REKLAMAFBK-banner główny-lipiec 2020
Magda Hajduk, prezes firmy Naturativ

Magda Hajduk, prezes firmy Naturativ (fot. materiały prasowe)

– Plastik plastikowi nie jest równy. My korzystamy z tzw. dobrego plastiku, który jest w pełni przetwarzalny do 10 razy. Pakujemy w białe i mleczne szkło, podobają nam się kolorowe i czarne szklane słoiczki i fiolki, ale huty nie skupują takich opakowań – mówi Magda Hajduk, prezes firmy Naturativ specjalizującej się w naturalnych, wegańskich kosmetykach. – Przy projektowaniu opakowania należy rozważyć każdy jego element pod kątem przydatności do przetworzenia. Np. drewniana zakrętka, w której wnętrzu zamontowana jest plastikowa część z gwintem jest zupełnie nieekologiczna choć taką udaje – podkreśla.

REKLAMA

Co my robimy?

Dbamy od lat o to, by nasze opakowania nadawały się do recyklingu. Używamy opakowań z białego szkła i białego polipropylenu oraz polietylenu (oznaczanych PP i HDPE – często do znalezienia na spodzie opakowania).

Plastik plastikowi nierówny – my korzystamy z tzw. dobrego plastiku, który jest w pełni przetwarzalny do 10 razy. W Polsce istnieją dobre systemu zbiórki i przetwarzania opakowań z tych surowców. Każdy z elementów opakowania da się łatwo odłączyć i może być zutylizowany osobno.

Pakujemy też w jasne, wyłącznie białe i mleczne szkło. Podobają się nam kolorowe i czarne szklane słoiczki i fiolki, ale huty nie skupują takich opakowań...

Nie używamy opakowań wierzchnich (pudełek) dla większości naszych produktów. Robimy to tylko dla produktów o pojemności do 50 ml, czyli takich gdzie informacje o produkcie nie zmieszczą się na buteleczce w stopniu satysfakcjonującym dla nas i dla klientów.

Produkujemy produkty o większych pojemnościach niż przyjęte zazwyczaj, aby nasz lojalny klient mógł kupować rzadziej.

Od czego warto zacząć wdrażanie ekologicznych rozwiązań?

Przede wszystkim istotne jest rozważne dobieranie opakowań do nowych produktów. Wnikliwe sprawdzanie przydatności każdego elementu opakowania do przetworzenia. Są dobre źródła informacji o przydatności opakowań do recyklingu.

Jeśli plastik to PP lub HDPE, bo PET po produktach kosmetycznych nie jest w tej chwili w Polsce i UE przetwarzany. Trafia na wysypisko lub do spalarni.

Unikanie koloru czarnego – nie rozpoznają go maszyny sortujące odpady.

Unikanie nadmiernego zdobienia – takie opakowanie nie trafi do przetworzenia.

Unikanie opakowań wielomateriałowych (klejonych), np. drewniana zakrętka, w której wnętrzu zamontowana jest plastikowa część z gwintem jest zupełnie nieekologiczna choć taką udaje. No i minimalizm opakowań.

„Jak być Eko” to cykl publikacji na temat tego, jakie działania na rzecz środowiska już prowadzą firmy kosmetyczne oraz jakie wyzwania stoją jeszcze przed nimi w związku z europejskimi przepisami wprowadzającymi obowiązek redukcji nieprzetwarzalnego plastiku, wykorzystywania do produkcji opakowań materiałów pochodzących z recyklingu oraz właściwego zarządzania odpadami. Piszcie do nas, jeśli chcecie podzielić się swoimi doświadczeniami i pomóc innym w byciu eko.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony