HANDEL I DYSTRYBUCJA

Prawo

WYWIADY I OPINIE

 

26 listopada 2020, 09:17wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Przewiduje się, że europejska gospodarka oparta na danych będzie warta ponad 1 bilion euro za 5 lat

Przewiduje się, że europejska gospodarka oparta na danych będzie warta ponad 1 bilion euro za 5 lat (fot. Pixabay)

Dyrektor generalny EuroCommerce Christian Verschueren zabrał głos w sprawie publikacji projektu ustawy Komisji o zarządzaniu danymi (Data Governance Act), która promuje udostępnianie danych i wspólną Europejską Przestrzeń Danych.

- Wszystkie sektory i ekosystemy w dużym stopniu opierają się na danych i możliwości ich bezpiecznego udostępniania. Nasz sektor podjął działania, aby wykorzystać możliwości gospodarki opartej na danych, aby sprostać stale zmieniającym się wymaganiom konsumentów i pomóc nam rozwijać naszą działalność. Kryzys COVID przyspieszył już i tak szybką cyfryzację handlu detalicznego i hurtowego  - powiedział Christian Verschueren, dyrektor generalny EuroCommerce.

Przewiduje się, że europejska gospodarka oparta na danych będzie warta ponad 1 bilion euro za 5 lat i będzie głównym motorem wzrostu gospodarczego i globalnej konkurencyjności, której Europa potrzebuje w nadchodzących latach, aby przezwyciężyć kryzys.

Gospodarka oparta na danych pomaga naszemu sektorowi wspierać innowacje i ulepszać usługi dla konsumentów i klientów biznesowych. Wierzymy w potrzebę zachęcania do międzynarodowego przepływu danych z zaufanymi partnerami, którzy spełniają wymogi bezpieczeństwa, prywatności i ochrony, których oczekują obywatele Europy. Obecnie, bardziej niż kiedykolwiek, potrzebna będzie międzynarodowa współpraca i wymiana danych, aby przyspieszyć odbudowę.

- Właśnie dlatego naciskamy na stworzenie ram dla europejskich ekosystemów opartych na danych, które mogą konkurować w skali globalnej. Wspólne Europejskie Przestrzenie Danych muszą zapewniać pewność prawa, bezpieczną prywatność i bezpieczeństwo cybernetyczne oraz gwarancje dotyczące konkurencji. Wiele z tego można osiągnąć poprzez właściwe wdrożenie istniejących przepisów oraz promowanie, w ramach reguł konkurencji i ochrony praw własności intelektualnej, międzysektorowego udostępniania danych między różnymi przestrzeniami danych. Jest to priorytet dla sektora takiego jak nasz, który zależy od wielu dostawców i znajduje się w centrum wielu ekosystemów - skomentował.

Obowiązkowe udostępnianie danych powinno być ostatecznością, jedynie w przypadku zawodności rynku, dobrowolne udostępnianie powinno być normą i będzie podstawą budowania silniejszej gospodarki opartej na danych. Ale to wymaga zaufania między graczami oraz bezpiecznego i godnego zaufania środowiska do udostępniania danych.

- Europa pozostaje w tyle za konkurentami w USA i Azji pod względem danych. Aby wypełnić tę lukę, potrzebujemy podejścia, które buduje zaufane europejskie przestrzenie danych i silnych europejskich konkurentów. Oznacza to jednak znalezienie równowagi między utrzymaniem bezpieczeństwa danych europejskich bez zamykania europejskim przedsiębiorstwom możliwości wprowadzania innowacji, konkurowania i rozwoju na arenie międzynarodowej - dodał Christian Verschueren.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony