Francja jest pierwszym krajem z UE, który wydaje certyfikat zgodności umożliwiający eksport niektórych produktów kosmetycznych do Chin bez testowania na zwierzętach

Francja jest pierwszym krajem z UE, który wydaje certyfikat zgodności umożliwiający eksport niektórych produktów kosmetycznych do Chin bez testowania na zwierzętach (fot. Shutterstock)

Francuscy producenci kosmetyków mogą teraz uzyskać certyfikat zgodności umożliwiający im eksport niektórych kosmetyków „wolnych od okrucieństwa" do Chin - informuje cosmeticsbusiness.com.

REKLAMANina Słupska_Baner w artykule (luty-marzec 2021)

Francja jest pierwszym krajem z Unii Europejskiej, który wydał certyfikat zgodności umożliwiający krajowym markom eksport niektórych produktów kosmetycznych do Chin bez obowiązkowych testów na zwierzętach.

Chińskie władze zgodziły się, że nie będą już testować „zwykłych” produktów kosmetycznych przywożonych do Chin przed wprowadzeniem ich do obrotu. Warunkiem jest przedstawienie przez producenta certyfikatu zgodności potwierdzającego zgodność wykonania wyrobu z Dobrymi Praktykami Wytwarzania (wydawanymi przez właściwe władze w kraju pochodzenia) oraz oceny bezpieczeństwa produktu.

Francuska organizacja zajmująca się handlem kosmetykami, Federacja Firm Kosmetycznych (Fédération des entreprises de la beauté - FEBEA), przypisuje mobilizacji graczy z branży kosmetycznej i francuskim władzom ds. zdrowia szybkie i sprawne wydawanie certyfikatów przez ten kraj.

Testowanie produktów kosmetycznych na zwierzętach jest zakazane w UE od 2009 roku. Jednak niektóre kraje, w tym Chiny, wymagają od lokalnych organów kontroli zdrowia testowania gotowych importowanych produktów na zwierzętach przed dopuszczeniem ich do obrotu na ich terytorium. Od czerwca 2014 r. niektóre produkty wytwarzane i sprzedawane w Chinach (w tym szampony, żele pod prysznic i kosmetyki do makijażu) nie są już testowane na zwierzętach.

Problem pozostał tylko w przypadku wszystkich produktów importowanych i kosmetyków „specjalnego” zastosowania, takich jak farby do włosów. Obecnie wszystkie „zwykłe” produkty kosmetyczne wytwarzane w Chinach lub eksportowane do Chin są zwolnione z badań na zwierzętach, pod warunkiem przedstawienia świadectwa zgodności z dobrymi praktykami.

Od 12 stycznia we Francji udostępniono w sieci specjalną platformę pozwalającą producentom kosmetyków i środków higieny osobistej na pobranie dokumentów niezbędnych do uzyskania certyfikatu, umożliwiając wszystkim francuskim producentom kosmetyków eksport do Chin bez testowania swoich produktów po przybyciu.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego postępu, który jest nagrodą za wieloletnie wysiłki podejmowane wspólnie z władzami Chin - powiedział Patrick O’Quin, prezes FEBEA. - Przemysł kosmetyczny jest jedyną branżą w Europie, która całkowicie zakazała testów na zwierzętach i cieszymy się, że możemy nadal zmieniać przepisy w innych częściach świata. Umowa ta pozwoli również francuskim firmom kosmetycznym na eksport do Chin na nowych warunkach. Ten kraj jest teraz naszym drugim co do wielkości partnerem handlowym.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony