REKLAMABio-Tech Banner Główny - 23 listopada - 6 grudnia

HANDEL I DYSTRYBUCJA

Usługi

KORONAWIRUS

 

26 marca 2020, 09:40wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
94,1 proc. salonów podjęła decyzję o niestwarzaniu zagrożenia dla życia i zdrowia Polaków i zamknęła swoje miejsca pracy

94,1 proc. salonów podjęła decyzję o niestwarzaniu zagrożenia dla życia i zdrowia Polaków i zamknęła swoje miejsca pracy (fot. Adobe)

Sektor beauty jest w dramatycznej sytuacji. - 94,1 proc. salonów solidarnie zamknęło drzwi w trosce o zdrowie Polaków. Z braku środków do życia w ciągu tygodnia jedna trzecia salonów może zostać otwarta - to wybór między “zdrowiem” a “chlebem” - mówi  Michał Łenczyński z Akademii Sztuki Piękności. W ciągu kilku dni 18.000 specjalistów stworzyło grupę wsparcia #BeautyRazem i liczba ta nadal rośnie.

REKLAMA

W związku z wprowadzeniem na terenie kraju stanu zagrożenia epidemicznego, a następnie epidemii i kolejnych obostrzeń, sytuacja wielu branż zmieniła się diametralnie z dnia na dzień. O ile branża hotelarska, czy turystyczna zostały uwzględnione w liście sektorów “szczególnie dotkniętych”, o tyle szeroko pojęta branża beauty została pominięta. Kosmetyczki i fryzjerki oddają własne środki rzecz szpitali w całej Polsce i robią zbiórki. Rząd unika wpisania beauty na listę sektorów “szczególnie dotkniętych”.

- Nie ma decyzji GIS o niemożliwości funkcjonowania pomimo wprowadzenia specjalnych obostrzeń, a Sanepidy wprowadzają chaos. Tylko 3,2 proc. specjalistów może pracować zdalnie, a rządowa “Tarcza” nie rozwiązuje ich problemów - komentuje Michał Łenczyński z Akademii Sztuki Piękności.

Pod pojęciem branży beauty rozumie on gabinety kosmetyczek, fryzjerów, kosmetologów, wizażystów, stylistów, stylistek paznokci, rzęs i brwi, charakteryzatorów, masażystów, fizjoterapeutów, podologów, szkoleniowców, menedżerów i właścicieli salonów, pracowników mobilnych, specjalistów makijażu permanentnego i tatuażu i firm szkoleniowych, a także branż powiązanych, np. producentów kosmetyków i ich pracowników, sklepów i hurtowni zaopatrzenia kosmetycznego i fryzjerskiego oraz branż pokrewnych. Jedna kostka domina pociąga za sobą drugie. Sam sektor działalności fryzjersko-kosmetycznej to 131.092 podmioty aktywne w CEIDG.

Sektor podejmuje aktywne działania prawne, w tym wiele organizacji pisze do premiera, ministerstw i GIS petycje i pisma - które nadal pozostają bez oficjalnej odpowiedzi. W internecie, w grupie #BeautyRazem, ponad 16.000 specjalistów szuka wsparcia i ich liczba rośnie.

- W branży zapanował strach i "niepewność jutra”. Branża przeprowadziła wspólnie badania rynkowe specjalistów i klientów na próbach statystycznych, świadczące o trudnej sytuacji. Jednocześnie specjaliści wykazują się dużą odpowiedzialnością o zdrowie ludzi, kosztem “własnego chleba” - mówi Michał Łenczyński.

94,1 proc. salonów podjęła decyzję o niestwarzaniu zagrożenia dla życia i zdrowia Polaków i zamknęła swoje miejsca pracy, tym samym odcinając możliwość utrzymania siebie i rodzin. Znaczną część salonów to samozatrudnieni (47,3 proc.), przedsiębiorcy zatrudniający niewielu pracowników (29,0 proc.).

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 15

 • 12
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony