REKLAMAHeinz Glas_banner glowny_czerwiec-sierpień 2020

PRODUCENCI I MARKI

Biznes

MARKI

 

3 kwietnia 2019, 16:10wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Basel Olten Pharm miał plany potężnej ekspansji zagranicznej, spółce udało się podpisać umowy z dystrybutorami na Bliskim Wschodzie

Basel Olten Pharm miał plany potężnej ekspansji zagranicznej, spółce udało się podpisać umowy z dystrybutorami na Bliskim Wschodzie (fot. materiały prasowe/BOP)

Fundusz private equity Value Quest chce przejąć Basel Olten Pharm (BOP),  polskiego producenta kosmetyków, w sprawie którego toczą się postępowania upadłościowe – podał „Puls Biznesu”. Basel Olten ma problemy przez powiązania z aferą GetBack. Fundusz  Value Quest już kolejny raz będzie się starał o przejęcie spółki.

REKLAMA

„Puls Biznesu” cytuje dyrektora inwestycyjnego Value Quest Macieja Różyckiego, który potwierdza, że firma złożyła sądowi ofertę na zakup Basel Olten Pharm (BOP). Różycki odmówił ujawnienia, ile fundusz chce zapłacić za przejęcie BOP, ale zauważył, że zgodnie z prawem cena nie może być mniejsza niż cena wynikająca z wyceny rzeczoznawcy sądowego.

Value Quest złożył ofertę nabycia całego BOP i chce jak najszybciej powrócić na rynek z produktami firmy pod markami Mincer i Evree. Marcin Różycki zauważył, że czas odgrywa tu bardzo ważną rolę, bo wysprzedawane są resztki zapasów z hurtowni, a miejsce po tych produktach jest stopniowo zajmowane przez konkurencję.

Fundusz Value Quest nie jest zainteresowany zakupem fabryki Best Production Forces (dawniej Mincer), która produkowała dla BOP i jest powiązana osobowo z BOP przez zarządzającą Alicję Kąkolewską. Pod koniec lutego sąd ogłosił upadłość Best Production Forces. Według Macieja Różyckiego „ta upadła spółka nie ma atrakcyjnego majątku, to kilka maszyn i nieruchomość”. Fundusz zlecałby ewentualną produkcję zewnętrznym podmiotom.

Basel Olten Pharm to firma, która powstała na bazie spółki Skinea Polska (marka Evree). Założycielami Skinea Polska byli Mirosław Bryk oraz Paweł i Anna Mrowińscy. W 2015 r. Skinea kupiła firmę Mincer z Michałowic z jej zakładem produkcyjnym. Ta transakcja zachwiała stabilnością spółki. Dofinansował ją w 2016 r. Konrad K., prezes firmy Get Back, który wg. Pulsu Biznesu stał się wówczas właścicielem 80 proc. udziałów  BOP (w tym samym czasie o wejście do spółki starał się również Fundusz Value Quest). Skinea Polska zmieniła nazwę na Basel Olten Pharm (marki: Buna, Mincer Pharma, Evree, Neuronica, Solvea). W listopadzie 2017 r. założyciele firmy zostali odwołani, ze stanowiska prezesa – Mirosław Bryk, wiceprezesa – Anna Mrowińska, i usunięci z firmy. W marcu 2018 r. firma Basel Olten Pharm przeniosła produkcję i magazyn do parku logistycznego MLP Pruszków II i zapowiadała ekspansję zagraniczną. Tymczasem tonęła w długach. W październiku 2018 r. wierzyciele zostali poinformowani, że firma złożyła do sądu wniosek o przyspieszone postępowanie układowe. Był to efekt kłopotów finansowych wynikających z załamaniem się rynku obligacji korporacyjnych związanych z GetBackiem i związaną z tym potężną aferą finansową.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 7

 • 4
  BARDZO PRZYDATNY
 • 1
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 2
  NIEPRZYDATNY

3Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Anielka 3 ponad rok temu

  @Bogdan Jak to co z długami spółki? Nico! Kupno w pre-packu to jak kupno od komornika na egzekucji czyli kupuje się bez długu a przede wszystkim za śmieszne grosze.

  Edytowany: ponad rok temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Bogdan 2 ponad rok temu

  Brak informacji co z długami spółki? Jak rozwiązać sprawę obligatoriuszy.

  Edytowany: ponad rok temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Mika 1 ponad rok temu

  Na bieżąco wątki związane z aferą GetBack można śledzić na stronie obligacjekk, bo afera Getback nie nie jest wyłącznie IdeaBank i LionsBank (którzy stanowią ok 4% poszkodowanych).

  Edytowany: ponad rok temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony