5 czerwca 2023
Sieć Hebe znalazła się na liście firm odznaczonych Gwiazdą Jakości Obsługi 2023. Jest jedyną firmą z kategorii „drogerie, perfumerie", której przyznano...
2 czerwca 2023
1 czerwca 2023
14 kwietnia 2023
Sieć Super-Pharm podjęła współpracę z firmą Relex Solutions, która zajmuje się między innymi optymalizacją i prognozowaniem popytu oraz procesami automatycznego...
7 grudnia 2022
8 czerwca 2022
14 grudnia 2021
15 listopada 2021
Retinol to składnik coraz chętnej wykorzystywany przez marki kosmetyczne. Jednak przy sięganiu po produkty z jego zawartością trzeba zachować ostrożność i trzymać się...
Zbliżająca się premiera filmu Barbie zawsze staje się okazją do pojawienia się na rynku coraz większej liczby produktów licencjonowanych związanych z tą ikoniczną...
31 maja 2023
29 maja 2023
Bez względu na to, czy jest kryzys, czy go nie ma, sprzedaż produktów kosmetycznych nie zmienia się znacząco. To branża dosyć odporna – stwierdził Karol Szmich,...
23 maja 2023
16 maja 2023
PRODUCENCI I MARKI
Eksport
STREFA URODY
Makijaż
15 listopada 2022, 11:01
wiadomoscikosmetyczne.pl
Kępki i sztuczne rzęsy nie są z definicji dozwolone Muzułmankom i warto wiedzieć, jakie są między nimi różnice (Shutterstock)
Kępki i sztuczne rzęsy na stałe weszły do kanonu makijażowego, jednak w świecie islamu budzą pewne kontrowersje. Jakie rzęsy i kępki są halal? Jakie wątpliwości mogą mieć klientki-muzułmanki?
Dla wielu miłośniczek makijażu sztuczne rzęsy to obowiązkowy element makijażu. Sztuczne rzęsy nie tylko zwiększają objętość rzęs, ale biorąc pod uwagę różnorodne style i kształty, mogą tworzyć wiele różnych stylizacji, od odważnych i odważnych po delikatne i subtelne.
Istnieje kilka różnych wersji interpretacji Koranu, zgodnie z którymi ocenia się to, czy rzęsy i kępki są halal (dozwolone) czy haram (zabronione). Niektórzy uczeni w Koranie dowodzą, że ponieważ hadith mówiący o wyłysieniu z powodu choroby nie wspomina o maskowaniu łysiny włosami zwierząt, a jedynie innych ludzi, to dozwolone są wszystkie przedłużki włosów i rzęs, które nie pochodzą od ludzi — w tym z materiałów syntetycznych.
W fatwie al-Fatawa al-Hindiyya ogłoszone zostało, że jakiekolwiek przedłużenie włosów (w tym rzęs) jest dozwolone, o ile są to włosy zwierzęcia z natury halal (czyli wszystkich poza świnią). Zabronione jest jednak zawsze używanie włosów ludzkich. Inni uczeni wskazują, że Koran i Bóg zachęcają kobiety do upiększania się i poczytują im to za sunnah — akt, który jest godzien pochwały (inne sunnah to na przykład małżeństwo albo dzielenie się jedzeniem).
Jest jeszcze jedna szkoła poglądu na temat rzęs sztucznych, i mówi ona, że są zabronione bez względu na materiał, ponieważ modyfikują to, co stworzył Bóg. Osoby wyznające ten kierunek religijny zazwyczaj odrzucają także farby do włosów czy makijaż.
Największym wspólnym mianownikiem wszelkich reguł dotyczących rzęs i kępek jest to, że absolutnie nie mogą zawierać półproduktów pochodzenia świńskiego, toteż najprawdopodobniej najbardziej akceptowalne wśród muzułmanek będą rzęsy i kępki syntetyczne. Warto jednak mieć na względzie różnice poglądów i szkół w islamie, które podobnie jak różne denominacje chrześcijańskie (katolicyzm, protestantyzm, mariawityzm itd.) mają różne zasady i kierunki.
Czytaj także: Co warto wiedzieć o kosmetykach halal: składy i pochodzenie składników
Zgodnie z malezyjskim badaniem, konsumenci wyznający Islam przedkładają certyfikację halal lub
Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) zabrała polskie firmy kosmetyczne na misję handlową do
Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.
10 maja 2023
zdjęć: 14
8 lutego 2023
zdjęć: 17
16 grudnia 2022
zdjęć: 26
20 października 2022
zdjęć: 269
13 lipca 2022
zdjęć: 20
11 kwietnia 2023
3 kwietnia 2023
24 lutego 2023
9 lutego 2023
25 stycznia 2023