HANDEL I DYSTRYBUCJA

Prawo

RAPORTY I ANALIZY

 

5 sierpnia 2020, 11:07wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Komisja Europejska przyjęła plan działania, określający kierunki zmian w systemie podatkowym na lata 2020-2023

Komisja Europejska przyjęła plan działania, określający kierunki zmian w systemie podatkowym na lata 2020-2023 (fot. adobe stock)

15 lipca br. Komisja Europejska przyjęła plan działania, który określa kierunki zmian w systemie podatkowym w perspektywie lat 2020-2023. Spora część zapowiadanych zmian dotyczy Dyrektywy VAT. Celem zmian jest zwiększenie walki z nadużyciami podatkowymi oraz ograniczanie nieuczciwej konkurencji podatkowej - piszą eksperci z PricewaterhouseCoopers, Tomasz Kassel i Tomasz Pabiański. 

REKLAMA

Planowane reformy mają również na celu zmniejszenie obowiązków sprawozdawczych oraz uproszczenie systemu podatkowego tak, by był on postrzegany przez podatników jako bardziej przyjazny i przejrzysty.

Zgodnie z planem już w perspektywie najbliższych miesięcy (na przełomie 2020 i 2021 r.) planowana jest nowelizacja przepisów dotyczących zwolnienia od VAT usług finansowych i ubezpieczeniowych - co będzie miało wpływ na zakres prawa do odliczenia podatku dla podmiotów świadczących tego rodzaju usługi.

Najwięcej nowości ma pojawić się przy okazji kilku nowelizacji do Dyrektywy VAT planowanych na lata 2022-2023. Zmiany te mogą przynieść uproszczenie obowiązujących przepisów oraz obowiązków sprawozdawczych, m.in. poprzez automatyzację wymiany informacji o transakcjach wewnątrzwspólnotowych VAT pomiędzy państwami członkowskimi czy zredukowanie do minimum zakresu raportowania oraz deklaracji VAT.

Ponadto, planowane jest wprowadzenie wyłącznie jednej rejestracji dla celów VAT w Unii Europejskiej, co może okazać się dużym uproszczeniem dla podatników dokonujących transakcji w różnych państwach członkowskich.

Zapowiedziane kierunki zmian

2020-2021

Pierwszą oraz wydaje się że najistotniejszą ze zmian zapowiedzianych na lata 2020-2021 jest modyfikacja w zakresie zwolnienia z VAT dla usług finansowych i ubezpieczeniowych. Oznaczałoby to obowiązek weryfikacji dotychczasowych rozliczeń przez podmioty działające na rynku finansowo-ubezpieczeniowym. Potencjalnie, zmiany te mogą mieć również wpływ na zakres prawa do odliczenia podatku przez podmioty świadczące tego rodzaju usługi.

2022-2023

Zgodnie z wydanym komunikatem, planowane jest opublikowanie projektów kilku nowelizacji dyrektywy VAT, które pozwolą m.in. na:

•             Zmiany w obowiązkach sprawozdawczych, które mają w efekcie ułatwić wymianę pomiędzy administracjami skarbowymi poszczególnych krajów informacji o transakcjach wewnątrzwspólnotowych w czasie rzeczywistym,

•             poszerzenie zakresu e-fakturowania,

•             ograniczenie do niezbędnego minimum zakresu deklaracji VAT i innych obowiązków sprawozdawczych,

•             wygaśnięcie obowiązku rejestracji przedsiębiorców dla celów podatku VAT w poszczególnych krajach unijnych (planowane jest, że przedsiębiorca, który zarejestruje się dla celów VAT w jednym kraju unijnym, nie będzie musiał rejestrować się w innym kraju UE),

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony