HANDEL I DYSTRYBUCJA

Prawo

 

6 czerwca 2019, 09:14wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Polityka Japonii ma na celu recykling 100 proc. nowo produkowanych tworzyw sztucznych do 2035 roku i promuje stosowanie biodegradowalnych alternatyw dla plastiku na bazie oleju. 

Polityka Japonii ma na celu recykling 100 proc. nowo produkowanych tworzyw sztucznych do 2035 roku i promuje stosowanie biodegradowalnych alternatyw dla plastiku na bazie oleju.  (fot. Adobe)

Japonia ogłosiła politykę ograniczania marnotrawstwa plastiku morskiego i zamierza naciskać na międzynarodowe porozumienie w sprawie zmniejszenia ilości plastiku przedostającego się do oceanu podczas szczytu G20, który odbędzie w Osace w dniach 28-30 czerwca.

REKLAMAIX FBK_Baner w artykule_23.04.-22.06.2021

- Oceaniczne odpady z tworzyw sztucznych są jednym z problemów, które znalazły się na szczycie porządku obrad szczytu G20, a jako przewodniczący spotkania będziemy sprawować przywództwo, aby rozwiązać tę sprawę - powiedział japoński premier Shinzo Abe

Jednak jak dotąd, ustalenia są w dużej mierze teoretyczne, bez określenia harmonogramu potrzebnego do wdrożenia niektórych programów.

Japonia jest drugim co do wielkości producentem odpadów plastikowych na jednego mieszkańca na świecie (po Stanach Zjednoczonych) i choć ma stosunkowo wysoki wskaźnik recyklingu, pozostaje w tyle w stosunku do wysiłków na rzecz ograniczenia używania jednorazowego plastiku.

W perspektywie nakreślono plan nakazania japońskim detalistom pobierania opłat od klientów za plastikowe torby, choć nie wiadomo, kiedy wejdzie ona w życie i czy wpłynie to na wszystkich sprzedawców detalicznych. Opłaty za plastikowe torby są już powszechne w wielu częściach świata, a Unia Europejska w marcu przyjęła przepisy zakazujące innych jednorazowych plastików, w tym słomek i sztućców od 2021 roku.

Polityka Japonii ma na celu recykling 100 proc. nowo produkowanych tworzyw sztucznych do 2035 roku i promuje stosowanie biodegradowalnych alternatyw dla plastiku na bazie oleju. Pakiet zawiera również plan wspierania krajów Azji Południowo-Wschodniej technologiami recyklingu i inną infrastrukturą - podał  japoński rząd w oświadczeniu.

Szacuje się, że każdego roku na całym świecie około 8 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych trafia do morza. Szacuje się, że z samej Japonii rocznie od 20 000 do 60 000 ton odpadów z tworzyw sztucznych wpływa do oceanów.

Zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi staje się coraz poważniejszym problemem międzynarodowym, zwłaszcza po zakazach narzucanych przez Chiny i inne kraje w związku z importem odpadów z tworzyw sztucznych z zagranicy. W wielu krajach, w tym w Japonii, w wyniku zakazu gromadziły się odpady z tworzyw sztucznych.

Obawy wzbudza również kwestia mikroplastycznych tworzyw sztucznych, czyli małych kawałków zdegradowanych odpadów trudnych do zebrania gdy trafią do wody. Mikroplastyka pochłania szkodliwe substancje chemiczne i gromadzi się w rybach, ptakach i innych zwierzętach.

Rządowy plan obejmuje również wezwania do rozszerzenia stosowania biodegradowalnych tworzyw sztucznych i wzmocnienia przepisów karnych za nielegalny zrzut tworzyw sztucznych do wód.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony