REKLAMATestowane przez WK

HANDEL I DYSTRYBUCJA

Rynek

 

23 stycznia 2023, 17:03wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
W grudniu 2022 r. sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych rosła dla firm z grupy farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny

W grudniu 2022 r. sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych rosła dla firm z grupy farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny (fot. shutterstock)

GUS podał dane dotyczące sprzedaży detalicznej za grudzień ubiegłego roku. Największy wzrost sprzedaży detalicznej zanotowały firmy handlujące farmaceutykami, kosmetykami i sprzętem ortopedycznym.

Według opublikowanych dziś przez GUS danych dotyczących sprzedaży detalicznej za grudzień 2022 r. była ona wyższa w cenach stałych niż przed rokiem o 0,2 proc. Natomiast w porównaniu z listopadem 2022 r. - o 13,1 proc.  W okresie styczeń-grudzień  2022 r. sprzedaż wzrosła rok do roku o 5 proc. (w 2021 r. wzrost o 8,1 proc.).

Największy wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w grudniu 2022 w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. zanotowały przedsiębiorstwa handlujące farmaceutykami, kosmetykami, sprzętem ortopedycznym (o 7,6 proc. wobec wzrostu o 18,8 proc. przed rokiem). Sprzedaż wzrosła również w grupach „tekstylia, odzież, obuwie” (o 7,2 proc.) oraz „żywność, napoje i wyroby tytoniowe” (o 1,9 proc.). Najgłębszy spadek sprzedaży raportowały podmioty zaklasyfikowane do grupy „meble, rtv, agd” (o 10,4 proc.).

Według komentatorów oznacza to, że konsumenci skupiają się na wydatkach na produkty pierwszej potrzeby, natomiast ograniczają wydatki na artykuły, których zakup mogą odłożyć.

Co ciekawe, w grudniu 2022 r. w porównaniu z listopadem 2022 r.  sprzedaż detaliczna przez Internet w cenach bieżących była niższa o 9,6 proc.. Udział sprzedaży przez Internet w sprzedaży „ogółem” zmniejszył się z 11,9 proc. w listopadzie do 9,5 proc. w grudniu 2022 r. W tym kanale sprzedaży traciły przedsiębiorstwa zaklasyfikowane do grup: „tekstylia, odzież, obuwie” (z 27,2 proc. do 19,7 proc.), „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” (z 31,5 proc. do 27,5 proc.) oraz „meble, rtv, agd” (z 21,1 proc. do 18,9 proc.).

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony