PRODUCENCI I MARKI

Marketing

MARKI

 

8 stycznia 2019, 14:07wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Lidl jest siecią, która wydała najwięcej na reklamę swojej oferty w mediach

Lidl jest siecią, która wydała najwięcej na reklamę swojej oferty w mediach (fot. Wiadomości Kosmetyczne)

Instytut Monitorowania Mediów zbadał wydatki reklamowe w 2018 roku w wybranych branżach: farmaceutycznej, handlowej, finansowej, telekomunikacyjnej i motoryzacyjnej. Najwięcej wydały farmacja i sieci handlowe.   

Według danych IMM, w 2018 roku największy budżet na reklamy w mediach przeznaczyła branża farmaceutyczna. Jej wydatki stanowiły 35 proc. środków zainwestowanych w reklamę przez wszystkie przeanalizowane branże. Taki sam udział procentowy w wydatkach ma handel, choć kwotowo ta branża wydała minimalnie mniej. Na kolejnym miejscu  z dziesięcioprocentowymi udziałami ex aequo znalazły się branża finansowa, motoryzacyjna i telekomunikacja.

https://www.imm.com.pl/wp-content/uploads/2019/01/bran%C5%BCa.png

W 2018 roku branża farmaceutyczna wydała ponad 4,215 mln zł na promocję w telewizji, prasie i radio. O 4 mln zł mniej – 4,211 mln zł – przeznaczył na reklamy handel. Sumy te znacznie przekraczają budżety pozostałych branż, które w skali roku wydały 1 mld zł każda (oficjalne stawki cennikowe netto, bez uwzględniania rabatowania w mediach).


Wydatki reklamowe w podziale na media

Firmy farmaceutyczne najwięcej inwestowały w reklamę w I i II kwartale, czyli w sezonie zwiększonych zachorowań. Z kolei handel najwyższe kwoty przeznaczał na promocję w IV kwartale, na który przypadają największe utargi w sklepach.  

Niezmiennie z pieniędzy reklamodawców najbardziej korzystają stacje telewizyjne. W 2018 roku udział reklam telewizyjnych w budżetach reklamodawców wyniósł średnio 65 proc. Co ciekawe handel ma największy udział w reklamach radiowych, a firmy farmaceutyczne, w porównaniu do innych branż wydają nieco więcej na reklamę prasową.  

https://www.imm.com.pl/wp-content/uploads/2019/01/media-1.png

Handel: marki o największych wydatkach reklamowych

Największym budżetem reklamowym może pochwalić się Lidl, który w 2018 roku przeznaczył prawie 615 mln zł na promocję w mediach tradycyjnych. Na kolejnych miejscach znalazły się: Media Expert (ponad 433 mln), Euro RTV AGD (ponad 276 mln), Biedronka (prawie 269 mln) oraz Media Markt (ponad 247 mln).

https://www.imm.com.pl/wp-content/uploads/2019/01/handel1.png

W reklamach najczęściej pojawiały się sklepy z elektroniką (28 proc.) i dyskonty (26 proc.). Drogerie i perfumerie miały zaledwie 5 proc. udział w reklamie na tle swoich potężnych konkurentów

https://www.imm.com.pl/wp-content/uploads/2019/01/handel2-1.png

Farmacja: marki o największych wydatkach reklamowych

W 2018 roku Ibuprom zainwestował największe kwoty w reklamy – prawie 87 mln zł. Na kolejnych miejscach znalazły się Molekin (ponad 68 mln), NeoMag (ponad 59 mln), Voltaren (prawie 52 mln) oraz Biotebal (prawie 48 mln).

https://www.imm.com.pl/wp-content/uploads/2019/01/farmacja1.png

Farmacja: typy reklamowanych produktów

W podsumowaniu całego roku można zauważyć, że największe budżety zostały przeznaczone na preparaty wspomagające w czasie przeziębiania i grypy (19 proc.) oraz środki przeciwbólowe (15 proc.). Inwestowano również w promocję m.in. witamin i minerałów, suplementów diety, a także preparatów pielęgnacyjnych i wzmacniających trawienie i wątrobę.

https://www.imm.com.pl/wp-content/uploads/2019/01/farmacja2-1.pngŹródło danych: Instytut Monitorowania Mediów

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony