REKLAMAKonferencja Politechnika Wrocławska konferencja ISEO

wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Coraz więcej przypadków alergii skórnych związanych jest z ubraniami

Coraz więcej przypadków alergii skórnych związanych jest z ubraniami (fot. adobe stock)

Z powodu przypadków alergii skórnych związanych z tekstyliami odzieżowymi francuska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (ANSES) i Szwedzka Agencja Chemikaliów (KEMI) proponują władzom europejskim zakazanie lub ograniczenie ponad tysiąca substancji uczulających w odzieży - podaje fashionnetwork.com.

Niniejszy wniosek, skierowany do Echa (Europejskiej Agencji Chemikaliów), ma na celu „ograniczenie obecności substancji uczulających na skórę w tekstyliach, skórze, futrach i skórach sprzedawanych ogółowi społeczeństwa”, aby „lepiej chronić konsumentów” -  informuje francuska ANSES ( l'Agence nationale de sécurité sanitaire de l'alimentation et de l'environnement - Narodowa Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności i Środowiska).

ANSES przeprowadziła w czerwcu 2018 roku ekspertyzę w celu identyfikacji chemikaliów w niektórych artykułach i zaleciła już obniżenie maksimum regulacyjnego chromu 6 w wyrobach skórzanych i ustalenie maksymalnego poziomu niklu w tekstyliach.

Francuskie i szwedzkie agencje dokonały „oceny ryzyka” w celu „określenia maksymalnych stężeń, które nie powinny zostać przekroczone dla tych substancji w celu ochrony konsumentów”.

W efekcie tej pracy proponują zakazanie tego typu produktów, tj. „25 substancji z rodziny barwników dyspersyjnych o właściwościach uczulających”. Barwniki dyspersyjne są nierozpuszczalnymi w wodzie barwnikami stosowanymi do barwienia włókien syntetycznych.

Obie agencje proponują również maksymalne stężenia, które nie powinny zostać przekroczone dla innych rodzin „substancji uczulających”, w tym chromu 6 (1 mg / kg), niklu, kobaltu, formaldehydu i 1,4-parapenylenodiaminy (PPD).

Substancja stosowana do utrwalania ciemnych kolorów, PPD jest już zabroniona od 2005 roku. We wszystkich kosmetykach przeznaczonych do kontaktu ze skórą (a w szczególności w tymczasowych tatuażach na bazie henny). Pozostaje dozwolony dla farb do włosów, jeśli ich stężenie nie przekracza 6 proc. oraz w tekstyliach.

- Alternatywne substancje chemiczne są istotne w szczególności dla barwników dyspersyjnych, których zastąpienie jest możliwe i już trwają prace nad tym w Europie - uważa ANSES.

Agencja zaleciła, aby wszystkie nowe ubrania, które mogą mieć kontakt ze skórą, zostały wyprane przed pierwszym użyciem, aby zmniejszyć narażenie na substancje drażniące.

Teraz podjęcie decyzji o przyjęciu tych ograniczeń będzie należało do Komisji Europejskiej.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony