wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
W koncepcji projektów franczyzowych szykują się potężne zmiany. Dowiedz się, jak to wpłynie na handel

W koncepcji projektów franczyzowych szykują się potężne zmiany. Dowiedz się, jak to wpłynie na handel (fot. shutterstock)

Kodeks dobrych praktyk we franczyzie, czy ustawa franczyzowa? A może jedno i drugie? Jak wyeliminować patologie z rynku franczyzy? Na te i inne pytania dotyczące systemów franczyzowych odpowiedzą eksperci podczas pierwszego eventu online z cyklu "WH Fokus", organizowanego przez siostrzaną dla WK redakcję "Wiadomości Handlowych", który odbędzie się już we wtorek 8 grudnia. Partnerami wydarzenia są PwC i DZP.

Próba ucywilizowania franczyzy to jeden z najważniejszych tematów 2020 r. w branży handlowej (i nie tylko) w Polsce. Tematem zainteresowało się Ministerstwo Sprawiedliwości, które - po wiosennych spotkaniach z byłymi franczyzobiorcami, którzy zakończyli działalność z długami - zleciło przygotowanie obszernego raportu o franczyzie. Dokument ujrzał światło dzienne w październiku i wywołał gorącą dyskusję głównie za sprawą zawartych w nim postulatów legislacyjnych, które istotnie wzmacniałyby pozycję franczyzobiorcy w relacji z franczyzodawcą.

Rejestracja: 

Zgodnie z propozycjami zawartymi w raporcie, prezes UOKiK zyskałby kompetencje do ochrony zbiorowych interesów franczyzobiorców. Organizatorzy sieci musieliby przedstawiać potencjalnemu franczyzobiorcy tzw. prospekt informacyjny na co najmniej dwa tygodnie przed podpisaniem umowy lub zapłatą za cokolwiek. Byłby to dokument zawierający ogromną ilość danych: wzór umowy franczyzowej, wykaz wszystkich opłat, obowiązków, kar itp. (łącznie aż 25 pozycji). Rozwijanie sieci we franczyzie bez wcześniejszego "dokładnego, długotrwałego" sprawdzenia modelu biznesowego przez organizatora sieci stałoby się czynem nieuczciwej konkurencji, a za podawanie nieprawidłowych informacji o korzyściach wynikających z przystąpienia i uczestnictwa w sieci franczyzowej groziłaby kara grzywny.

O co chodzi? Przeczytaj: Drastyczne zmiany w umowach franczyzowych. Przeczytaj nad czym pracuje Ministerstwo Sprawiedliwości!

Równolegle przedsiębiorcy zrzeszeni w zespole ds. franczyzy w Radzie Przedsiębiorców przy rzeczniku MŚP pracują nad Kodeksem dobrych praktyk we franczyzie. Trwają próby stworzenia dokumentu, pod którym podpisaliby się zarówno najwięksi franczyzodawcy, jak i organizacje reprezentujące franczyzobiorców. Niewykluczone, że taka "samoregulacja" branży powstrzyma rząd i sejmową większość - przynajmniej na jakiś czas - przed zmianami w prawie. Do gry włączyła się też opozycyjna Lewica, która zapowiedziała przygotowanie własnego projektu ustawy o franczyzie.

Podczas pierwszego eventu z cyklu "WH Fokus" znajdziemy się w samym centrum dyskusji o tych tematach. Podczas wydarzenia zabiorą głos m.in. autor raportu powstałego na zlecenie Ministerstwa Sprawiedliwości, przedstawiciel Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości (instytucja formalnie odpowiedzialna za tenże raport), jak i szef zespołu pracującego nad Kodeksem dobrych praktyk we franczyzie. Oprócz tego ekspert PwC zaprezentuje najnowsze dane o rynku franczyzy w Polsce i opowie o kluczowych występujących na nim trendach, a przedstawicielka kancelarii DZP zwróci uwagę na prawne aspekty związane z ewentualnymi regulacjami dotyczącymi franczyzy.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony