HANDEL I DYSTRYBUCJA

Sieci handlowe

Prawo

 

26 września 2019, 12:49wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹

Zmiany w niedzielnym handlu mają istotny wpływ na życie wielu Polaków, jednak nie zawsze jest on pozytywny i nie taki, jak zakładał ustawodawca - wynika z raportu agencji badawczo-konsultingowej DANAE oraz badań SW Research.

Polacy mają mieszane uczucia po wprowadzeniu niehandlowych niedziel

Polacy mają mieszane uczucia po wprowadzeniu niehandlowych niedziel (fot. Adobe)

Obowiązujące od marca 2018 roku ograniczenie handlu w niedziele w założeniu miało polepszyć sytuację życiową pracowników sektora handlowego i małych przedsiębiorców, a także wpłynąć na zmianę sposobu spędzania wolnego czasu przez Polaków. Jednak nie wszystkim Polakom odpowiadają wprowadzone regulacje. Wprowadzony zakaz niedzielnego handlu wpłynął na organizację czasu aktywnych zawodowo rodziców oraz mniejszych przedsiębiorców.

Matka - pracuje, decyduje, kupuje
W założeniach wynikających z ustawy – matki miały skorzystać na zakazie niedzielnego handlu. Tymczasem, sytuacja okazuje się być złożona, a założenie ustawowe – nie takie proste do oceny. Z jednej strony niektóre matki pracujące w handlu uważają, że zyskały więcej czasu dla bliskich, ale z drugiej – część z nich ubolewa, że straciły finansowo. Części matkom niepracującym w handlu zabrano możliwość spędzania czasu, który łączył aspekt praktyczny i przyjemność, jaką były wspólne zakupy i rozrywka z rodziną w galerii handlowej. Co prawda za każdą z badanych matek stoi jej osobista historia, wartości i potrzeby, ale w większości wskazują, że optymalnym rozwiązaniem byłoby zachowanie chociaż dwóch niedziel handlowych.

Utrudnienia dla przedsiębiorców wskutek ograniczenia handlu w niedziele     
Kolejna część – to studium utrudnień, z jakim mierzą się mali przedsiębiorcy wskutek ograniczenia handlu w niedziele, ich opinii i oczekiwań odnośnie ograniczenia handlu.  Jak wynika z raportu, aż 45% ankietowanych internautów stwierdziło, że ograniczenie handlu w niedziele utrudnia rozwój drobnego biznesu. Badani przedsiębiorcy skarżyli się na utratę części klientów, a tym samym obniżenie dochodów. Aby zapewnić rentowność biznesu, zmuszeni są rekompensować sobie utracone godziny. Jedni wydłużają czas pracy w tygodniu lub pracują po godzinach w domu, inni zaś usiłują rozszerzyć działalność o sprzedaż internetową, aby spróbować skompensować utracone przychody.

Z kolei w niektórych przypadkach, w których przedsiębiorcy nie mogą wydłużyć godzin pracy, żeby uniknąć zwolnień, zmniejszają swym pracownikom wymiar czasu pracy, a tym samym wynagrodzenia. Badani przedsiębiorcy tłumaczą, że niedziela była najbardziej dochodowym dniem, którego nie da się zrekompensować w inne dni tygodnia. Strata jest tym bardziej odczuwalna, że czynsz i inne koszty stałe pozostały te same. Paradoksalnie na zakazie handlu nie zyskały także małe, osiedlowe sklepy, bo ludzie nauczyli się robić w tygodniu zakupy na zapas w dużych marketach i dyskontach.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

6Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~kropka 6 ponad rok temu

  Jeśli zakaz nikomu nie pasuje to go nie powinno być. Czemu on jeszcze istnieje? Nie rozumiem tego.

  Edytowany: ponad rok temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marcelina 5 ponad rok temu

  Wychodzi na to, że nik nie ocenia pozytywnie, pewnie tyko jednostki co to im zawsze źle, marudzą i są wiecznie nieszczęśliwe.

  Edytowany: ponad rok temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Patkka 4 ponad rok temu

  Dlaczego sprzedawcy czy kasjerzy są traktowani specjalnie tego nie rozumiem, w innych zawodach pracuje się w niedziele, ludzie nie narzekają i nie są specjalnie traktowani przez rząd.

  Edytowany: ponad rok temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Marzena 3 ponad rok temu

  Zakaz handlu w niedzielę to pomyłka, ludzie się z nim nie zgadzają, a sklepy zamykają działalność.

  Edytowany: ponad rok temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Beti83 2 ponad rok temu

  Dość mam tego zakazu. Niejedną niedziele mi skomplikował jak musiałam szukać otwartego sklepu, a w pobliżu żadnego oczywiście nie było.

  Edytowany: ponad rok temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Sylwi 1 ponad rok temu

  Też oceniam negatywnie. Co to w ogóle jest za bezsensowny pomysł. Były sklepy normalnie otwarte było dobrze, a teraz zakupy w pośpiechu bo mało czasu w sobotę i jeszcze te masakryczne kolejki jak za komuny.

  Edytowany: ponad rok temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony