz kłamst

  Edytowany: 10 miesięcy temu

  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~Ok 13 10 miesięcy temuocena: 48% 

  Nawet jeśli "wprowadza konsumentów w błąd" to po odstawieniu kosmetyków, które "oczerniał" i stosowaniu tych polecanych, stan skóry mojej twarzy znacznie się polepszył :) jak najbardziej polecam jego kanał jeśli ktoś ma drobne problemy z cerą i potrzebuje tylko kosmetycznych zmian w swojej pielęgnacji. Nawet jeśli te "nieszkodliwe" kosmetyki są bezpieczne dla naszego zdrowia to konkretnie dla skóry już mniej.

  Edytowany: 10 miesięcy temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gość2 12 10 miesięcy temuocena: 63% 

  To co robi, to po prostu wprowadzanie konsumentów w błąd. Dziwię się, że żadna organizacja jeszcze nie wyciągnęła za to konsekwencji. W dodatku jego strony to istne napędzanie hejtu, w internecie nikt już nie może chwalić takich kosmetyków, jakie lubi, bo fanki tego człowieka od razu zaczynają obrażać autorów recenzji. Jeszcze ta jego grupa "stowarzyszenie świadomych konsumentów" tylko to pogłębia. Jest coraz gorzej!

  Edytowany: 10 miesięcy temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~konsumentka 11 10 miesięcy temuocena: 76% 

  oglądałam kiedyś jego filmy ale odkąd zobaczyłam na grupie, że napisał, że został świeżo upieczonym dermatologiem i że jest kosmetologiem zapaliła mi sie czerwona lampka. Nie popieram oszustów!!! A składy można samemu świadomie analizować!! Popieram p. Bielende

  Edytowany: 10 miesięcy temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~kręciołek 10 10 miesięcy temuocena: 73% 

  wszyscy już mają go dość, takie głupoty papla, że aż uszy bolą, więc nic dziwnego, że producenci się temu przyjrzleli

  Edytowany: 10 miesięcy temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Zadowolona 9 10 miesięcy temuocena: 71% 

  świetnie! może w końcu Kacper przestanie szerzyć fałszywe informacje i wprowadzać w błąd nieświadome osoby! niestety dotychczas był bezkarny... a kiedy ktoś próbował udowodnić mu, że nie ma racji i powiela mity - był szykanowany, oczerniany, a przede wszystkim Kacper groził konsekwencjami prawnymi i zaszczuwał takie osoby! fantastycznie, że w końcu takie działania zostaną ukrócone.

  Edytowany: 10 miesięcy temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Pola 8 10 miesięcy temuocena: 49% 

  Ile tutaj fikcyjnych kont. Gdyby się nie bali to by się nie odnosili. Niech wytlumacza klientowi dlaczego zmarszczki nie znikają mimo obietnicy

  Edytowany: 10 miesięcy temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gość 7 10 miesięcy temuocena: 69% 

  No to Kacper będzie miał kolejny temat na film jaki to on nie jest prześladowany

  Edytowany: 10 miesięcy temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~WTF 6 10 miesięcy temuocena: 74% 

  jak można nazywać właścicieli firm i firmy gangsterami czy mafią????

  Edytowany: 10 miesięcy temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kk 5 10 miesięcy temuocena: 72% 

  Czas najwyższy! Koniec z tym oczernianiem marek. Kacper niech zapozna się z Ustawą o Kosmetykach i innymi ważnymi dokumentami.

  Edytowany: 10 miesięcy temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Oburzona 4 10 miesięcy temuocena: 65% 

  Ojej, to chyba teraz Kacper Beauty Vlog musi usunąć wszystkie filmy. W każdym filmie podkreśla, że jakieś składniki są do bani, nieetyczne, właściciele koncernów to mafiozi. Jako zwykła konsumentów czuje się przez niego obrażana (gdyż wg niego stosując kosmetyki popularnych marek morduje zwierzęta I mam ich krew na swoich dłoniach). On powinien mieć zakaz zbliżania się do komputera i publikowania treści online.

  Edytowany: 10 miesięcy temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Gość 3 10 miesięcy temuocena: 70% 

  W końcu! Fałszywe informacje rozpowszechniane przez tego człowieka to jedno, ale on i jego fanki są zwyczajnie natarczywe i agresywne w stosunku do innych twórców. Inne osoby ze strefy beauty nie mogą swobodnie wypowiadać się na temat ulubionych produktów, bo również są atakowane. Ten człowiek napędza nieufność i hejt, a w tym wszystkim stawia siebie jako jedynego sprawiedliwego. W nowym filmie dodatkowo zaatakował związek za to oświadczenie.

  Edytowany: 10 miesięcy temu

  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~Il 2 10 miesięcy temuocena: 67% 

  W końcu ktoś się za niego wziął. Super.

  Edytowany: 10 miesięcy temu

  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
 • ~Gość 1 10 miesięcy temuocena: 66% 

  W końcu! Dosyć manipulacji tego pana, mam nadzieję, że inne firmy również podejmą odpowiednie kroki żeby poniósł konsekwencje!

  Edytowany: 10 miesięcy temu

  oceń komentarz komentarz zgłoszony do moderacji
do góry strony