REKLAMATestowane przez WK

KONSUMENT i TRENDY

TRENDY

 

28 maja 2019, 08:58wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
 Jan Krzysztof Bielecki podczas 12. Kongresu Rynku FMCG 2019

Jan Krzysztof Bielecki podczas 12. Kongresu Rynku FMCG 2019 (fot. wiadomoscihandlowe.pl)

- Lata lecą, Polska się zestarzała... Mamy poważny problem starzejącej się populacji. Musimy szukać szansy w technologii i ruchach migracyjnych. Nasi konsumenci będą mniej liczni i starsi - powiedział podczas prezentacji otwierającej 12. edycję Kongresu Rynku FMCG "Trendy i ryzyka. Gospodarcze scenariusze dla handlu detalicznego w regionie CEE" Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Partnerów w EY Polska, były premier, były dyrektor wykonawczy w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju.

REKLAMABriochin_Testowane przez WK

- Mamy swoje pewne nawyki. Polacy chcieliby chodzić do sklepów niemal codziennie. To cieszy branżę handlową - rozpoczął swoje wystąpienie Jan Krzysztof Bielecki.

Jan Krzysztof Bielecki podczas swojej prezentacji opisał także zmiany w udziale żywności w konsumpcji różnych krajach europejskich. - Polska mieści się w europejskim trendzie, zgodnie z którym udział żywności cały czas spada - dodał.

- Pomimo, że rozwijamy się pięknie i przez najbliższe lata rozwój polski będzie piękny, chyba że zakłócą go zewnętrzne czynniki. Jeśli na świecie będziemy mieli załamanie gospodarcze, to Polska z o wiele większą otwartością na świat zewnętrzny, będzie podatna na wstrząsy zewnętrzne - powiedział podczas Kongresu Rynku FMCG.

Były premier w trakcie wystąpienia opisał także determinanty, które będą kształtowały rynek konsumencki w przyszłości. - Jak nie następuje wzrost dzietności i następuje odpływ mieszkańców, możemy się rozwijać tylko przez wzrost dochodów - zaznaczył.

- Wydajność pracy powinna iść w parze z jej kosztami. Polska jest ciekawym przypadkiem, bo przy wzroście wydajności pracy koszty rosły nie tak szybko - dodał. - Na razie jest dobrze, dodajemy gazu, wynagrodzenia rosną, ale rosną też koszty - skomentował sytuację w Polsce Jan Krzysztof Bielecki.

- Na początku byliśmy krajem, który miał najmłodsze społeczeństwo w Europie. Przebijało się to proporcją, jaka jest liczba ludzi na rynku pracy w stosunku do osób 65+. Lata lecą, Polska się zestarzała... Mamy poważny problem starzejącej się populacji. Musimy szukać w technologii i ruchach migracyjnych szansy. Nasi konsumenci będą mniej liczni i starsi. Będzie następował spadek populacji. Jednocześnie dramatycznie spada stopa zastąpienia. Będą się pogłębiać różnice między emerytami a pracującymi pod względem zasobności portfela - powiedział przedstawiciel firmy EY.

W Polsce obserwowane są także inne trendy. - Zakaz handlu w niedziele doprowadził do przesunięcia zakupów do dyskontów i stacji benzynowych. Szczególną bombą jest podatek handlowy, który w wyniku decyzji Sądu Europejskiego powrócił i może oddziaływać na cały rynek. I we Francji i na Słowacji, jest bardzo precyzyjny sens wprowadzenia tego podatku, a u nas jest to zapewne cel fiskalny, ale z tym musicie sobie państwo radzić - podsumował Jan Krzysztof Bielecki.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 3

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

8Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~mewa 8 ponad rok temu

  to jest jakas masakra co oni wyprawiaja

  Edytowany: ponad rok temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~jadwiga 7 ponad rok temu

  No i widać teraz jaki zły wpływ na gospodarkę ma zakaz handlu, nie tylko małe sklepy mają problemy i się zamykają. Duże sieci również. A ile osób straciło pracę z powodu likwidacji etatów? O tym się głośno nie mówi.

  Edytowany: ponad rok temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~iwona 6 ponad rok temu

  ciekawa jestem skad ten pan wzial te info.. chyba kazdy widzi co sie na rynku dzieje

  Edytowany: ponad rok temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Kamil 5 ponad rok temu

  dla mnie te niedziele wolne to jakis dramat. nie rozumiem totalnie co by to mialo przynosic dobrego

  Edytowany: ponad rok temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Ada 4 ponad rok temu

  zakaz handlu w niedziele na pewno nie wplywa dobrze na gospodarke

  Edytowany: ponad rok temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~Alda 3 ponad rok temu

  Zakaz handlu przede wszystkim utrudnił życie, zabrał pracę wielu i zniszczył część mniejszych sklepów.

  Edytowany: ponad rok temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~zdziwiolek 2 ponad rok temu

  irytujace jest to ze w kazdym temacie jaki sie przewija od roku dotyczacego gospodarki temat zamknietych niedziel.. ciagle ktos na tym traci... po co na co i dlaczego.. tak ciezko zniesc ten zakaz?

  Edytowany: ponad rok temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
 • ~ada 1 ponad rok temu

  Najgorszy właśnie ten zakaz handlu jest, niczego pozytywnego on nie spowodował, a ludzie tylko na niego narzekają.

  Edytowany: ponad rok temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony